Okunma

İlk Defa Bir Yıldızın Ölümü Görüntülendi


22 Mart 2016 Salı 14:00
İlk Defa Bir Yıldızın Ölümü Görüntülendi

Gök bilimcilerin “şok patlaması” veya “enerji patlaması” dedikleri, bir yıldızın ölümüyle ortaya çıkan süpernova, ilk defa görüntülenebildi. Süpernova parlaklığı, Güneş’in parlaklığının yüz milyon katına kadar çıkabilir.

Kırmızı dev, basitçe benzini bittiğinde ve kendini kontrol edemeyecek dereceye geldiğinde, yer çekimi onun çekirdeğinin parçalanmasına yol açar. Bu da Tip 2 Süpernova oluşturur ve yıldız, patlamayla birlikte ölür. Bu aşamanın tam parlaklığına ulaşması haftalar alabilir. Genellikle kısa bir ışık çevrelemesi olarak başlayan işlem, çöken çekirdeğin yüzeye ulaşmasıyla birlikte şok dalgalarına dönüşür.

Hindistan’daki Notre Dame Üniversitesi, Kepler uzay teleskopunun yakaladığı görselleri inceliyor. 50 trilyon yıldızın bu süreçte işlendiğini söylemek lazım. Bu sırada KSN 2011d adlı yıldızın şok patlamasına denk geliniyor ve 20 dakika süren bu süreç yakalanıyor.

Yıldızlar Nasıl Oluşur?

Hidrojen, helyum ve bir takım iyonize gazlardan oluşan bulut yapısı, geniş alanlara yayılır ve buna Nebula denir. Yıldızlar ise, bu Nebula bulutlarının arasında, gaz kütlelerinin çekimsel etkilerinin çökmesiyle doğar.

Bu çökme, yani birleşme, galaksideki şok dalgalarını bir araya getirir ve birbirlerine daha da yaklaşırlar.

Milyonlarca yıl da sürebilen bu işlemin sonucunda, bulut kümesi iyice ısınır ve yoğunluk artar. Böylece gaz ve toz bulutundan yeni bir yıldız doğar.

16-03/22/yildizlar-nasil-olusur.jpg

Yıldızlar Nasıl Ölür?

Genelde bir yıldızın hidrojeni tükenmeye başladığında, çekirdeği saran ince katman içinde hidrojen yanması olur. Gittikçe azalan hidrojen, yıldızın yoğunluğunu artırır. Kütle çekim kuvveti, yıldızın gaz basıncından üstün gelince, parçalanma başlar ve yanma süreci hızlanır.

Basıncın artmasıyla birlikte yıldızın dış katmanında yüksek bir genleşme olur ve böylece yıldız, kırmızı deve dönüşür.

Kırmızı süper dev ise sonra şok patlamasıyla süpernova halini alır. Yıldızın ölümünün sonuçları arasında Beyaz Cüce, Nötron yıldızı ve Kara Delik vardır.

Dünya da, çok zaman önce bir süpernova patlamasının sonucunda oluşmuştur.

:: Yıldız ölümünün görüntüleri hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarEmirhan Üstünsoy

Uzun süredir oyun ve teknoloji sektöründe bulunan Emirhan, bu tecrübesini ve sevdasını SDN bünyesinde yazıya döküyor. Tam bir PC oyuncusu ve aynı zamanda iyi bir müzik düşkünü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

32 yorum - “İlk Defa Bir Yıldızın Ölümü Görüntülendi”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  41:12 -Böylece Allah onları iki günde yedi gök olmak üzere yerine koydu. Her göğe kendi işini bildirdi. Biz en yakın göğü kandillerle süsledik ve koruduk. İşte bu çok güçlü ve her şeyi bilen Allah'ın takdiridir.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  1:11 -Sonra duman halinde bulunan göğe yöneldi. Ona ve yerküreye: "İsteyerek veya istemeyerek buyruğuma ***** dedi. Her ikisi de: "İsteyerek geldik" dediler.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Hepimiz yıldız tozuyuz

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bir nötron yıldızından alınan 1 çay kaşığı madde trilyonlarca tona eşittir !!!!(Ekstra Bilgi)

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Allah

 6. SDN Okuru dedi ki:

  bu kadar parlak olan bir patlamayı optik teleskoplarla veya çok belirsiz olsada çıplak gözle gözlemlememiz mümkün değil mi? (yakında olduğunu varsayarak)

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Bir yildizin olumu bile milyonlarca yil surer bizim gordugumuz ufak bi hapsiriktir 🙂

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Şüphesiz Rabbiniz Allah, gökleri ve yeri altı günde yarattı, sonra Arş üzerine hükümran oldu. O, geceyi durmadan onu kovalayan gündüze bürüyüp örter; güneş, ay ve yıldızlar emrine âmâdedir. İyi biliniz ki yaratma ve emir O'nundur. Âlemlerin Rabbi olan Allah ne yücedir

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Paint sandim.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Bir şey anlamadım

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Adamlar yıldız patlayacak diye pusuda bekleyip kayda mı almışlar

 12. SDN Okuru dedi ki:

  ***** güzel ve yararlı bilgiler vermeye başladı

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Ooo hayırlı işler..

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Dostum bilim Allahın ilmidir. Bizim aklımızın almayacağı şeyler olur. Dünya belli evreler ile yaratılmış. Bu patlamalar da evrelerin bir kısmını oluşturur

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Allah rahmet eylesin

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Gün gelecek bir yıldızın ölümünü görüntüleyecekmişiz. Vay be…

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Etkileyici

 18. SDN Okuru dedi ki:

  yıldız değil top.

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Bu yaziyi yazan adam ateist galiba 🙂

" İlk Defa Bir Yıldızın Ölümü Görüntülendi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İlk Defa Bir Yıldızın Ölümü Görüntülendi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İlk Defa Bir Yıldızın Ölümü Görüntülendi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "