Okunma

İçerisindeki özel kan sayesinde çalışan robot balık!


20 Haziran 2019 Perşembe 14:10
İçerisindeki özel kan sayesinde çalışan robot balık!

Günümüzde robot denildiğinde akıllara mekanik aletler geliyor. İnsan veya hayvanlara benzetilmeye çalışan binlerce farklı robot bulunuyor olsa da, bir yönetim birimine, batarya ve mekanik kollara ihtiyaç duyuyorlar.

Tabi, bu durumda taşınması gereken güç arttıkça yani robotun başta ağırlığı olmak üzere kullanılan mekanik yapı arttıkça, sağlanması gereken güç artıyor. Araştırmacılar insan kanını örnek alarak ilginç bir çalışmaya imza attılar.

Kan sayesinde çalışan robot balık: akü sıvısı kullanıyor!

Cornell Üniversitesi ve Pennsylvania Üniversitesi araştırmacıları ortak çalışma sonucunda, canlılardaki kan ile benzer şekilde akü sıvısının içerisinde dolaştığı bir robot balık geliştirdiler. Bu sayede akü sıvısı sadece enerji depolamak için batarya görevini yerine getirmekle kalmıyor, aynı zamanda balığın kanatlarını hareket ettirebilmesi için hidrolik sistem tarafından da kullanılıyor.

Kendine has kan sayesinde çalışan robot 36 saat kullanılabiliyor!

Araştırma ekibi yumuşak robotik uygulamalar için geliştirilen sistemi elektrolitik vasküler sistem olarak tanımlıyorlar.

Robot, aslan balıkları ile oldukça benzer bir görünüme sahip. Bu robotun akıntılara karşı şarj edilmeden yaklaşık 36 saat boyunca yüzebildiği iddia ediliyor. Robot balığın, esnek ve deforme olabilen malzemelerden imal eden bir makine olarak “yumuşak” robotik alanında önemli bir ilerlemeyi temsil ettiği ifade ediliyor.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “İçerisindeki özel kan sayesinde çalışan robot balık!”

 1. Anonim dedi ki:

  kablsuz elektrikten şüpheleniyorum balık bildiğin frenkaştayn olmuş

 2. derindeniz907 dedi ki:

  inanılmaz!

 3. Anonim dedi ki:

  Waow!

 4. Anonim dedi ki:

  Bu gelişim robot tekniklerinde kilometre taşıdır insansı robotlara daha az kaldı, transhumanizm için iyi bir adım

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ne vardı yani cornell üniversitesi yerine Çorum üniversitesi olsaydı bunu yapan

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Al bir süs balığı akvaryum al motor tak ne güzel gerçek balık sahte balık ne işe yarar ki

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Gerçekten uzak dur, sana hizmet etmesi için sahtesini üret. Neden her gerçeğin sahtesini de yapmaya çalışıyoruz ki?

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Bilincini aktarıp ölümsüz olmak için , bu balıkla başlar daha sonra insan fiziksel yapısına döner bu iş

" İçerisindeki özel kan sayesinde çalışan robot balık! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İçerisindeki özel kan sayesinde çalışan robot balık! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İçerisindeki özel kan sayesinde çalışan robot balık! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "