İlk uluslararası robotaksi 2023’te yollarda


12 Nisan 2021 Pazartesi 14:26
ABONE OL
İlk uluslararası robotaksi 2023’te yollarda

General Motors ve Honda tarafından desteklenen otonom araç şirketi Cruise, ilk uluslarası “robotaksi” hizmetini 2023‘te Dubai‘de başlatacak. GM destekli otonom sürüş şirketi için ilk uluslararası pazar deneyimi olacak araç bugün Dubai‘nin veliaht prensi Hamdan bin Muhammed tarafından duyuruldu.

Cruise, araç çağırma hizmetinin bir parçası olarak, 2019‘da ilk kez tanıttığı tamamen otonom Origin araçlarını kullanacak. Şirket, şu anda San Francisco‘daki test filosunun bir parçası olarak kullandığı Chevy Bolt elektrikli araçlarını ise bu hizmette kullanmayı planlamıyor.

Cruise’un otonom araçlarla ilgili hedefi büyük

Paylaşılabilen bir araç olarak tasarlanan Origin, üretime girdiğinde, direksiyon simidi veya pedallar gibi tipik olarak insan sürüşüyle ilişkili herhangi bir kontrole sahip olmayacak.

Ek olarak 2023‘te başlayacak hizmet için Cruise’un, hedefinin 2030 yılına kadar Dubai’de en az 4.000 araca çıkmak olduğunu belirtelim.

Cruise, San Francisco’nun ticari robotaksi hizmeti için ilk pazarı olmasını istiyordu. Şirket 2019 yılında memleketinde ticari bir hizmet başlatmayı planlamıştı, ancak bunu başaramadı ve henüz yeni bir tarih de açıklamadı.

Cruise Origin, 2022‘den itibaren GM’nin Detroit-Hamtramck fabrikasında üretime girecek. COVID-19 salgınının ortak araç çağırma üzerindeki olumsuz etkisinin ışığında, Cruise kısa süre önce insanları geziler sırasında sosyal açıdan uzak tutmayı amaçlayan yeni bir güvenlik protokolleri setini açıkladı.

Cruise‘un, dünyanın en iyi sermayeli otonom araç şirketleri arasında olduğunu belirtelim. Son üç yılda şirket, aralarında SoftBank, Honda, GM, T. Rowe Price Group ve Microsoft‘un da bulunduğu bir dizi yatırımcıdan 7.4 milyar doların üzerinde para topladı. Alanında başarılı şirket şu anda 19 milyar dolar değerinde.

Dubai, Cruise’un tamamen otonom araçları için doğal bir uyum gösterebileceğini düşünüyor. Öte yandan krallık, 2030 yılına kadar seyahatlerinin yüzde 20‘sinin otonom araçlarla gerçekleştirilmesini hedefliyor. Dubai ayrıca Volocopter gibi bir dizi kentsel hava ulaşım şirketlerinin elektrikli uçaklarını test etmeye de davet etti.
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Yaşasın Türkiye 😀

mynal
mynal
1 ay önce

Burdaki haberler telif hakkı ile korunuyormu ?

" İlk uluslararası robotaksi 2023’te yollarda konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İlk uluslararası robotaksi 2023’te yollarda ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İlk uluslararası robotaksi 2023’te yollarda ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  2. 2 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  3. 3 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
  4. 4 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!
  5. 5 Telefon ile sahte para testi yaptık! Microcase inceleme Telefon ile sahte para testi yaptık! Microcase inceleme
  6. 6 Apple Watch almak için 5 sebep! Apple Watch almak için 5 sebep!
  7. 7 Bayram harçlıkları ile alınabilecek teknolojik ürünler Bayram harçlıkları ile alınabilecek teknolojik ürünler
  8. 8 ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik
  9. 9 Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme! Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme!
  10. 10 Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması