İçme suyu sorununa ”denizden yarım saatte” çözüm


11 Ağustos 2020 Salı 17:45
İçme suyu sorununa ”denizden yarım saatte” çözüm

Temiz içme suyuna erişimde sorun yaşayan pek fazla ülke bulunuyor. Bunlara çözüm olması adına bir sürü araştırma ve çalışma yapılıyor. Kısa vadeli sorunların çözümünün yanında uzun vadeli olanlara bakacak olursak, daha çok yol katetmek gerekiyor. İşte insanlığın en büyük sorunları arasında yer alan içme suyuna erişim için yeni bir araştırma makalesi paylaşıldı. Buradaki sonuçlara göre özel bir işlem ile deniz suyunu yarım saat içinde içme suyuna dönüştüren söz konusu sistem geleceğin önemli çözümleri arasında yer alabilir.

İçme suyuna erişim için önemli araştırma

Nature dergisinde yayımlanan yeni bir çalışma, deniz suyundaki tuz ve diğer maddeleri filtreleyerek deniz suyunu içme suyuna dönüştüren bir yöntemi ortaya çıkarttı. Güneş ışığına duyarlı metal organik çerçeve sistemi kullanılarak, yarım saat içinde deniz suyu, içme suyuna dönüştürülebiliyor.

Söz konusu yöntem diğer yöntemlere oranla çok daha az enerji kullanırken kısa sürede fazla miktarlarda tatlı su üretme imkânı sunuyor. Bilim insanları günden güne daha hissedilir bir soruna dönüşen içme suyuna erişim için doğal yollar arıyordu. Güneş enerjisinde aradıklarını bulan araştırmacılar,  1 kilogram organik materyal ile yaklaşık 150 litre temiz içme suyu elde edebildiler.

içme suyuna erişim için yeni çalışma

Neden böyle bir çalışma yapıldı dersiniz? Çünkü Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre dünyada yaşayan yaklaşık 2 milyar insan, temiz içilebilir suya erişme konusunda sorun yaşıyor.

Veriler bunu söylerken uzmanlar, ilerleyen yıllarda bu sayının gitgide artacağını ve su sorunun çok daha fazla kişiyi etkileyeceğini tahmin ediyor.

Dünya’nın yaklaşık yüzde 70’i suyla kaplı ancak bu su kütlesinin büyük bir kısmı tatlı su olmadığı için dönüştürülmeden içilemiyor. Deniz suyunu tatlı içme suyuna dönüştürmek ise oldukça meşakkatli bir işlem. İşte bilim insanları söz konusu durum için yeni yollar ararken, güneş enerjisi ile sürdürülebilir şekilde içme suyu elde etmenin yolunu buluyor.

Yayımlanan makalede bilim insanlarının buluşu; tuzlu deniz suyunu arıtmak için ısı ya da elektrik gibi enerjiye ihtiyaç duymamaya dayanıyor. Bunun yerine doğal bir kaynak olarak güneş enerjisinden faydalanan yöntem sayesinde, sadece deniz suyu tuzdan arındırılmıyor aynı zamanda temiz ve içilebilir bir su elde ediliyor.

Farklı teknolojik yöntemlere başvuran araştırmacılar gelecekte yaşanabilecek su sorunlarına önemli bir alternatif sunuyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “İçme suyu sorununa ”denizden yarım saatte” çözüm”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Sorun şu ki: denizlerde temiz tutulmuyor oradaki temiz suyu arıtınca atıklar ne olacak tahminimce tekrar denize atılacaktır. Uzun vadede denizlerin tuz derişimi ve kirliliği artacak ve o da sonsuz bir kaynak değil çözüm tutumlu olmak.

" İçme suyu sorununa ”denizden yarım saatte” çözüm konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İçme suyu sorununa ”denizden yarım saatte” çözüm ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İçme suyu sorununa ”denizden yarım saatte” çözüm ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Yazılım hakkında en fazla merak edilen sorular (Video) Yazılım hakkında en fazla merak edilen sorular (Video)
 2. 2 Asus ROG Strix Scar 17 inceleme! Asus ROG Strix Scar 17 inceleme!
 3. 3 SDN ofisinde büyük iddialı PES 2021 turnuvası! SDN ofisinde büyük iddialı PES 2021 turnuvası!
 4. 4 Araç kasko yenileme işlemi, telefondan nasıl yapılır? Araç kasko yenileme işlemi, telefondan nasıl yapılır?
 5. 5 Apple için özel olarak üretilen kol inceleme! Apple için özel olarak üretilen kol inceleme!
 6. 6 İndirimleri nasıl kazanıyoruz? Ofis içi video! İndirimleri nasıl kazanıyoruz? Ofis içi video!
 7. 7 Instagram gizli hesaplarını nasıl görebiliriz? Instagram gizli hesaplarını nasıl görebiliriz?
 8. 8 39 TL'ye kablosuz hoparlör aldık, ne oldu? 39 TL'ye kablosuz hoparlör aldık, ne oldu?
 9. 9 PlayStation 5 çıkış tarihi! Bizi neler bekliyor? PlayStation 5 çıkış tarihi! Bizi neler bekliyor?
 10. 10 Sadece 8 dakikada Apple etkinliği özeti! Sadece 8 dakikada Apple etkinliği özeti!