Okunma

İlk Apple İçin Çeyrek Milyon Dolar


21 Kasım 2010 Pazar 11:25
İlk Apple İçin Çeyrek Milyon Dolar

Belli bir markaya duyulan tutku zaman zaman çok uçuk boyutlara ulaşabiliyor. İnsanların kendisine tutkuyla bağlandığı markaların teknoloji dünyasındaki temsilcisi ise hiç kuşkusuz Apple’dan başkası değil.

Apple markası altında piyasaya sürülen ilk bilgisayar olan Apple-1′lerden biri açık artırmada 240 bin dolara satıldı. Satılan Apple-1′in orijinal kullanım kılavuzu ve kutusu da sağlam bir şekilde duruyor.

 

Apple-1’in üzerindeki Apple yazısı Steve Wozniak tarafından elle kazınmış

 

Apple-1’in Özellikleri

Steve Wozniak’ın elle yaptığı ve Steve Jobs ile beraber 200 adet sattıkları Apple-1, 1976 yılında piyasaya sürüldüğünde 666.66$’lık fiyata sahipti. (Steve Wozniak Şimdi Ne İş Yapıyor?)

 

Satılan Apple-1’in orijinal kullanım kılavuzu da bulunuyor

 

4 KB belleğe sahip olan Apple-1′in kapasitesi genişleme kartlarıyla 48 KB’a kadar çıkarılabiliyordu. 1 MHz’lik MOS 6502 adlı bir işlemciye sahip olan cihazda veri okumak ve yazmak için bir de kaset okuyucu bulunuyordu.

::  Sizce satın alan kişi Apple-1’i ne yapacak?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “İlk Apple İçin Çeyrek Milyon Dolar”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    mantıksız.. marka değerini arttırmak için kendileri almıştır. yoksa koleksiyonu yapılacak bişey değil ki bilgisayar..

" İlk Apple İçin Çeyrek Milyon Dolar konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İlk Apple İçin Çeyrek Milyon Dolar ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İlk Apple İçin Çeyrek Milyon Dolar ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "