İkinci el otomobil fiyatları için bakanlık devreye girdi!


03 Temmuz 2020 Cuma 15:54
İkinci el otomobil fiyatları için bakanlık devreye girdi!

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ikinci el otomobil piyasasındaki haksız fiyat artışları ve satış yapabilecek kişi ve kurumlar hakkında yeni açıklamalar yaptı. Artık isteyen herkesin dilediği gibi satış yapamayacağı sektörde birçok firmaya ceza kesildi ve bakanlık kontrolleri sıklaştırıldı.

İkinci el otomobil piyasası bakanlık denetiminde

Koronavirüs pandemisi ile beraber artan döviz kurları nedeniyle sıfır otomobil almak neredeyse hayal olmaya başladı. Bu durumda birçok kişi ikinci el otomobil almaya yönelince fırsatçılar iş başına koyuldu. Bazen ikinci el otomobillerin sıfırından daha pahalı olduğu trajikomik durumlarla da karşılaştık. İkinci el piyasası beklenenden yüksek fiyatlar ile kullanıcıların karşısına çıkınca da bu defa müşteriler tekrar sıfır otomobil almak için bayilere akın etti.

Bu durum hakkında çok fazla şikayet alan Ticaret Bakanlığı devreye girdi ve yeni düzenlemeler geleceğinin haberini verdi. Yaptığı açıklamada Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan: “Haksız fiyat artışına ilişkin 17 bin firma için 52 bin şikayet geldi. 50 bin üründe incelememiz bitti. 2400 firmanın savunmasını alıyoruz. Haksız fiyat artışlarına yönelik çok sayıda şikayet geliyor. İkinci el araç ve konut satışında ilan edilen fiyat farklılıklarının tespiti konusunda Hazine ve Maliye Bakanlığıyla çalışacağız. 10 bin ürünü inceledik 300 tane ceza kestik. Maliyetlerde artış varsa ceza kesmiyoruz.” ifadesini kullandı.

Buna ek olarak yeni düzenlemenin detayları da belli olmaya başladı. Artık herkes aracını istediği gibi satamayacak. İnternet ortamında satış yapabilmek için yetki belgesi istenecek. Satışların yapıldığı pazar yeri internet sitelerinde açılan mağaza ile fiziki mağazanın adı aynı olacak. Ekspertiz raporları satıştan en erken 7 gün önce alınmış olacak. Ekspertiz raporunda hile tespit edilirse raporu hazırlayan işletmelerin TSE yeterlilik belgeleri iptal edilecek ve 2 yıl boyunca yeterlilik belgesi alamayacaklar. Yeterlilik belgesi almak için istenen ana şartlar ise şu şekilde: Kişi meslek odasına kayıtlı olacak, vergi kayıtları, iş yeri açma ve ruhsat belgeleri bulunacak.

İkinci el alım satımı yapan firmalardaki çalışanlar da mesleki yeterlilik belgesi almak zorunda olacak. Ayrıca yol ve kaldırım gibi ortak kullanım alanlarının taşıt teşhir alanı olarak kullanılması da yasaklanıyor.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1.156 yorum - “İkinci el otomobil fiyatları için bakanlık devreye girdi!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Alakasiz bir haber hic birsey yapamaz dileyen diledigi gibi 3 katına uçuruyor fiyatı zaten kimse arac alıp satamıyor gurcistandan 4 bin dolara aldım 5 aydır biniyorum 17 ay daha binerim

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Çözüm çok basit 2. El fiyatlarını kasko şirketleri belirleyecek ikinci el araç almak isteyen aracın kasko fiyatına bakıp ödeme yapacak fırsatcılarda avuçlarını yalayacak

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Şu saçma sapan 2 el araç fiyatlarına bir son verilsin millet doğru dürüst iş aş bulamıyor bazıları daha fazla kazanayım diye araç değerinin iki katı fiyat istiyor yetkililerin bakanlığın buna çare bulması gerekiyor.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  10 milyarlık kartal şahinler 40 bin TL nedir bu

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Olurda bukar olmaz 50 binlirak araç 100 bin olmuş devlet buna el atması lazım

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Devlet gumruk vergileri ve kdv ti düşürmedikçe fiyatlar düşmez okadar iyi bir devletimiz varki 40 bin tl maliyeti olmayan araçlardan aldığı gümrük ötv kdv ile birlikte 200 bin tl ye vatandasına araç sattırıyor ve kasasını dolduruyor sıfır araclara her ay yuzde iki zam geliyor dolara endeksli olarak biz TC vatandasları tl mizdeki değer kaybını unutuyoruz turkiyede devilasyon olmuş haberimiz yok bir delikanlının evlenmesi 150 bin tl bir ev alması 300 bin tl c segment bir otomobil alması 210 bin tl bunları alabilmek için banka faizinede 250 bin tl ödeyecek ortalama 900 bin tl bir para gerekiyor yani 1 milyoncuk çok çalışıp ömür tüketicekler genclerimiz ömürleride yeterse allah yardım etsin cumlemize ne sıfır düşer ne ikinci el nede daire fiyatları sadece bunları ala bilmek için tükenen ömürlerini ve veren insanlarız hepimiz

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  buyrun bu experci bunu bana yaptı osmaniye düziçi…düziçi exper sahte raporla araç satıyor

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Yemedik icmedik bir araba aldik. Azicik değerlendi. Ne kadar zorunuza gitti. Bakanligin işimi yok. Serbets piyasa adam sahin taksiye 5 trilyon yazar ister almayin

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   araban olmasaydı ve bu dönemde araba almak için “yemeyip içmeyip” araba almak için para biriktiriyor olsaydın da bunu yazabilecek miydin? o zaman da serbest piyasa diyebilecek miydin?

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Biz de yemedik icmedik biriktirdik tam araba alacak iken 50 ye anlaştığım araç ertesi gün 75 bin dediler bizim günahımız ne

  3. Ziyaretçi dedi ki:

   serbest piyasa öyle mi?
   Çarı pazar serbest piyasa değil mi kardesim?
   ekmek peynir %100 fiyatlansa ortada bir durum yokken susacak mısın?
   aızcık samımı ol

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Sadece ikinci el arabada değil emlak konut piyasasında da fırsatçılar ev fiyatlarının%30 atmasına sebep oldular devlet emlak konut piyasasınada araştırma yapmalı

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Yurtdışından ikinci elin önü açılmalı ÖTV de indirim yapılmalı bak ondan sonra görelim ikinci el fiyatlarını

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Vergileri düşürüp sıfır araç fiyatlarını aşağı çekerlerse 2. El düşer.
  Bahane aramasınlar. Düşer diye bekleyenler, bekleme yapmayın devam edin.

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  İstanbul bilişime de bir el atın milleti dolandırıyorlar olmayan ürünü satıp milletin parasını vermeyip çalıştırıyor lar

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  e.. bu uygulama nezaman devreye girecek araba alamiyoruz fiyatlar cok yuksek
  zorla yuruyen arabaya 20 istiyorlar

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Benim çözemediğim bir konu da 2012 model ford fiesta aracım vardı. 2018 yılında aracımı 38.500 sattım o zaman aracım 6 yaşında idi şu anda 2012 fiesta araçlar 70.000-85000 arasında geziyor ve şu anda o araçlar 8 yaşında. Ekonomimiz iyi deniyor ama araç yaşlandıkça fiyatı düşmesi gerekirken şarap gibi yıllandıkça değerleniyor sanırım😁

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Yetki belgesi vb adlarda birilerini doyurmaktan gına geldi. Bu durum sadece arabada değil herşey de var. Düzeltelim derken soyuluyoruz. Arabamı satmak İçin galericiye paramı vereceğim. Zaten alırken ÖTV- KDV gibi bir sürü vergi ödeyerek aldım.

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Cek cak cik cuk
  Piyasa halen fiyatı abartılmış arabalarla dolu önüne gelen satıcı olmuş atı alan üsküdarı geçmiş yükünü dolduran doldurmuş bazıları daha yeni uyanmış
  Ver mehteri türkiyem

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  Yurtdışından 500 bin 2.el sokacaksın içeri fiyatlar dip.. Sanki hiç araba uretilmeyeckmis gibi eski model araçlara 100 bin verenler seneye görecekler. 2006 ya da 2010 model araç gelmiş 200 bin km. Kapış kapış yaptılar valla akıl yok..

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  Ne sandinizki, devaluasyon yuzde 30 ama maas zamlari yuzde 5, 0 arac fiyatlari 2 3 e katladi sonra vay efendim 2. El pahalli beter olun, her halk layik oldugu sekilde yonetilir….

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  Bizler şikayet ede ede devlette kendine bir gelir kaynağı çıkardı trafik sigortası trafik pulu muayene ücreti derken şimdide ikinci elde satış yapılan araçlara vergi veya başka bir şey adi altında bir madde daha ekler tıpkı doları satar veya alırken koyduğu vergi gibi yapar çıkar işin içinden sonrada fiyatlar yerinde durmuyor yok bilmem uçtu kaçtı diye de burda bizler veryansın ederiz ya aracı alıyorsun devir masrafı 300 tl ye yakın altı üstü bilgisayarda iki tik yapılıyor trafikte sahibi ahmetken mehmet oluyor ve buna bir ton madde ile vergi alınıp yine fiyata yansıyor sonra fiyatlar uçtu yani anlayacağınız bizi halkı düşünen yok herkes kendi menfaati için herkesler birinin üstüne basıyor

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  araba piayasası iki şekilde düşer 1 ötv en az yüzde yirmibeş indirim 2 yurt dışından ikinci el araçlara izin verilmesi

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  İkinci ele yakinda vergi gelir demedi demeyin

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  Kimse devlete yüklenmesin kardeşim millet millete yeter demek istediğim fırsatçı bir milletiz

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  Arkadaşlar herkesin malı kıymetlidir.
  Burada bir numaralı soygun ÖTV dir. Devlet düzenleme yapacak ise ÖTV denilen vergiyi kaldırsın. Mercedes-AMG E 63 S 4MATIC+ liste fiyatı: 719.100tl. ÖTV %160. Bunun üzerine %18 KDV: satış fiyatı oldu mu sana 2.221.000tl! Aradaki fark tam 1.500.000! Nereye gidiyor bu para? Devlete….

  *****

  Link burada, kendi gözleriniz ile bakın.

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  Adam 2019 leona 170 yazmış sıfırına baktım 172 bin tl

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  3 yıl önce sıfırı 90bin TL olan Honda civic 196bin tl olmuş. Arabalara aylık 5-10bin zam geliyor 2 yıl önce dolar 7,2 tl iken zam yapan firmalar hala zam yapıyor o zaman kaç dolardı şimdi kaç dolar , siz önce sıfırları denetleyin. Toyota corolla hb Martta 157 bindi şimdi 190bin. Neye göre zam. 2.el satsan aynısını geri alamıyorsun. Faizler düştü diye 300bin tl lik ev 500tl oldu. Piyasanın içine ettiniz.

 26. Ziyaretçi dedi ki:

  Kendi aracımızı da yapsak fiyatı uçuk olacak, çağır x bir otomobil üreticisini, kursun fabrikayı Türkiye’ye, yıllık 30.000 araç satışı taahütü ver. O firmaya özel kdv/ötv indirimi uygula, tutukla hepsini bitsin gitsin, yemin ediyorum 70 milyonu vurucam!

 27. Ziyaretçi dedi ki:

  Madem halk çok düşünülüyor madem herkes haksız kazanç sağlıyor.. kaldırın ötv yi ne onu ödeyelim nede onun kdv sini.. insanlar sıfır araç alsın keyfini sürsün bari.. bence buda bir haksız kazançtır..

 28. Ziyaretçi dedi ki:

  ÖTV bir araba fiyatından daha fazla alınıyorsa ve KDV %18 olursa sadece vergilerden dolayı piyasa dönüyorsa siz daha neyin kafasını yaşıyorsunuz . Cikmissiniz millete ahkam kesiyorsunuz. Siz ülke de ikinci ele el atacaginiza alacağınız vergilerden muaf edin biraz. Maşallah bu ülkeye kısa süreliğine alınacak vergiler çam sakızı gibi yapışıp kaliyor

 29. Ziyaretçi dedi ki:

  Araba almayın ne olacak otobüsle gidin işinize gücünüze arabalar ellerinde patlayınca fahiş fiyat yazan mecbur düşecek

 30. Ziyaretçi dedi ki:

  2019 da aracın sıfırı 70-80 bin tl iken ne olduda 200 bin tl nin üstüne çıktı yerli mal diyosun burda üretiliyor niye doları euroyu bahane ediyorsun sen önce sıfır araca bir ayar çek gerisi düzelir zaten. Kimse farketmiyor mu bilmiyorum ama şu araba alım satım siteleri piyasayı bu duruma getirdi niye Bakanlık busitelere bir ayar çekmiyor ne oldu araçlar coranaviriüsmü oldu da tedavi paraları bizden alınıyor

 31. Ziyaretçi dedi ki:

  Sosyal medyadan satılan araçlarda bir uygulama yapılsın

 32. Ziyaretçi dedi ki:

  hersey olmus ates pahasi sifir araci uygun urettir zatem otomatikmen ikincoel arac duser 200 binliradan asagi sifir arac yok ikinci el araci olan neyapsin bedavami versin uretimi uygun yap gardesim olaybitsin oda olamaya xagina gore alan kzanacak

 33. Ziyaretçi dedi ki:

  bunlardan da vergi alicak lar yatacak yerleri yok bakanmis lar pehhhhh

 34. Ziyaretçi dedi ki:

  Yol ve kaldırımların teşhir alanı olarak kullanılması yasaktı zaten. Hatta tüm galerileri şehir içinden çıkaran yasa bile vardı. Tüm galeriler galericiler sitelerinde toplanacaktı ama malesef uyan yok bu kurallara.

 35. Ziyaretçi dedi ki:

  36 ya sattığım arabaya 55 yazmış bir hafta arayla millet çok aç gözlü olmuş

 36. Ziyaretçi dedi ki:

  Super inşallah Bakanlık bu duruma bir çare bulur 7/8 Binliralik Araba ya 20/25 Bilira diyorlar

 37. Ziyaretçi dedi ki:

  Belge vermek gibi boş şeylerle uğraşacağınıza 2ci el piyasasını düşürmek için Bişeyler yapsanıza

 38. Ziyaretçi dedi ki:

  Araç fiyatlarının artışını kişilere yüklüyorsunuz geçen sene 2014 honda civic aracımı 80 bine satıp 2010 model focus aldım 55 bine şuan focus 90 bin civic olmuş 140 bin bugün focusu satıp civic almak istesem 50 bin üzerine vermem gerekiyor ama bu durum geçen sene için 25 bindi fiyat artışları kimsenin işine gelmiyor aslında ne yapsın insanlar geçen seneki fiyattan mı versinler sana arabayı. Çok şikayetçiysen alma kardeşim sen almadıkça malın fiyatı düşer bilmiyormusun bak ben almıyorum daha yeni bir araç herkes ister ama neden kenardaki birikimi vereyim yarının ne getireceği bellimi yada 50.000 kredi çekip 3-4 yıl ayağıma pranga vurdurayım aynı prim paraya avrupada adamlar tesla alıyor 0 km. 4 araç değiştirdim hepsinin de fiyatı arttı ama az ama çok. O yüzden ses etmeyin eyleme geçinde düşsün fiyatlar araçlar çok pahalı çok pahalı diyip 10 yaşındaki kıçı kırık focusa civice 100.000 para ödüyorsunuz böyle oldukça seneye 200.000 de ödersiniz

 39. Ziyaretçi dedi ki:

  Sen sıfır araç fiyatlarını düşür, ikinci el zaten düşer. 2017 de ‘0’ megane 65bin tl iken bugün 170 bin olmuş.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Arkadas sifir araclara tesfik vede faiz desteyi gelsin fabrikalar uretime gecsin ikinci el dusecek suat traktor sektoru cok sisik cunku uretim yok

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Doğru, sıfırın fiyatını düşür önce. Bir kendini sorgula napıyorum diye

 40. Ziyaretçi dedi ki:

  lütfen dikkat ediniz!2.el araç satışlarında ki fiyatların düşmesi için sıfır araç fiyatlarının da artmaması gerekiyor. Haydi onların fiyatlarının da artışını engelleyin. Yapamazsınız döviz fiyatları arttı. Maliyet artı adamlar zararına satış yapar mı? Paralel olarak ikinci el fiyatları da artıyor.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Devlet vergileri düşürsün o kadar . Maliyetin çoğunluğu vergi.

" İkinci el otomobil fiyatları için bakanlık devreye girdi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İkinci el otomobil fiyatları için bakanlık devreye girdi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İkinci el otomobil fiyatları için bakanlık devreye girdi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Ulaştırma Bakanı: Benzinli araçlar giremeyecek! Ulaştırma Bakanı: Benzinli araçlar giremeyecek!
 2. 2 iPhone'lara yeni eklenen en iyi özellikler! - iOS 14 iPhone'lara yeni eklenen en iyi özellikler! - iOS 14
 3. 3 A101'den 79 liraya powerbank aldık! A101'den 79 liraya powerbank aldık!
 4. 4 Xiaomi yeni canavarlarını tanıttı! Xiaomi yeni canavarlarını tanıttı!
 5. 5 Huawei Watch GT 2 Pro inceleme! Huawei Watch GT 2 Pro inceleme!
 6. 6 Merak edilen telefon Vivo X50 Lite inceleme! Merak edilen telefon Vivo X50 Lite inceleme!
 7. 7 Dyson V11 kablosuz süpürge incelemesi! Dyson V11 kablosuz süpürge incelemesi!
 8. 8 En iyi Chrome eklentilerini sıraladık! En iyi Chrome eklentilerini sıraladık!
 9. 9 Gençlerle füze gönderdik! Gençlerle füze gönderdik!
 10. 10 Twitter'da dolandırıcı reklamlarına tıkladık! Twitter'da dolandırıcı reklamlarına tıkladık!