Kablosuz Ağlar İçin Yeni Standartlar


22 Mart 2009 Pazar 11:23
Kablosuz Ağlar İçin Yeni Standartlar

Birçok farklı kablosuz erişim teknolojisi hâlihazırda kullanılıyor ve kullanıcılar duruma göre bağlantı tercihlerini günlük hatta saatlik olarak değiştiriyorlar. Örneğin, ev veya ofisinizde kablosuz ağ üzerinden internete bağlanan cep telefonunuz, dışarıda cep telefonu şebekesi üzerinden EDGE bağlantısı kuruyor. Birkaç seneye kalmaz, cep telefonları LTE şekline anılan 4G şebekelere, WiMAX bağlantısına ve bunların yanında ev ve ofislerde kullanılmaya devam edecek olan 802.11n veya bir sonraki teknolojilere sahip olacaklar. En büyük sorun, gerektiği ana göre, bunlar arasındaki geçişin nasıl olacağı.

IEEE 1900.4a İle Her Ağda Bulunun

Uluslararası Elektrik ve Elektronik Mühendisleri (IEEE) birliği, 1900.4 isimli standarda yapacakları iki ek madde (aslında bunlar kanun maddesi değil, başlı başına iki standart) ile kullanılmayan frekansların değerlendirilmesi ve heterojen ağlarda, kablosuz bağlantı teknolojileri arasında geçiş yapılmasını bir standarda bağlamayı hedefliyorlar.

IEEE 1900.4.1: Kablosuz Ağları Tanıyalım

Özetle “Heterojen kablosuz ağlarda, optimize radyo kaynak kullanımı için dağıtık karar vermeyi sağlayan arayüzler ve protokoller” isimli çalışmanın kod adı olan 1900.4.1, bütün geçerli standartları inceleyerek, ağların kendi aralarında çalışabilmesi ve erişim noktalarının aygıtla iletişimini sağlayan katmanı oluşturacak.

Şu an için fazla teknik ve anlaşılmaz olan bu protokoller, birkaç sene sonra arka planda kullanıcılara büyük bir yenilik sağlayacak.

:: Bu teknolojiler hayatımızı değiştirecek mi?

Bilgi için: IEEE
yazarBerkin Bozdoğan

Hayatını kamera karşısında değişik hareketler yaparak ve oyun sunucularında balistik incelemelerle bulunarak geçiren Berkin SDN ekibinin başına yeni çoraplar örmek için geri döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Kablosuz Ağlar İçin Yeni Standartlar konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kablosuz Ağlar İçin Yeni Standartlar ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kablosuz Ağlar İçin Yeni Standartlar ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
  2. 2 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
  3. 3 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
  4. 4 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
  5. 5 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
  6. 6 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
  7. 7 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!
  8. 8 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi! 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi!
  9. 9 Rode NT-USB Mini inceleme! Rode NT-USB Mini inceleme!
  10. 10 PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk! PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk!