Okunma

Drone ile Yolculuk Yapılır mı?


12 Nisan 2016 Salı 05:30
Drone ile Yolculuk Yapılır mı?

İnsansız hava araçları (drone) teknolojisi, gün geçmiyor ki bize yeni çözümler sunmamış olsun. Drone gemi, drone tank vb. çözümlerden sonra drone helikopterin varlığından da kısa bir süre öncesinde haberdar olmuştuk.

Alman Şirketi E-Volo, drone teknolojileri kapsamında odağına aldığı drone helikopterin yapım ve test aşamalarını tamamlayarak drone helikopterin ilk uçusunu gerçekleştirdi.

E-Volo, 18 rotor multicopters serisinin helikopteri, tarihte uçan ilk drone helikopteri oldu. Bir pilot eşliğinde gerçekleştirilen uçuş, 60 mph hız sınırında deneyimlendi.

E-Volo en Volocopter VC200 adlı drone helikopter, ayrıca dünyadaki tek sertifikalı drone helikopter sıfatını taşıyor.

Micro Management desteği olmadan, başta rüzgar ve havanın durumuna göre, hareket kabiliyetini kendisi sağlayan Volocopter, henüz kitlesel üretimden çok kişisel üretim ürünü olarak gözüküyor.

Alphr’da yer alan habere göre tamamen elektrik ile çalışan araç, hava kirliliği ve gürültü kirliliğini çevreye yansıtmıyor. Belki de tarihin nadir ses çıkarmayan helikopterlerinden birine tanıklık ediyor olabiliriz.

Geleceğin teknolojisinin, son süratle geldiğini söyleyebiliriz. Uçan taksiler, sürücüsüz otomobiller artık hiç olmadığı kadar yakın.

:: Drone teknolojisinin uçan taksi, sürücüsüz araçlara kadar gelişebileceğini düşünüyor musunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Drone ile Yolculuk Yapılır mı?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Güvenli olmaz ama gelisirse olur

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Elektrikle çalışan bir helikopter. Kulağa çılgınca geliyor…

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bizim milletimiz çok garip ya yapılan işi taktir etmezler eleştiri yaparlar hemen kendileri bir şey bulmuş gibi de konuşurlar.
  BERKKAN ÇAKMAK

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Dronecopter süper olmuş bravo…!!

 5. SDN Okuru dedi ki:

  acaba manevra kabiliyeti ne

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Görende Marsa gidip geldiler sanır..

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Sen buna drone demişsin ama bu bildiğin helikopter xd

" Drone ile Yolculuk Yapılır mı? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Drone ile Yolculuk Yapılır mı? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Drone ile Yolculuk Yapılır mı? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "