Okunma

IDC Türkiye CIO Summit 2014’e Hazırlanıyor!


21 Şubat 2014 Cuma 07:40
IDC Türkiye CIO Summit 2014’e Hazırlanıyor!

2010 yılında başlayan IDC Türkiye CIO Summit etkinliği, BİT sektörünün önde gelen liderlerine ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Formatı, yapısı, tarzı ve iş ortaklığı fırsatları açısından özel olarak tasarlanan IDC CIO Summit Türkiye; sunumları, ana oturum ve paralel oturumları, panel ve gerçek hayattan başarı hikayeleri, derinlemesine soru-cevap bölümlerinin eşsiz harmanı ile üst düzey BİT yöneticilerinin en kritik endişelerini doğrudan ele alma konusuna odaklanıyor.

Türkiye genelinde deneyimli CIO’lardan oluşan, bir ‘’Technology Advisory Board’’ kuruluyor ve bu kurul Türkiye bilişim pazarını temsil edecek. IDC Global üst düzey yöneticileri, Frank Gens, Matt Eastwood Steven Frantzen, Jyoti Lalchandani, Paul Black, Ranjit Rajan IDC global vizyonlarını paylaşmak üzere ülkemizde olacak. Ayrıca bu yıl ilk defa 6 ana kategoride CIO ödülleri verilecek. BU kategoriler
en iyi inovasyon projesi, en iyi dönüşüm yönetimi projesi, en iyi
uyumluluk yönetimi projesi, yeni iş uyumlandırma projesi, en iyi maliyet
verimliliği projesi, yılın CIO’su ana kategoriler.

Frank Gens

BT harcamaları artacak
Türkiye BT piyasası, artan BT harcamaları tarafından yönlendirilen, yıllık tahmini %4.2’lik bir büyüme ile 2014’te 28.60 milyar ABD dolarını aşacak. BT harcamaları, tüketici segmentinde akıllı telefonlar ve tablet PC’lerde talep artışı ile özel ve kamu sektörlerinde mobil çözümlerin kullanımı nedeniyle yıllık bazda %8,6 artarak, 11 milyar ABD doları aşacak.

Finans, perakende, imalat, kamu hizmetleri ve hükümet gibi sektör odaklı pazarların geniş bir aralığındaki kuruluşlar şirket çapında mobil politikalar belirleyecek ve kendi BT altyapılarını birçok site boyunca farklı faaliyetler ile üretilen veri yığınlarını toplayacak, depolayıp analiz edecek şekilde dönüştürecek. Amaç, bu cihazlardan toplanan yapısal veya yapısal olmayan verilerle ilgili kararlar alırken, maliyetleri azaltmak ve işletme verimliliğini arttırmaktır. Bu trend Türkiye’de Büyük Veri uygulamaları için zemin hazırlayacaktır. Finans, telekom, enerji ve Perakende sektörleri bu konunun öncüleri olmaya devam edecek.

Büyük veri önem kazanmaya devam ediyor

Büyük Veri uygulaması, Veri Merkezi Dönüşümü, Ağ Modernizasyonu, BT güvenliği ve Bulut gibi kompleks BT projelerinin artan sayısı BT hizmetleri ve Yazılım piyasalarında büyümeyi arttıracak. 2014 yılında IDC, BT hizmetleri ve Yazılım harcamalarında sırasıyla yıllık bazda %10.8 ve %8.4 büyüme bekliyor. 2013 yılında toplam BT pazarının %79.9’unu temsil etmesine rağmen, Donanım harcamaları 2014 yılında %8.2 büyüyecek ve büyük pazar payını (%79.5) koruyacak.

İşte bu ortamda, ülkemizin BİT alanındaki en etkin karar vericileri Nisan ayında Kaya Palazzo Golf Resort – Belek Otel, Antalya’da Değişen-Dönüşen Teknolojilerde ve iş yapış şekillerinde CIO olmak mesajı etrafında bir araya geliyor. Türkiye pazarının ihtiyaçları doğrultusunda etkinlik programını belirlerken, IDC CIO Summit Türkiye 2014’te, bulut bilişim, veri merkezleri, kurumsal mobilite ve politikaları güvenlik, iş sürekliliği, işbirliği uygulamaları ve tümleşik iletişim, iş analitiği, kurumsal mobilite, sosyal medya ve yönetilebilen hizmetler gibi BT modelleri üzerinde durulacak.

:: BT harcamalarına dair öngörüler hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarFerhat Verdi

Gazetecilik mezunu; tüketici elektroniği ve fotoğraf odaklı çok sayıda dergide editörlük yaptı. Mobil işletim sistemlerine, müzik ve tasarıma yoğun ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" IDC Türkiye CIO Summit 2014’e Hazırlanıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere IDC Türkiye CIO Summit 2014’e Hazırlanıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda IDC Türkiye CIO Summit 2014’e Hazırlanıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "