Okunma

İklim Değişikliği İçin Tarihi Sözleşme!


13 Aralık 2015 Pazar 09:00
İklim Değişikliği İçin Tarihi Sözleşme!

Fransa’nın başkenti Paris’te iki haftadır devam eden 21. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Taraflar Konferansı (COP21), dün tarihi bir anlaşmaya ev sahipliği yaptı. İklim değişikliği ile mücadele için imzalanan sözleşmenin küresel ısınmanın sonunu getirmesi hedefleniyor.

15-12/13/iklim-degisikligi-konferansi-paris.jpg

İklim Değişikliği Sözleşmesi 196 Ülkenin Oybirliği ile Kabul Edildi

Kyoto Sözleşmesi’nin ardından dünyanın iklim değişikliği ile mücadele konusunda mutabakat sağladığı ikinci metin olan Paris Anlaşması, Amerika gibi büyük ve refah düzeyi yüksek olan ülkelerinin yanı sıra küçük ada ülkelerinin de yer aldığı 196 ülkenin oybirliği ile kabul edildi.

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande’nın “tarihi” olarak nitelendirdiği İklim Değişikliği Sözleşmesi, küresel ortalama sıcaklık artışının 2100 yılına kadar 1,5 ile 2 santigrat derecenin arasında sınırlandırılması, iklim değişikliğinin olumsuz etkilerine karşı hazırlıklı olunması, gelişmekte olan ülkelerin bu alanda mücadele için yılda en az 100 milyar dolar fon aktarması, ülkelerin karbon salınımını azaltması ve sera gazları emisyonunu azaltan çevreci ve sürdürülebilir ekonomilerin desteklenmesi gibi maddelerle ön plana çıkıyor.

15-12/13/566c6ee1c03c0e09a0cfb2b4-1449997452.jpg

Anlaşma kapsamında her bir devletin önümüzdeki yıllar boyunca emisyonu azaltmak için kendi planlarını yapacak. Ayrıca 2020 emisyon standartları bütün devletler tarafından ortaklaşa bir şekilde güncellenecek ve daha sonraki her beş yıl boyunca bu standartlar daha da sık hale getirilecek.

ABD Başkanı Obama’da İklim Değişikliği sözleşmesi hakkında Twitter üzerinden “Bu devasa. Neredeyse dünyanın her ülkesi Paris Anlaşması’nı imzaladı. Amerikan liderliğine teşekkürler” açıklamasını yaptı. Tahmin edilenden çok daha kapsamlı olan sözleşmenin imza töreninin ise 2016 yılı başında BM Genel Sekreterliği’nde yapılması bekleniyor.

:: İklim Değişikliği Sözleşmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBekir Can Yumrutepe

Küçüklüğünden bu yana teknoloji tutkunu olan Bekir Can, 2014 yılının Ağustos ayından bu yana ShiftDelete.Net bünyesinde haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 yorum - “İklim Değişikliği İçin Tarihi Sözleşme!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Önce dünyayı sömür, ardından iki sözleşmeyle tatlı su doğacısı ol.. bazıları da tebrik ediyor 🙂 arkadaş, bunların hiç yapılmaması gerekirdi!

 2. SDN Okuru dedi ki:

  iklim değişikliği diye bişi yok biliyormuşsunuz öğrenin. kim bilir neler çeviriyolar yine

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Demek durum bayağı bayağı ciddi kapitalizm böyle bir işe soyunduysa… İnsan yapısı gereği sömürücüdür. Ve maalesef bir şeyler bitmeye veya kötüleşmeye başlayınca önlem almayı düşünüyor.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Çin ne durumda?

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Önce içine ediyorlar sonrada anlaşıyorlar

 6. SDN Okuru dedi ki:

  somut, hayata geçen kararlar istiyoruz

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Bu müthiş bir ***** tüm ülkelere ve insanlığa..

 8. SDN Okuru dedi ki:

  İmza ile oluyorsa bende imza atim imza atan ülkeler zaten dünyayın ilklimini bozan ülkeler Bizde yedik

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Turliye imzaladimi haber iceriklerini degistirin litfen biz imzaladikmi bunu imzalamamiz ne getirecek gibi konular olmaliydi

 10. SDN Okuru dedi ki:

  dünyada 194 ülke yokmuydu

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Amerikan liderliğine teşekkür etmiş ama kyto protokolünü kabul etmiyorlardı sırf fabrikalarına yük bindirmemek için

" İklim Değişikliği İçin Tarihi Sözleşme! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İklim Değişikliği İçin Tarihi Sözleşme! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İklim Değişikliği İçin Tarihi Sözleşme! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "