Okunma

IMEI Kayıt Süresi Uzatıldı


17 Ekim 2015 Cumartesi 10:38
IMEI Kayıt Süresi Uzatıldı

BTK‘nın geçtiğimiz günlerde aldığı karar ile beraber, 120 güne çıkartılan IMEI kayıt zorunluluğu, resmi gazetede yayınlandı ve yürürlüğe girdi.

Ülkemizde telefonlardan alınan vergilerden dolayı, geçtiğimiz yıllarda kullanıcılar telefonları yurtdışından almaya yönelmişlerdi. Bunu engellemek için çıkartılan IMEI kaydı zorunluluğu, 60 gün süre tanıyordu.

Yani ilk sisteme göre, yurtdışından getirdiğiniz telefona, yerli SIM kart taktığınız an, 30 gün içerisinde IMEI kaydı yaptırmanız gerekiyordu. Daha sonra bu süre 60 güne çıkartılmıştı. Şimdi ise 120 güne çıkmış durumda.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun BTK’nın yaptığı açıklamaya göre, artık 60 günlük süre, 120 güne çıkartıldı.

Açıklamanın tam metnini aşağıda bulabilirsiniz…

 “Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazların Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, daha önce 60 gün olarak uygulanan yolcu beraberinde getirilen cihazlara ait IMEI numaralarının kayıt altına alınma başvuru süresi, yolcunun yurda giriş tarihinden itibaren 120 gün olarak belirlendi.

Mobil Anahtarlama Merkezi altyapısına sahip işletmecilerin, BTK kayıtlarında yer almadığı halde kullanımda olduğu tespit edilen cihazın elektronik haberleçme bağlantısını 120 günlük kullanım süresi içerisinde kesmeleri de hükme bağlandı.”

 

:: IMEI kaydı zorunluluğu ve süresiyle ilgili düşünceleriniz neler?
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

24 yorum - “IMEI Kayıt Süresi Uzatıldı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Telefon kapansa yeniden açma olasılığım varmı

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Ooo hacıı telefon mu aldın? Alrıım ben de bi dal diyolar, siz de seviniyosunuz…

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Benim telefonum da kapandı ama 120 gün dolmadi telefonu kaydetirebilir miyim

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaslar bi sorum olacaktı bu konuda bilgili olan arkadaslara. Ben 7 ağustosta Gürcistana gir cık yaptım. Ve bir telefona felan kullanmadım o hakkı. Normalde hak 60 gün için 7 ekimde bitiyordu. Ancak 120 güne cıkınca süre dolmamış oluyor. Şimdi bu süre uzaması bana yarar mı, yani kayıt hakkım doğar mı

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Yardımcı olursanız çok memnun olurum daha önce yurtdışından getirdiğim telefonumun 60 günlük süresi doldu fakat 120 günü geçmedi imeiökayıt sistemi benim için açılmış mıdır?

 6. SDN Okuru dedi ki:

  çoh iyi oldu çoh da gozel oldu taaaammı meselam bu şo şekil kayıt yapar bu bu şekil
  herkesin imeine kimse garışamaz özgürlüğü bitirir
  benim yorumlamam bu gadar 😀

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Cebimizdeki paradan sen devlet olarak gelir vergisini zaten aldin, daha ne karisiyorsun ne satin almadigimiza. Yeter ya.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Bu tür Kanunların sebep ve sonuçlarını araştırın biraz. Bedava yorum yazmayın. Tamamen kaldırmakta ne demekmiş! Yorum yazan arkadaşlardan biri de başbakan yorumu yapmış, teşekkür etmiş kendince :)) Sen bir başbakan eleştirecek kadar oldun mu ? Sana tavsiyem otur biraz kitap oku 😉

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Bu cok iyi olmuş..

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Cok rezil bir uygulama, tiksiniyorum aklima geldikce. Bedavadan haketmeden milletin cebinden gasp edilen para. Kazara mahkemenin biri karar versede iptal olsa. Birde mujde diye veriyorlar ayip ayip…

 11. SDN Okuru dedi ki:

  6 passport var. Isteyene kayit edilir.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  siyasiler önce yasaklıyor sonra 120 güne çıkartıyor halkımızda 120 güne çıkardı diye seviniyor 🙂

 13. SDN Okuru dedi ki:

  saçma bir uygulama zaten….

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Daha önceden bu haber yapılmıştı sitenizde

 15. BEHLÜL ÇELÝK dedi ki:

  iyi gunlernyurtdisindan gelen ve kayit sureleri dolan telefonlari,kayit yapabilirmiyiz?nyoksa tekrardan ulkeye giris cikis mi yapmamiz gerekir? Tekrar cikis giris sart mi?nyardimci olursaniz sevinirim

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Aynı haberi 85 kere yapmayın.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  teşekkürler başbakanım büyüksün türkiye

 18. SDN Okuru dedi ki:

  iyi oldu güzel de oldu

 19. SDN Okuru dedi ki:

  1 haftadan fazla oldu yenimi uyandınız 🙂

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Tamamen kaldırsalar iyiydi. Saçma bi uygulama, umarım yakında bu uygulamadan vazgeçilir.

" IMEI Kayıt Süresi Uzatıldı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere IMEI Kayıt Süresi Uzatıldı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda IMEI Kayıt Süresi Uzatıldı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "