Okunma

İlk Kuantum Dolanıklık fotoğrafı paylaşıldı


14 Temmuz 2019 Pazar 08:00
İlk Kuantum Dolanıklık fotoğrafı paylaşıldı

Kuantum Dolanıklık teorisi hakkında bir yazı hazırlamıştık. Şimdi de fizikçiler, Kuantum Dolanıklık teorisini ilk kez fotoğraflamayı başardılar. Glasglow Üniversitesi’nden bilim insanları tarafından elde edilen fotoğraflar, Scientific Advances dergisinde yazılan bir makele ile birlikte herkese duyuruldu. Fotoğraf, fotonlar arasındaki kısa süreli fiziksel etkileşimi gösteriyor. İşte ilk Kuantum Dolanıklık fotoğrafı.

İlk Kuantum Dolanıklık fotoğrafı

Kuantum Dolanıklık ilkesine göre aynı anda ya da aynı kaynaktan yaratılan iki madde ya da nesne, birbirleri ile sürekli bir dolanıklık halinde bulunur. Yani aynı anda fırlatılmış fotonlar, birbirleri ile sürekli etkileşim halindedir.

kuantum dolanıklık fotoğrafı

Bu anın fotoğrafını kaydetmek şimdiye kadar epey bir zordu. Fakat yoğun çalışmalar sonucunda nihayet Kuantum Dolanıklık fotoğrafı ortaya çıktı. Glasglow Üniversitesi’nin önde gelen bilim insanlarından biri olan Bell, Kuantum Dolanıklık anını, bir ışık kaynağından ışık almış bir şekilde yakaladı ve fotoğraflarını çekmeyi başardı.

Araştırmacılara göre Kuantum Dolanıklığı, Kuantum teorisinin direklerin biri. Ancak bu zaman kadar fotoğrafın çekilmesi mümkün olmamıştı. Bu sebepten dolayı ilk Kuantum Dolanıklığı fotoğrafı, bu çalışmaları daha fazla ilerletecek. İlerleyen zamanlarda daha önemli gelişmeler kaydedilebilecek.
yazarMert Can Orhan

Küçüklüğünden beri teknolojiye ilgi duyan Mert Can, teknoloji odaklı haber ve videolarıyla ShiftDelete.Net’te!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “İlk Kuantum Dolanıklık fotoğrafı paylaşıldı”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Allahin ilmi kudreti ne büyük

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Dolanıklık prensibine dayalı işleyen alıcı verileriniz olduğunu düşünün ZAMAN MEKÂN HÂKİMİ olursunuz.

  Dolaşıklık prensibi ile işleyen bilgisayar ve robotlarınız olduğunu düşünün 5 G teknolojisi ile dünya üzerinde gerçekleştirmeye çalıştığınız her türlü operasyonu EVRENİN HER HANGİ BİR YERİNDE EŞ ZAMANLI YAPMA ŞANSINIZ OLUR! GÜNEŞ yok olsa 8,5 dakika sonra görebiliriz ama dolaşıklıkla anında haberdar olabilmek mümkün. Derin uzaya solucan deliğinden küçük ama güçlü bir teleskop gönderip GEÇMİŞTE güneş sisteminde DÜNYADA NELER OLDUĞUNU CANLI YAYINDA GÖRMEK BİLE MÜMKÜN OLACAKTIR! AKIL ALMAZ bir hadise.
  Olağanüstü büyük bir olay OLACAK

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Garip olan durum bu elektronların arasındaki bağın ” Işık ” tan hızlı olması.

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Hadi hayırlısı :))

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Yorumunuz…

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  bilim “insanları”

" İlk Kuantum Dolanıklık fotoğrafı paylaşıldı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İlk Kuantum Dolanıklık fotoğrafı paylaşıldı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İlk Kuantum Dolanıklık fotoğrafı paylaşıldı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "