İddialı Android 11 özellikleri için kötü haber!


27 Haziran 2020 Cumartesi 13:00
İddialı Android 11 özellikleri için kötü haber!

Teknoloji dünyası bugünlerde iOS 14 ile yatıp kalkıyor. Ancak Android 11 özellikleri daha kararlı sürüm ortaya çıkmadan konuşulmaya başlamıştı. Şimdi ise üç önemli özellik için kötü bir gelişme ortaya çıktı.

Bazı Android 11 özellikleri yaygın olmayabilir

Android, Apache 2.0 altında lisanslanan açık kaynak kodlu bir işletim sistemi. Bu da Android telefon geliştiren firmaların kendi yazılımları olan OEM’leri için istediği gibi işletim sistemini değiştirebilmesini sağlıyor. 

Google, Android için yaptığı lisanslama da bazı özellikler için kesin kullanılacak şeklinde listelerken, bazıları için ise zorunlu olmayan özellikler şeklinde belirtiliyor.

Android 11 özellikleri arasında daha şimdiden önemli bir popülariteye sahip olan, sohbetleri bildirim ekranında tek bir yerde gösteren, sohbet bildirimleri özelliği, Android tabanlı OEM geliştiricileri için bu özellik, zorunlu olmayan ve kuvvetle önerilen  olarak listelendi. Sohbet bildirimleri özelliği sayesinde kullanıcılar, tüm sohbet programlarından gelen bildirimleri öncelikli olarak bildirim ekranında, bir arada görebilecek.

android 11, android 11 özellikleri, sohbet bildirimleri özelliği, güç kontrolü

Diğer bir önemli Android 11 özelliği ise güç kontrolü. Akıllı ev kontrollleri için kullanılacak bu özellik sayesinde, tüm akıllı cihazları telefon üzerinde kolayca kontrol etmek çok daha kolay olacak. Ancak güç kontrolünün de kuvvetle önerilen özellik olarak listelendiğini belirtelim.

Üçüncü özellik ise aslında daha çok ABD‘yi ilgilendiriyor. IdentityCredential API olarak adlandırılan bu özellik sayesinde kimlik bilgilerini akıllı telefonda saklayabileceğiz.  Her ne kadar önemli bir gelişme olarak görülse de, kritik kimlik bilgilerinin akıllı telefonda depolanması büyük tartışma yaratmıştı. Google bu özelliği de zorunlu kılmış değil. Yine Google‘ın IdentityCredential API için  geliştrimelere devam ettiğini ve güvenlik önlemlerini arttıracağını da belirtmek gerekiyor.

Google, Android için önemli özellikleri genelde bu şekilde listelemeyi seçmiş olsa da, geçmişte birçok Android özelliğinin bu şekilde unutulup gitmiş, ya da uzun yıllar sonra ancak akıllı telefon şirketleri kendi yazılımlarında benzer özellikler sunmaya başlamıştı.

Zorunlu hale getirilmeyen Android 11 özellikleri, sizce yaygın şekilde kullanılabilir mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.
Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
6 ay önce

Tabiki kullanılmaz unutulur gider

" İddialı Android 11 özellikleri için kötü haber! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İddialı Android 11 özellikleri için kötü haber! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İddialı Android 11 özellikleri için kötü haber! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  2. 2 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  3. 3 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  4. 4 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  5. 5 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  6. 6 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  7. 7 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!
  8. 8 İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık
  9. 9 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  10. 10 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik