İlk ve tek ‘uzay topu’nun yeni görüntüleri ortaya çıktı


18 Şubat 2021 Perşembe 15:15
ABONE OL
İlk ve tek ‘uzay topu’nun yeni görüntüleri ortaya çıktı

Rusya‘nın, uzayda ateşlenen tek silah olan uzay topunun görüntülerini gizlediği ortaya çıktı.

Bilindiği üzere Uzay araçları, askeri operasyonlarda on yıllardır kullanılmaktadır. Casus uydular yukarıdan aşağıya bakar ve savaşanların bir saldırıyı planlarken ve uygularken yararlı bulabilecekleri bilgileri açığa çıkarır. Konu uzaydaki gerçek silahlara gelince bilindiği kadarıyla uzayda böyle bir şey mevcut değil. Ancak bunun tek istisnası, 1974‘te fırlatılan ve türünün ilk örneği olan bir uzay topu ile donatılmış Rusya’nın OPS-2 uzay istasyonu.

OPS-2’nin ömrü kısa sürdü

Kısa bir ömre sahip olan uzay istasyonun, fırlatıldıktan bir yıl sonra faaliyetleri son buldu. İstasyon uzayda geçirdiği süre boyunca, gemide sadece 15 gün geçiren tek bir kozmonot mürettebatına ev sahipliği yapıyordu.

İkinci görevi yanaşma girişiminde de başarısız olan OPS-2, 1974‘ün sonlarına doğru göreve veda etti. İstasyonda bulunan silah, bu zamana kadar sadece düşük kaliteli tek bir görüntüde görülmüştü. Ancak RussianSpaceWeb.com‘dan Anatoly Zak, yeni görüntülere ilk dikkat çeken kişi oldu ve hem uzay istasyonu hem de silahın kullanımı hakkında yeni bir makale yayınladı.

Makalenin en ilginç kısmı topun, düşman hedefine saldırgan bir şekilde hiç kullanılmamış olsa da, uzayda ateşlendiğini bildiğimiz tek silah olmaya devam ediyor oluşu.

Anatoly Zak tarafından yazılan makalede hiç kullanılmamış olan silahın, uzay yörüngesinin tersinde test edildiği belirtiliyor. Zak’in açıklamasına göre, yer kontrolörleri “istasyondaki savunma silahına ateş etme emrini verdiler” ve silah uzay istasyonunun tersi yönünde ateşlendi. Bu, kabukların mümkün olan en kısa sürede dünyaya düşmesini sağlamak için yapıldı. İddiaya göre başarılı üç atış tamamladı, ancak kimse mermilerin nereye gittiğini bilmiyor.

1974‘e kadar dünyanın yörüngesinde canlı ve işlevsel bir topun bulunduğu uzay istasyonu olduğu düşüncesi uzay meraklıları tarafından inanılmaz derecede vahşi olarak nitelendiriliyor. Soğuk Savaşın, rakip ülkeleri askeri oyunlarını geliştirmeye ittiği ve inanılmaz gelişmelerle sonuçlandığı düşünülüyor. Uzay topu ise bunun en ilginç örneklerinden biri olarak görülüyor.
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
3 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
14 gün önce

Salvation dizisi gibi

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
14 gün önce

Uzaylıları bunla vurmuş öldürmüşler ondan artık gelmiyorlar dünyaya

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
17 saat önce

Saçma

" İlk ve tek ‘uzay topu’nun yeni görüntüleri ortaya çıktı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İlk ve tek ‘uzay topu’nun yeni görüntüleri ortaya çıktı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İlk ve tek ‘uzay topu’nun yeni görüntüleri ortaya çıktı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Arzum Mixtech Multi Blender inceleme Arzum Mixtech Multi Blender inceleme
  2. 2 Xiaomi Redmi Note 10 serisi ile bizi neler bekliyor? Xiaomi Redmi Note 10 serisi ile bizi neler bekliyor?
  3. 3 MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik
  4. 4 Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon! Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon!
  5. 5 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri
  6. 6 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım? 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım?
  7. 7 Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar! Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar!
  8. 8 Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler! Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler!
  9. 9 Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var? Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var?
  10. 10 Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik! Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik!