Okunma

IMAX’e Rakip: Dolby Cinema


08 Aralık 2014 Pazartesi 07:00
IMAX’e Rakip: Dolby Cinema

Ses teknolojileri ile özellikle de sinema salonları üzerinden tanıdığımız yılların markası Dolby bu sefer bambaşka bir işe el atıyor. Şirketin paylaştığı bilgilere göre ünlü isim, günümüz sinema dünyasının önde gelen vizyon teknolojisi IMAX’i geride bırakacak bir proje üzerinde çalışıyor.

Yıllardır kullanılmakta olan Dolby Vision projeksiyon teknolojisinin de katkısıyla şimdiye kadar hiç tecrübe edilmemiş bir sinema serüveni yaşatacağını söyleyen Dolby, IMAX’i piyasadan silebileceğini iddia ediyor.

Gölgeler ve ışığı gerçek hayattaki gibi yansıtabilen HDR video teknolojisini de geride bırakacağını belirten isim, günümüz pazarındaki rakiplerin sunduğu kontrast aralığı değerlerini çoktan aştığının altını çiziyor.

14-12/07/dolby-vision.jpg

İlk Dolby Cinema bu ay açılıyor

Dev marka, Dolby Cinema projesini ilk olarak Hollanda’da bu ay içerisinde ilk salonu ile başlatacağını belirtirken, başlangıcı 4K projektörler ile yapacağını müjdeliyor. Dolby Vision projektörler ise önümüzdeki İlkbahar döneminde sinema salonuna teşrif edecek.

Şimdiden dev sinema zincirleri ve film stüdyoları ile görüşmeye başlayan Dolby, yeni projesi Dolby Cinema’yı kabul ettirmek için canla başla çabalıyormuş. Bu teknolojiye ilk onayı verecek stüdyonun ise Disney olabileceği ve hatta Star Wars 7’nin Dolby Cinema salonları ile öne çıkartılacağı konuşulmaktaymış.

:: Star Wars 7’den İlk Fragman Geldi

:: IMAX devri, Dolby Cinema ile Kapanabilir mi?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “IMAX’e Rakip: Dolby Cinema”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Koskoca Alanyada 2 tane sinema var kıç kadar birşey onlar da okuldaki projeksiyonlardan farkı yok… Düğün dernek te sinemaya tabure attıklarını hatırlıyorum

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Bodrum gibi 2 milyon turist çeken biyerde Imax olmaması cidden çok üzücü.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Dolby 3D’ de piyasadki birçok 3D teknolojisinden iyidir. Xpand 3D, Master İmage vb.. Ancak IMAX 3D şuan açık ara en iyisi….

 4. SDN Okuru dedi ki:

  ankarada IMAX tadilatta diğer iki salonda istanbulda hobbit 17 sinde sinamaya giriyor gelde dellenme

 5. SDN Okuru dedi ki:

  yeni teknoloji her zaman iyidir, fakat ülkemize her güzel şey gibi geç geleceği tartışılmaz bir gerçek

 6. SDN Okuru dedi ki:

  zaten imax bile 2-3 tane salonu var türkiyede ankaradakide tadilatta kapalı keşke bu yaygınlaşsa güzel gelişmeler bunlar

 7. keys1903 dedi ki:

  IMAX forever diyorum

" IMAX’e Rakip: Dolby Cinema konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere IMAX’e Rakip: Dolby Cinema ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda IMAX’e Rakip: Dolby Cinema ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "