Okunma

İklim değişikliği haritası yayınlandı!


09 Nisan 2018 Pazartesi 23:00
İklim değişikliği haritası yayınlandı!

Yeni bir interaktif çalışma olan iklim değişikliği haritası ClimatEx yayınlandı. İklim değişikliği haritası ile incelemek istediğiniz bölgeyi seçerek, bölgenin geçmişinden bu yana yaşanan değişimi inceleyebilirsiniz.

İklim değişikliği haritası: ClimatEx

Cincinnati Üniversitesi’nden araştırmacılar, kullanıcılara bir bölgenin iklim tarihini anlatan ClimateEx harita projesini başlattı. Dünyanın her yerinden 50.000 uluslararası hava durumu veri tabanına başvuran araştırmacılar, 50 yıldan fazla meteorolojik veri topladılar. Elde edilen verilerin analizi ile oluşturulan harita, zaman içinde yaşanan iklim değişikliğini ve aynı zamanda iklim çeşitliliğini göstermektedir.

İklim değişikliği denildiğinde, akla ilk olarak sıcaklık değişimleri geliyor. Ancak iklim konusu yağışlar, fırtınalar gibi birçok bileşene sahipti. Tüm bunların matematiksel modelini içeren harita ile küresel ısınmanın en çok hangi bölgeyi etkilediği de görülebiliyor.

iklim değişikliği haritası

ClimatEx, olası iklim tehlikelerinden haberdar olabilmek ve şehir planlamacılarına uygun müdahale planları hazırlamak gibi görevler için kullanılabilecek. Ayrıca bir eğitim aracı olarak kullanılabilecek özelliğe de sahip. Buraya tıklayarak haritaya ulaşabilirsiniz.

İklim değişikliği hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" İklim değişikliği haritası yayınlandı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İklim değişikliği haritası yayınlandı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İklim değişikliği haritası yayınlandı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "