Okunma

İHA ve SİHA’lara özel yerli yazılım: KUZGUN tanıtıldı!


24 Temmuz 2018 Salı 14:30
İHA ve SİHA’lara özel yerli yazılım: KUZGUN tanıtıldı!

Ülkemizde insansız hava araçlarının üretimi her geçen gün hızlandırılırken, İHA ve SİHA’ların yazılımsal çözümler ile desteklenmesi, fiziksel yeteneklerinden çok daha öneme sahip. Bu kapsamda mobil canlı yayın yazılımı Kuzgun tanıtıldı.

Efes 2018 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı’nda tanıtılan uygulama, Baykar Makina ve paydaşları tarafından geliştirildi. Bayraktar TB2’den gelen görüntüler, Kuzgun ile canlı olarak fuar alanındaki katılımcıların mobil cihazlarına aktarıldı.

Kuzgun ile görüntüler sahadaki askerlerin telefonuna aktarılıyor!

Güvenlik ve performans testlerini başarıyla geçen Kuzgun, uçtan uca şifreleme ile görüntüleri askeri ağdan mobil internet ağına güvenli şekilde aktarabiliyor.

En büyük avantaj ise, askeri birliklerde izlenen görüntülerin, bölgede görev yapan askeri personellerin mobil cihazlarına yükleyeceği uygulama ile anlık olarak takip edilebilecek olması. Böylece bölgede bulunan askeri personel, İHA ve SİHA‘lardan gelen görüntüleri anlık olarak mobil cihazında görebilecek.

İHA ve SİHA'lara özel yerli yazılım: Kuygun tanıtıldı!

Bu sayede saha ve birlikler arasındaki koordinasyon iyileştirilerek düşmanlar önceden görülecek, gerekli tedbirler ve taarruz kararları daha hızlı alınabilecek.

Yetkililer uygulamanın İHA ve SİHA’ların görev yaptığı bölgelerdeki güvenlik unsurlarına anlık istihbarat sağlamak, saha ve karargah arasındaki iletişimi güçlendirmek, düşman tespitini kolaylaştırmak amacıyla geliştirildiği belirtiliyor.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “İHA ve SİHA’lara özel yerli yazılım: KUZGUN tanıtıldı!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ülkemizde feto’dan dolayı güvenlik güçlerimizin içerisinde görev yapan insanlar vardır elbette onların telefonlarında da görüntülenecek sakimcali bir durum yaratmaz mı?

 2. Anonim dedi ki:

  Askeri teknolojik gelişmeler çok iyi bir şekilde ilerliyor. Umarım bu hızla devam eder. Gelişmiş ülkeler arasına girebilmemiz için sivil teknolojilerin de bir an önce gelişip yaygınlaşması lazım.

 3. Anonim dedi ki:

  Tablete laf edenler olmuş, yerli yazılım diyorlar yerli donanım değil.

 4. Orhan dedi ki:

  kullandığın tablet android onu ne yapcaz?

  1. Anonim dedi ki:

   Nerden biliyorsun ?

   1. Anonim dedi ki:

    samsung tablet

  2. Bünyamin Tellioğlu dedi ki:

   Android olması neyi değiştirir peki ?

" İHA ve SİHA’lara özel yerli yazılım: KUZGUN tanıtıldı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İHA ve SİHA’lara özel yerli yazılım: KUZGUN tanıtıldı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İHA ve SİHA’lara özel yerli yazılım: KUZGUN tanıtıldı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "