Okunma

İlk dondurulan insan 50. yılına girdi


13 Ocak 2017 Cuma 05:00
İlk dondurulan insan 50. yılına girdi

James Bedford isimli ABD vatandaşı, 12 Ocak 1967’de 73 yaşındayken cryo tüpüne girerek kendini donduran ilk insan olmuştu. 

O günden bu yana ise tam 50 yıl geçti. Böbrek kanseri olduğu ve tedaviye cevap vermediği için ölümü beklenen Dr. James Bedford, ileride hastalığa bir çözüm bulunacağı ve dondurulmuş insanları geri döndürmenin bir yolunun keşfedileceği umuduyla, kendi isteği ile cryo tüpüne girmişti.

Tedavi mümkün değil o zaman donduralım

James Bedford o günden beri resmen ölü kabul ediliyor ancak tıbben tam anlamıyla ölü olmadığı biliniyor. Organları bozulmadan 50 yıldır cryo tüpünde buz kesmiş halde bekleyen Bedford, donmuş insanları organlara hasar vermeden geri çözmenin bir yolu bulunduğunda, tekrar hayata döndürülecek. 

Bilim insanları bu operasyonun sonucunda, Bedford’un organlarının yeniden çalışmasını umuyorlar ancak henüz bilim o düzeyde değil. Ayrıca Bedford’un uyandırılması için böbrek kanserine de kesin çare bulunması gerekiyor.

Bedford’u donduran bilimsel topluluk, bu deney için Bedford’u ücretsiz olarak dondurmuştu ancak daha sonra bu yöntem ölümcül hastalar arasında çok popüler oldu ve zengin ama amansız hastalığa yakalanmış pek çok kişi, büyük paralar ödeyerek kendilerini dondurmuştu. 

Bilim, insanları dondurup tekrar çözmeyi başarabilirse gelecekte bu yöntemle uzak yıldızlara yüzlerce yıl sürecek yolculuklar düzenleyecek uzay kaşiflerinin ortaya çıkması da bekleniyor. 

:: Amansız hastalık nedeniyle dondurulan insanlar hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

113 yorum - “İlk dondurulan insan 50. yılına girdi”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bilime o kadar inanıyorsaniz ya bizi yaratana inanıyormusunuz insan oğlu istese herşeyi başara bilir ama yaratana inandığı sürece

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Böyle kerizler olduğu sürece kurtlar aç kalmaz.

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bu imkansiz gotunuzden icat cikarmayin. O zaman donarak olen insanlari neden geri getiremiyorlar.

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Adam kendine gelsede bu zamanı kavrayamaz yine ölür

 5. SDN Okuru dedi ki:

  ama o domates değil et. biz eti dondurup tekrar cikarttgmzda çöpe atmyrz

 6. SDN Okuru dedi ki:

  bu yolla sadece organlar işe yarar başka hiç bişey işe yaramaz dünya sultan Süleyman'a kalmamış size mi kalıcak ? o hesap.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Ya kardesim çıkan cangeri gelmez boşuna döndürüyor kar ben inanmıyorum

 8. SDN Okuru dedi ki:

  HI HIII SİGARA İÇENLER KANSER OLUR ÖLÜR TAMAM MI

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Domatesi derin dondurucuya koy, 3 – 5 saat sonra çıkarınca ne hale geliyorsa bu malak ta buzu eriyince o hale gelir. Ondan sonra domates misali kaldırıp çöpe atarlar, bu kadar basit.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Japonlar benziklikte sıraya girmiş olabilir ama inanılmaz depresif insanlar zırt pırt intahar ederler, intihar ormanları vardır. Sürekli depresif yaşarlar teknoloji onları kurtarmamış yormuştur. Bazı gelenek ve görenekleri yada adaplı olmayı hemen dine yaftalamayın din öncesi türk toplumunada bakarsınız benzer özellikler taşır. Doğru ve yanlış ilk insandan beri var. Adam hikaye yazmış . Vstikan araştırmış falan filan.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Ortada bişey yokki olan sadece bir deney bu çözüm değil.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  hastalığın tedavisi bulununca adamın dirileceğinin bile bir garantisi yokki.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Türkiye'de açsınlar , çok bi zaman kaybetmemiş olur.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  1478 yılında dondurulmuştum..geri döndüm.çok şey değişmiş.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  diriltsinlerde görelim artık

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Ruh diye bir şey yok palavra. O bir işletim sistemi Ölürsende "not found 404" error..

" İlk dondurulan insan 50. yılına girdi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İlk dondurulan insan 50. yılına girdi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İlk dondurulan insan 50. yılına girdi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "