Okunma

İletişim Devi Sprint Sarsıldı


04 Ekim 2015 Pazar 15:00
İletişim Devi Sprint Sarsıldı

Teknoloji dünyası 2015 senesinde yaşanan global finansal denge değişikliklerinden büyük oranda etkilenmeye devam ediyor. İçinde bulunduğumuz finansal dönemde birçok büyük markanın işten çıkarma haberlerini beklerken ilk adım dün yaptığımız haber ile AMD’den geldi. Haberimizde belirttiğimiz üzere AMD önümüzdeki iki hafta içinde %5 küçülerek 500 beyaz yakalı çalışanını işten çıkaracak ama üretim gücünden kesmeden operasyonlarına devam edeceğini sizlere iletmiştik. Bugünkü haberimizde ise ABD’nin iletişim ve komünikasyon devi Sprint’in küçülme haberini sunuyoruz.

Sprint, ABD’nin en büyük iletişim ve komünikasyon firması olarak gösteriliyor. Özellikle motorsporları organizasyonlarından NASCAR’a olan sponsorluğu ile ön plana çıkan Sprint, T-Mobile ile rekabet içerisinde. Son iki senedir yapmış olduğu büyük operasyonlar ve projeler ile T-Mobile’ın çokça zaman önüne geçen Sprint, 2016 senesi içerisinde zarar etme riski ile karşı karşıya.

2.5 milyar dolar gelir elde edecek

Önümüzdeki altı ay içerisinde toplam 31.000 çalışanını işten çıkarmayı planlayan Sprint bu sayesede 2.5 milyar doları kasasında tutmayı başaracak. Sprint’in Finansal Müdürü Tarek Robbiati durumla ilgili açıklama yaparken işten çıkarmaların doğrudan hangi departmanlardan ve tam olarak ne zaman yapılacağını açıklamadı. Tek bilinen önümüzdeki 6 aya yayılacak olan bu küçülme hareketi ile Sprint 2.5 milyar dolar tasarruf ile zorlu geçmesi beklenen 2016 senesini en az zararla atlatmayı düşünüyor.

Öte yandan rakip T-Mobile’ın böyle bir küçülma yapması beklenmiyor. Özellikle 2015 senesi içerisinde Sprint ile olan rekabetinde kartlarını dikkatli oynayan T-Mobile, çok fazla yeniliğe ve operasyon içerisine girmekten hep kaçındı. Çoğu zaman eleştirilere maruz kalan şirket belki de bu sayede 2016 senesinde tek bir sent bile zarar etmeden büyümeyi hedefleyebilir. Uzmanlara göre 2016 senesinde küçülmeyip büyüme kaydedebilen firmalar önümüzdeki 10 yılın en büyük markaları olacaklar. 

:: Sprint’in küçülmesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Ekonomik buhrandan başka hangi firmalar etkilenir? 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “İletişim Devi Sprint Sarsıldı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Zaten 36 bin çalışanı var. 31 bin kişiyi işten çıkarıyorlarsa durum gerçekten vahim olmalı.

 2. Ahmethz dedi ki:

  hep dizilere reklam veriyordu, gitti mi paraciklari?

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Adamlar bile krize hazirlik yapiyor ama bizde dolar 3 tl yi gecmis hala problem yok diyorlar.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  A&t ve verizon asıl rakipleri küçülmesi kötü olmuş onkar için…

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Adamlar usenmeden "bizene" yaziyor. Okumayin haberi o zaman kardesim ne isiniz var bu sayfada.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Sprint in asıl rakipleri AT&T ve verizon. Sprint cdma kullanan tek büyük operatör. Sprint hiçbir zaman en iyi olmadı. TMobile ise şu an en hızlı büyüyen operatör ama onun da asıl rakipleri AT&T ve verizon. GSM mi cdma mi kullanıyorlar emin Değilim ancak iki şirketin de asıl rakipleri AT&T ve verizon

 7. SDN Okuru dedi ki:

  ekonmk krizz kapıda..

 8. SDN Okuru dedi ki:

  BizeNe

" İletişim Devi Sprint Sarsıldı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İletişim Devi Sprint Sarsıldı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İletişim Devi Sprint Sarsıldı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "