Okunma

Nötron yıldızı çarpışması gözlemlendi!


03 Mayıs 2019 Cuma 13:25
Nötron yıldızı çarpışması gözlemlendi!

25 Nisan’da açılan LIGO (Lazer İnterferometre Yerçekimi ve Dalga Gözlemevi) sayesinde bilim insanları muhteşem bir gözlem yapma imkanı buldular. Uzay zamandaki bir dalgalanmayı kontrol eden bilim insanları iki nötron yıldızı çarpışmasını gözlemlediler.

İki nötron yıldızı çarpıştı! Ama ne zaman?

İşin en ilginç tarafı şu ki, bilim adamları iki nötron yıldızının çarpıştığını yeni keşfettiler ancak bu olay aslında tam 500 milyon yıl önce gerçekleşti.

Avrupa merkezli Virgo dedektörü ile birlikte LIGO, Nisan ayında açıldıktan sonra bazı yerçekimi dalgalarını kaydetti. Böylece bilim adamları dalgasal düzeyde nötron yıldızı çarpışmalarını gözlemlemiş oldular. Bu olay 500 milyon yıl önce gerçekleşmiş olmasına karşın, çarpışma bize o kadar uzak ki, tespiti ancak şimdi yapılabildi.

Daha da önemlisi LIGO’da çalışan bilim adamları bir potansiyel çarpışma daha tespit ettiler. 26 Nisan’da tespit edilen bu potansiyel çarpışma ise bir kara delik ile nötron yıldızının çarpışması. Bu doğrulanır ve kaydedilirse bilim adamları ilk kez bir nötron yıldızı ile kara deliğin çarpışmasını gözlemlemiş olacak.

Wisconsin – Milwaukee Üniversitesi Fizik Profesörü Patrick Brady konu ile ilgili: “Bu müthiş bir başarı. Yoğun bir kafede kısık sesle konuşan birinin kelimesini yakalamak gibi bir şey, öyle ki kelimeyi fısıldayan kişi bile dediklerini duymakta zorlanıyor. Bu çarpışma hakkında sonuca varmak biraz zaman alacak, bu sadece bir potansiyel.” dedi.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Nötron yıldızı çarpışması gözlemlendi!”

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Nidavellir

  2. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Uzayla ilgili fotoğrafları takip etmiyor, elimden geldiğince bakmamaya çalışıyorum çünkü bilgisayarda hazırlanmış saçma sapan resimler… Geçenlerde de kara delil görüntüsü vardı, ışığı büzmüşler bilgisayarda ‘aha’ kara delik dediler… Kardeşim ham görüntüyü verin, insanların aklıyla alay etmeyin… Simülasyon izlemek istemiyoruz!!!

  3. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Muhteşem bir çarpışma olmuş keşke gorebilseydik.

" Nötron yıldızı çarpışması gözlemlendi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Nötron yıldızı çarpışması gözlemlendi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Nötron yıldızı çarpışması gözlemlendi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "