Okunma

İlk İşlemci 40 Yaşında!


17 Kasım 2011 Perşembe 13:40
İlk İşlemci 40 Yaşında!

Dünya, mikroişlemcinin 40. yılını kutluyor. 40 yıl önce bugün, Intel dünyanın ticari alanda kullanılabilen ilk mikroişlemcisi Intel 4004‘ü duyurdu. Intel 4004’ün pazara sunulması, dünyada dijital devrimi başlatan adım oldu.

Günümüzde birçok insan bir mikroişlemci görmemiş olsa da, mikroişlemcili cihazlar günlük hayatımıza yoğun biçimde girdi ve hepimiz için artık vazgeçilmez hale geldi.

Mikroişlemciler artık günlük yaşamımızda her an kullandığımız bilgisayarların, sunucuların, telefonların, arabaların, kameraların, buzdolaplarının, radyoların, televizyonların ve daha birçok cihazın beyni olarak tanımlanıyor.

Mikroişlemcilerin hızla yayılmasında, Intel’in Moore Yasası‘nın büyük etkisi bulunuyor. Silikon teknolojisinin gelişimine yönelik bir öngörü olan bu yasaya göre her iki yılda bir mikroişlemcilerin transistör yoğunluğu iki katına çıkıyor, böylece işlevsellik ve performans artarken maliyetler düşüyor.

Örneğin, günümüzün ikinci nesil Intel Core işlemcileri performans açısından ilk mikroişlemci Intel 4004’e göre 350.000 kat daha güçlü.

Her bir transistör Intel 4004’e oranla yaklaşık 5.000 kat daha az enerji kullanıyor. Öte yandan geçen 40 yıllık zaman diliminde bir transistörün fiyatı yaklaşık elli binde birine düştü.

Moore Yasası, 40 yılı aşkın süredir yarıiletken sektörü için temel iş modeli oldu.

Dijital Devrim daha da hızlanıyor

Intel’in 22 nanometre üretim sürecinde geliştirilen yeni nesil mikroişlemciler gelecek yıldan itibaren sistemlerde yerini alacak.

Bu yeni mikroişlemciler şirketin sektörde çığır açan yeni 3-D Tri-Gate transistörleri sayesinde enerjiyi daha da verimli kullanacak ve daha yüksek performansa sahip olacak.

Moore Yasası’nın yeni çağına öncülük eden yeni transistörler, geniş bir cihaz yelpazesinde gerçekleştirilecek birçok yeniliğe olanak tanıyor. Bu da Dijital Devrim’in önümüzdeki yıllarda daha büyük bir hızla devam edeceğine işaret ediyor.

Bilgisayarlardan akıllı telefonlara, otomobillerden televizyonlara, geleceğin cihazları, günlük hayatın içinde geleneksel bir bilgisayarın ötesine geçerek adeta bir kişisel asistan gibi insanlara yardım ve rehberlik edebilecek.

:: İşlemcilerin 40 yıllık serüveninde geldikleri noktayı nasıl yorumluyorsunuz?

 
yazarHakan Kilyusufoğlu

Yazdığı haberlerdeki olayları farklı bakış açılarından sunmayı seven yazar, SDN’nin yazı işleri müdürü olarak çalışmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “İlk İşlemci 40 Yaşında!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Bundan 20 sene sonra suanki teknoloji kaplumbaga hizinda olacak gibi gozukuyor 🙂

" İlk İşlemci 40 Yaşında! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İlk İşlemci 40 Yaşında! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İlk İşlemci 40 Yaşında! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "