Okunma

İlkbahar ekinoksu Doodle oldu!


21 Mart 2018 Çarşamba 10:00
İlkbahar ekinoksu Doodle oldu!

Bugün 21 Mart olması sebebiye Google, ilkbahar ekinoksu için özel bir Doodle hazırladı. 21 Mart, gece ve gündüzün eşit olduğu gün olarak biliniyor. Ayrıca Google, özel günlerde arama motorunu renklendirmeyi her zaman sever.

İlkbahar ekinoksu nedir?

Ekinokslar, yılda iki kez tekrarlanır. Bunlar İlkbahar Ekinoksu ve Sonbahar Ekinoksu olarak bilinir. Güneş ışınlarının Ekvator’a dik düşmesi sonucu ve aydınlanma çemberinin kutuplardan geçtiği an olarak nitelendirebiliriz.

ilkbahar ekinoksu
Güneş ışınları kuzey ve güney yarım küreye öğlen vakti dik düşmesi sonucu oluşan bu durum, gölge boyunu Ekvator’da sıfıra indirgiyor. Bunun sonucunda, Kuzey Yarımküre’de İlkbahar başlangıcı ve Güney Yarımküre’de Sonbahar’ın başlangıcı yaşanıyor. Son olarak aydınlanma çemberi, bugün kutup noktalarını teğet geçiyor ve Güneş, her iki kutup noktasında da görülür. Bunun sonucunda, Dünya’da gece ve gündüz süreleri birbirine eşit oluyor.

::Doodle hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarNurullah Akbıyık

Teknolojiyi çok seven Nurullah, boş vakitlerinde yabancı dizi ve film izlemeye bayılır. Ayrıca oyun delisidir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" İlkbahar ekinoksu Doodle oldu! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İlkbahar ekinoksu Doodle oldu! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İlkbahar ekinoksu Doodle oldu! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "