İkinci parti Çin aşısı ne zaman geliyor? İşte tarih


22 Ocak 2021 Cuma 16:30
ABONE OL
İkinci parti Çin aşısı ne zaman geliyor? İşte tarih

Koronavirüs salgınının yavaşlaması ve bağışıklık oluşması için tüm dünyada aşılama çalışmaları hızla devam ediyor. Türkiye’de de şu ana kadar 1 milyon 187 bin 113 kişi koronavirüs aşısı olmuş durumda. Toplamda 3,5 milyon doz aşı ilk etapta Türkiye’ye ulaştı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise Cuma namazı çıkışında, Çin aşısı için ikinci parti aşı kaç milyon doz olacak olacak ve ne zaman Türkiye’ye gelecek sorularına cevap verdi.

Çin koronavirüs aşısı ikinci partide ne kadar doz elimize ulaşacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cuma namazı çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Buna göre SinoVac firması tarafından üretilen, Çin aşısı CoronaVac için ikinci partinin ne zaman geleceği sorularını Erdoğan:

“Aşı konusunda şu anda ikinci parti aşımız nasip olursa, yani onayı çıktı Çin’den, büyük ihtimalle bu hafta sonuna kadar gelebilir. Beklentimiz 10 milyon gelecek ve bu yaş grubunu sizler de ifade ettiniz, bu yaş grubu huzurevlerinde vesaire kalanlara yönelik aşılarımız devam edecek. Tabii bu arada yine Bilim Kurulu‘nun yapacağı çalışmayla birlikte de kademelendirme aynen belirlenerek, o kademe çerçevesi içerisinde de aşı süreci devam edecek.” şeklinde cevapladı.

koronavirüs aşısı, ikinci parti aşı, 10 milyon doz, çin aşısı, çin koronavirüs aşısı

Türkiye’de şu anda sağlık çalışanları için birinci doz aşı çalışmaları devam ediyor. Aşılama takviminin ilk aşamasında yer alan gruplar arasında 65 yaş üstü vatandaşlar arasında 90 yaş üstü ve 85-89 yaş aralığında olan yaşlılara da aşılama çalışmaları başlamış durumda. Yeni gelecek 10 milyon doz aşı sonrası, aşılama çalışmalarının daha da hızlı ilerlemesi bekleniyor.

Restoran ve Cafeler tekrar açılabilir mi?

Cumhurbaşkanı, Restoran ve Cafe gibi işletmelerin yeniden ne zaman açılacağı sorusuna ise:

Restoran işletmeciliği konusu ise bu konuyla ilgili olarak da kabine toplantımızda inşallah bunun değerlendirmesini yeniden ele alacağız. Çünkü endişelerimiz var malesef her ne kadar ‘sıkı tutacağız’ diyorlarsa da daha önce de bunlar söylendi, maalesef sıkı tutulmuyor. Şu anda başarılı bir süreç var. Bu başarılı süreci tekrar tersine çevirmek, böyle bir şeyin altına girmek, o riski almak istemiyoruz. Diyoruz ki bu süreci dikkatle yürütelim, başarılı bir şekilde yürütelim ama elimize gelen verilere bakarız, o verilere göre de gerekirse bir esneme yapılabilir.” şeklinde cevap verdi.

Çin koronavirüs aşısı için henüz faz 3 çalışmaları açıklanmış değil. Ancak özellikle yaşlı nüfusta ve hastalığı ağır geçirenlerde çok daha etkili olduğu Türkiye, Brezilya ve Endonezya’da yapılan çalışmalarda ortaya çıkmıştı. Koronavirüs aşılama uygulaması ile ilgili doğru bilgilere ve güncel verilere, Sağlık Bakanlığı’nın aşılama çalışması için açtığı resmi siteden ulaşabilirsiniz.
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" İkinci parti Çin aşısı ne zaman geliyor? İşte tarih konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İkinci parti Çin aşısı ne zaman geliyor? İşte tarih ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İkinci parti Çin aşısı ne zaman geliyor? İşte tarih ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler! Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler!
  2. 2 Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var? Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var?
  3. 3 Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik! Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik!
  4. 4 Kerem'in gözünden 8. Nesil iPad! Kerem'in gözünden 8. Nesil iPad!
  5. 5 Dijital Tır'da BAYRAKTAR TB2 SİHA kullandık Dijital Tır'da BAYRAKTAR TB2 SİHA kullandık
  6. 6 Zamanı unutturan 5 BluTV içeriği Zamanı unutturan 5 BluTV içeriği
  7. 7 Nalet Bebe ile Honda E içinde PlayStation 5 oynadık! Nalet Bebe ile Honda E içinde PlayStation 5 oynadık!
  8. 8 iPhone 12 mini UKT! - 2 ayda neler yaşadık? iPhone 12 mini UKT! - 2 ayda neler yaşadık?
  9. 9 Xiaomi Hutt akıllı cam temizleme robotu inceleme! Xiaomi Hutt akıllı cam temizleme robotu inceleme!
  10. 10 İşte yeni efsane: Xiaomi Redmi K40! İşte yeni efsane: Xiaomi Redmi K40!