Okunma

Nevada İlk Drone Şehri Oldu


26 Mart 2016 Cumartesi 13:07
Nevada İlk Drone Şehri Oldu

İnsansız Hava Aracı teknolojisi her geçen gün değişmeye ve gelişmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Dronelar arasındaki ilk World Drone Prix Yarışı yapılmış; 15 yaşındaki Luke Bannister yarışın galibi olmuştu.

İleriki günlerde kuş araştırmalarında kullanılacağı ifade edilen Dronelar, bu bağlamda farklı özellikler ile kullanıcılara hizmet vermeye devam ediyorlar.

Şimdiki haber bazında ise bir “araç” statüsünde olup, kayıt altında kullanılan Dronelar, bir şehir haline geldi. ABD’nin Batı bölgesinde bulunan Nevada şehri, ilk Drone şehri oldu.

The Guardian’da yer alan habere göre Nevada Eyaleti, “İlk Özerk Drone Şehri” sıfatına sahip olacak.

Flirtey Drone Şirketi CEO’su Matt Sweeney, 10 Mart tarihinde başlaması planlanan Drone uçuş projesinin sona erdiğini dile getirdi.

Uçuş projesi kapsamında yaklaşık 800 metre uçan Drone, taşıdığı paketi Nevada Eyaleti’ne teslim etti. Rotasını GPS ile belirleyen Drone, böylece insan müdahalesi olmaksızın görevini yerine getirmiş oldu.

Drone’da yer alan pakette; su, gıda, ilk yardım malzemelerinin bulunduğunu belirten CEO Matt Sweeney, kentsel ortamda söz konusu projeyi gerçekleştirmenin mutluluğu içerisinde olduklarını, insan müdahalesi olmadan Drone’un paketi teslim etmesinin büyük bir başarı olduğunu ifade etti.

16-03/26/flirtey-inline.jpg

Nevada Valisi Brian Sandoval ise, Drone’un paketi teslim edebilmesi konusunda tebriklerini şirkete iletti.

Federal Havacılık Dairesi(FAA), NASA; uçak, düşük irtifa uçak çözümlerini kapsayan drone sanayisi, alçak irtifa trafik kontrol sistemleri üzerinde bir süredir çalışıyor. Nevada’da FAA’nın söz konusu testlerini gerçekleştirdiği Eyaletlerden biri olarak öne çıkıyor.

Bu bağlamda Drone sistemlerinin hangi Ar-Ge çalışmalarında kullanılacağı, kullanıcılara hangi düzeyde hizmet vereceği bilinmez; fakat yazının başında da ifade ettiğimiz gibi, teknolojinin gün geçtikçe değişip geliştiğini söyleyebiliriz.

:: Drone teknolojisinin bu tip faaliyetlerde yer alarak daha da gelişeceğini düşünüyor musunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Nevada İlk Drone Şehri Oldu”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  51. Bölge nevada eyaletinde degil miydi…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Eyalet, şehir demek mi bencede onu netleştirin

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Eyaletni sehirmi bence ona karar verin…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Nevada şehir mi eyalet mi bir karar verin

" Nevada İlk Drone Şehri Oldu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Nevada İlk Drone Şehri Oldu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Nevada İlk Drone Şehri Oldu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "