Artık her isteyen ‘ikinci el’ satamayacak


29 Ocak 2021 Cuma 12:37
ABONE OL
Artık her isteyen ‘ikinci el’ satamayacak

İkinci el telefon satışları için aylardır çalışma yapan Türk Standart Enstitüsü (TSE) uygulamanın altyapısı için raporun tamamladı. Raporda, ikinci el yenileme merkezleri için 5 başlık ve 52 madde bulunuyor. TSE’nin kuralları belirlediği rapor sektörün görüşüne de açıldı. TSE’nin internet sitesinde yayımladığı rapora göre, yetkilendirme Mart ayında başlıyor ve ilk satış içinse Haziran işaret ediliyor.

İkinci el telefon satışı için yeni düzenleme

Türkiye’deki vergi sistemi ve dolardaki artış, teknoloji ürünlerinin fiyatının artmasına neden oluyor. Bu nedenle insanların büyük bir çoğunluğu yeni bir elektronik cihaz almak yerine ‘temiz ikinci el’ ürünlere yöneliyor.

Bu durum ikinci el piyasasında da büyük bir hareketlenme oldu. Binlerce satıcı ise yüksek fiyattan kalitesiz ürünlerin de satışını gerçekleştirmeye başladı. Şikayetlerin artmasıyla beraber ilk etapta Ticaret Bakanlığı olaya el atmış ve 22 Ağustos 2020 tarihinde “Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlanmıştı.

İkinci el telefon satışı için yeni düzenleme

Dünya gazetesinin haberine göre, konun ikinci ayağında TSE bir standart belirlemek adına kolları sıvadı. Kullanılmış cep telefonlarının ve tabletlerin yenilenmesi, sertifikalandırılması ve yeniden satışa sunulmasını sağlayacak yenileme merkezleri için standartlar belirlendi. Bu kapsamda ikinci el piyasasına önemli bir adım olarak kayıtlara geçeceği söylenen düzenlemenin başka bir yönü daha var.

Buna göre, düzenleme sayesinde kullanım ömrü dolmamış elektronik ürünlerin yeniden ekonomiye kazandırılması hedefleniyor.

Temelde bu sistem tüketicilerin uygun fiyatla güvenli bir şekilde ikinci el telefonlara ve tabletlere ulaşması için oluşturuldu. Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Başkanı Mustafa Kemal Turnacı konuyla ilgili şunları söyledi:

”Hem satmak hem de satın almak için legal olacak bu kanallar ikinci el için güvenilir adresler olacak. Şu anda satmak isteyip de güvenilir bir kanal bulamayan tüketicilerin elinde bulunan mobil cihazlar için ertelenmiş bir talep var. Faaliyete geçtiğinde bu merkezlere yoğun bir talep olacak.”

Yenilenmiş ikinci el cep telefonları için en az bir yıllık garantisi süresinin sağlanması şartı koyuldu. Bu sayede garanti belgesi teminat haline getiriliyor. Bunun yanı sıra garanti belgesi yazılı olarak veya kalıcı bir şekilde veri halinde ulaştırılacak.

Yenileme merkezleri ikinci el telefonu kullanıcıdan alırken bir dizi işlemden geçirecek. Öncelikle kullanıcıyla olan illiyet bağı kaldırılacak. Gerekiyorsa cihazlar onarılarak sonraki kullanıcıya hazır hale getirilecek.

Telefonunu merkeze satış için getirecek kullanıcıya değerleme sonucu beş iş günü içinde tamamlanarak bildirilecek. Satıcıdan alınan kullanılmış telefonun tüm işlemleri tamamlandıktan sonra sertifikalandırılarak yeniden satışa çıkarılacak.

Yenileme merkezi olmak isteyen işletmeler ise hem personel yeterlilik şartlarını hem de tesisin diğer standartlara uygunluğuna dair TSE’den belgelendirme alması gerekiyor. TSE’den alınacak uygunluk belgesi ile Ticaret Bakanlığından yenileme yetki belgesi alabilecek ve sonrasında ise faaliyete başlayabilecek.

Turnacı aynı zamanda yüzde 18 olan KDV’nin ikinci el telefonlarda bu düzenlemeyle birlikte yüzde 1’e kadar indirilmesinin talep edildiğini söylüyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
7 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Başvuru bedeli, sertifika bedeli cart curt
Nefes vergisi ne zaman gelecek acaba? Geç kaldılar.

Kenan Komutan
Kenan Komutan
1 ay önce

inşallah elline gözüne bulaştırmazlar.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Taştan su çıkarın yönetemediğiniz ülkede

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Note 8 cihazımın ekranı kırıldı. Servise gönderdim 1703 liraya ekran arka kapak batarya değişimi yapılıyor. Eskiden yeni model çıkar çıkmaz alırdım. Nereden nereyeeeeeeeee.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Ben şimdi telefonumu letgodan satamaz mıyım ki? Nasıl bir engel çıkacak karşıma?

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

2.el için yetkilendirilen satıcı 1 yıl garanti verecekse 1000 TL ye aldığı cihazı 1500 yerine 2000 e satacak, dolayısıyla yaramıza derman olmayacak bu sistem

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

2. el fiyatları katlanacakmı şimdi noldu son durum

" Artık her isteyen ‘ikinci el’ satamayacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Artık her isteyen ‘ikinci el’ satamayacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Artık her isteyen ‘ikinci el’ satamayacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 AliExpress'te ihracat nasıl yapılır? AliExpress'te ihracat nasıl yapılır?
  2. 2 20 TL'lik Platoon Pars Bluetooth Kulaklık incelemesi 20 TL'lik Platoon Pars Bluetooth Kulaklık incelemesi
  3. 3 Scratch Cup 2021'de miniklerin kod eğitimine katıldık Scratch Cup 2021'de miniklerin kod eğitimine katıldık
  4. 4 C4U akıllı güvenlik kamerası incelemesi! C4U akıllı güvenlik kamerası incelemesi!
  5. 5 Xiaomi Mi 10T Lite kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T Lite kutusundan çıkıyor!
  6. 6 MSI Clutch GM41 Lightweight mouse inceleme MSI Clutch GM41 Lightweight mouse inceleme
  7. 7 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda? 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda?
  8. 8 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık! 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık!
  9. 9 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye! 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye!
  10. 10 Arzum Mixtech Multi Blender inceleme Arzum Mixtech Multi Blender inceleme