Okunma

İlk Dönem Apple iPhone Tasarımları


05 Ekim 2013 Cumartesi 17:15
İlk Dönem Apple iPhone Tasarımları

Bir teknoloji ürününün tasarımı söz konusuysa süreç karmaşıktır. Binlerce farklı çizim, ilerleme için bitmek tükenmek bilmeyen bir çalışma, yeterli bulunmayan sayısız tasarım, aylarca hatta yıllarca süren karar aşamaları ve zorlu bir süreç… Ana hatlar ve küçük dokunuşlar ve en nihayetinde tasarıma dair her şeyin can damarları.

Dünyanın en önemli teknoloji şirketlerinden Apple‘ın akıllı telefonu iPhone’un tasarım süreci de zorlu geçti. Sayısız tasarım, çok sayıda prototip bir kenara bırakılıp bildiğimiz, tanıdığımız iPhone modellerinde karar kılındı. Peki Apple‘ın “es geçilen” başka deyişle üretimine karar verilmeyen veya günümüz modellerinin atası olan akıllı telefonları? İşte bu galerimizde sizlere bu akıllı telefon modellemeleri ve prototiplerini sunacağız.

Apple prototipi, kod adı “Purple.” Heyecan verici bir modelleme ve iPhone 4’ün atası.

İlk iPhone prototiplerinden biri, köşeli tasarımı ile iddialı bir görünüme sahip.

Apple‘ın “M68 Phone” adlı telefon prototipi. Bir Apple tasarımcısının eskizinde gerçekten ilginç detaylarla hayat bulmuş olabilir ama “es” geçilmiş.

 

Bir diğer modelleme, plastik bir yapıda olmadığı hissi uyandırıyor.

Apple‘ın iPad, iPhone ve diğer ürünlerine dair modellemelerini sizlere sunmaya devam edeceğiz.

:: En çok hangi iPhone tasarımını beğendiniz?
yazarFerhat Verdi

Gazetecilik mezunu; tüketici elektroniği ve fotoğraf odaklı çok sayıda dergide editörlük yaptı. Mobil işletim sistemlerine, müzik ve tasarıma yoğun ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

52 yorum - “İlk Dönem Apple iPhone Tasarımları”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    BMW ile FIAT’i karşılaştıran vatandaş. Fiat dünyada en büyük araba üreticisi ve bünyesinden ferrari ve bugatti gibi ürünler çıkıyor. Savunduğunuz argümanları mantıklı savunun. Bu tasarımlar ne zaman çizildi kim biliyor. Kimse. Smartphone tanımı yapılan akıllı telefonun ilk adımı Nokia daha sonra PDA furyası ile gelmiştir. Başarılı olmuş mudur. Hayır. Çünkü akıllı degildi ve kendini geliştirmiyordu. Gelelim iOS Android ve Windows phone’na. Bunların atası da symbian’dır. Burada birbirinizi yemenizin anlamı yok. Bu arada üretim süreci farklı Ar-Ge farklı. Biri üretiyor diye ürünü o geliştiriyor sayılmaz. Mesela Ford Toyota Bosch gibi markalar ürünlerini burada üretiyor. Hatta Türk mühendisler çalışıyor. Ama geliştirmiyorlar. Ar-Ge yurt dışında yapılıyor.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Tasarımlardan anlaşılacağı üzere apple yıllar boyu daha büyük ekran planları yaptı ama steve jobsın telefon elde rahatlıkla tutulmalı görüşü bu tasarımları hep çöpe attı tim cookla bu değişecek

" İlk Dönem Apple iPhone Tasarımları konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İlk Dönem Apple iPhone Tasarımları ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İlk Dönem Apple iPhone Tasarımları ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "