Okunma

İki Grafik Birimli AMD Gemini Ertelendi!


24 Aralık 2015 Perşembe 10:45
İki Grafik Birimli AMD Gemini Ertelendi!

Gemini GPU’ların 2015’in son çeyreğinde tanıtılması gerekiyordu. Fakat AMD‘nin aldığı kararla birlikte kartların ertelenişi kesinleşti. Aslında bu erteleniş yeni bir haber değil. Erteleniş sinyalleri geçtiğimiz haftalardan beri veriliyordu. Fakat nedeninin ne olacağına dair net bir bilgi olmamakla beraber, “birkaç neden ertelenmeye sebep olabilir” diyalogları kulislerde konuşuluyordu.

Bu nedenlerden bir tanesi Radeon Fury ve Fury X Christmas satışlarında kartların fiyatını düşürmemekti. İkinci neden ise çift-GPU’lu kartlarda yazılım desteğinin çok zor sağlanmasıydı.

Ertelenmenin Asıl Sebebi Ne?

Yeni gelen bilgiyle birlikte ertelenmenin en kuvvetli nedenlerinden bir tanesi gelecek olan sanal gerçeklik kitleri. Fiji temelli GPU’ların ve kullanılacak 8 GB’lık HBM’in -High Bandwith Memory- sanal gerçeklik kitleriyle tam anlamıyla uyumlu olmasını istiyorlar. Ertelenme, Oculus Rift ve HTC Vive gibi sanal gerçeklik cihazlarının gelişine kadar sürecek.

15-12/24/amd-gcn-hbm-high-bandwidth-memory.jpg

Kartların çıkışı her ne kadar ertelense de 6 Ocak’ta düzenlenecek CES fuarında mutlaka bir demo yapılacaktır. Hatta AMD’yi sanal gerçeklik kitleriyle birlikte gövde gösterisi yaparken bulabiliriz.

Gelen haberler ne olursa olsun 2016 sanal gerçeklik kitlerinin yılı olacak ve AMD bunun için hazır görünüyor.

:: Sanal gerçeklik ve AMD işbirliği hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarEvren Tepe

Bilgisayar kullanımına "abi silahlı yürümeli bi de araba yarışı oyunu istiyorum" diyerek başlayan şahsım, o zamandan beri oyunlarla sıkı fıkı olmuştur. Oyun oynayınca teknolojiden uzak kalamıyorsun. Eğlendirerek öğretiyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “İki Grafik Birimli AMD Gemini Ertelendi!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Gayet mantıklı

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Doğru bir karar, piyasaya sürselerdi henüz son kullanıcıya ulaşmamış sanal gerçeklik kitlerinde gırla yazılımsal sorun yaşanacaktı, bunu önlemiş oldular.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Adamlar yapıp ya

 4. SDN Okuru dedi ki:

  AMD 4ever.

" İki Grafik Birimli AMD Gemini Ertelendi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İki Grafik Birimli AMD Gemini Ertelendi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İki Grafik Birimli AMD Gemini Ertelendi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "