İlginç bir şekilde göl suyunda koronavirüs tespit edildi


02 Ekim 2020 Cuma 17:50
İlginç bir şekilde göl suyunda koronavirüs tespit edildi

Koronavirüs hakkında her gün yeni bir bilgiye ulaşıyoruz. Dünyayı etkisi altına alan ve milyonlarca kişinin hayatına mâl olan bu salgın hakkında çalışmalar halen sürüyor. ABD’li bilim insanları ülkenin batısında bulunan Superior Gölü’nün çevresinde bulunan plajlardan aldığı su örneklerinde koronavirüse rastlandığını duyurdu. İlk kez plaj suyunda koronavirüs tespit edildi.

İlk kez plaj suyunda koronavirüs bulundu!

Uzmanların Superior Gölü çevresinden topladıkları örneklerde önemli miktarlarda virüs tespit edildi. Söz konusu araştırmaya göre ilk kez plaj suyunda koronavirüs tespit edilmiş oluyor. ABD’de Minnesota Üniversitesi’nde araştırmaya katılan uzmanlar, 4 Temmuz tarihinden bu yana tatlı su gölü olan Superior Gölü kıyısındaki sekiz kumsaldan su örneği topladılar.

Yaz ayının içinde olunmasıyla birlikte insan kalabalığının fazla olduğu gölün kıyısındaki su örneklerinin toplanması aylar sonra sonuç verdi. Analiz edilen su örneklerinde  yeni tip koronavirüse rastlandığı görüldü. Brighton, 42nd Avenue East, Franklin Park Beach ve Lief Erickson Park plajlarından ise eylül ayında alınan su örneklerinde tespit edilen virüs, binlerce kişinin ziyaret ettiği bu plajlarda çıkınca endişe yarattı.

İlk kez plaj suyunda koronavirus

Daha önce plaj suyunda bu virüsün olabileceği tahmin edilse de kesin sonuçlar bulunmuyordu. Bu çalışma ile kanıtlanan bu keşif aslında daha dikkatli olunması gerektiğini de ortaya koyuyor.

Minnesota Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden yapılan bir diğer açıklamaya göreyse, plaj suyundaki koronavirüs miktarının litre başına oranın 100 ile 1000 arasında değişkenlik gösterdiği ve bunun kanalizasyon sistemlerindeki oranlara kıyasla yaklaşık 10 bin kat daha düşük olduğunun altı çiziliyor. Yani kanalizasyon hâlâ daha tehlikeli!

Plaj suyuna bu virüsü taşıyan kişilerinse yüzücülerin olduğu tahmin ediliyor. Bunun yanında sudan kişilere virüsün geçip geçmediği konusu halen bir muamma. Uzmanlar konu hakkında araştırmalarını sürdürüyor
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “İlginç bir şekilde göl suyunda koronavirüs tespit edildi”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Arkadaşlar her göl tatli degildir biraz araştırmak lazım konuyu .örneğin Van Gölü sodalidir Tuz Gölü tamamen tuzludur bu ismi geçen golün yapısı nasıldır bilmiyoruz kimbilir belki volkanik belki tektonik oluşumlu bir göldür. Bu cok ciddi bir konu ve gölde bile bu virüs tespit edildiyse bizim bu virusten korunma ihtimalimiz cidden cok zor görünüyor. Golde dahi bu virus cikiyor bu virüsü bulan cok pis bir bela üretmiş ve ne zaman biter onu düşünelim biz bence çünkü sadece saglik degil ekonomi resmen çökmüş durumda ulkemizde .psikolojilerimiz zaten pert oldu Allah yardimcimiz olsun

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Tübitak gibi bilimsel verileri hastalık vb. doğru yayınlayan yayınlar var o yayınları okuyun ve öğrenin heryerden saçma sapan haberler okuyarak bir şey kazanamazsınız bilmediğiniz herhangi bir şey hakkında cahil cahil yorumlar yapmayın.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Tübitak mı doğru yayınlıyor bilimsel verileri? Papaz eriğini imam eriğine çevirme projesi, salavat projesi, ibadethane gibi saçma sapan projeleri kabul eden kurum mu bilimsel? Tübitak’ın reddedip Nasa’nın çağırıp projeye kattığı öğrenciler oldu. Bence sen bilmediğin konularda cahil cahil yorumlar yapma.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Kapak sana carpabilir dikkatli okuyunuz deniz demiyor gol yazıyor benim bildiğim göller tatlı su kaynaklarindan beslenir ama.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Deniz tuzlu sudur orda yasayamaz

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Turkiyede Denize giderken corona denizde yasamiyormus diyenlerden kapak sesi geldi sanki 🙂

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Yalnız korona denizde gerçekten yaşayamaz. Çünkü tuzlu ve hareketli su sabit durmuyor. Haberde ise tatlı su bulunan gölden bahsediliyor yani virüsün yaşaması için tüm şartlar mevcut bilmem anlatabildim mi ? Ha şunu diyebilirsin salda göl’üne gitmek için ölüp bitenlere kapak oldu dersin buna hemfikirim fakat bu haberin denizle bir alakası yok.

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Tatlı su ile tuzlu su arasındaki farkı çözecek kadarda mı … Aklın yok

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Ilginc

" İlginç bir şekilde göl suyunda koronavirüs tespit edildi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İlginç bir şekilde göl suyunda koronavirüs tespit edildi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İlginç bir şekilde göl suyunda koronavirüs tespit edildi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 2. 2 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 3. 3 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
 4. 4 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
 5. 5 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
 6. 6 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?
 7. 7 Mobilden banka hesabı nasıl açılır? Mobilden banka hesabı nasıl açılır?
 8. 8 SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası
 9. 9 Havalimanında uçak kaçırmayı engelleyen uygulama! Havalimanında uçak kaçırmayı engelleyen uygulama!
 10. 10 Ortalığı dağıtacak Fuji X-S10 inceleme! (Dünyada ilk) Ortalığı dağıtacak Fuji X-S10 inceleme! (Dünyada ilk)