Okunma

İnceleme: Nikon Coolpix AW100


13 Aralık 2011 Salı 14:00
İnceleme: Nikon Coolpix AW100

Fotoğraf makinesi ve su genelde yan yana anılmaması gereken iki kavram. Ancak üreticiler zaman zaman sınırları zorlayan ürünleri de piyasaya sürmekten çekinmiyor.

Nikon‘un sınırları zorlayan modeli AW100, darbe ve dış etkenlere dayanıklı bir fotoğraf makinesi. 10 metreye kadar su altında çalışabilen ürün, aynı zamanda 1.5 metreye kadar mesafelerden düştüğünde darbelerden etkilenmiyor.

İşte ShiftDelete.Net okuyucuları için hazırladığımız Nikon Coolpix AW100 incelemesi:

 

16 Megapiksel

Nikon‘un darbeye dayanıklı bu kompakt modeli 16 Megapiksel çözünürlük sunuyor. 10 metreye kadar su geçirmeyen ürün, 1.5 metre yüksekten düşmelere de dayanıklı. Ayrıca -10 derece kadarki hava şartlarında çalışmaya devam ediyor. 28 mm objektifi bulunan cihazda GPS fonksiyonu, 3 inç LCD ekran, 19 hazır sahne modu ve Full HD video kayıt gibi özellikler de mevcut.

Darbelere dayanıklı

AW100, sağlam bir dış gövdeye sahip. Benzer modellerde olduğu gibi biraz iri olan cihazdaki tuşlar da bir parça büyük tasarlanmış. Bunun sebebi ile eldiven ya da zor şartlarda kullanıldığında kolaylık sağlaması. Bellek ve pil kapağı yan yüzde olan üründe bu bölüm özel bir kapakla korunuyor.

Yaptığımız testlerde cihazın vaad ettiği darbe ve su dayanımını gerçekleştirdiğini gördüm. Düşme ve suya karşı sağlam bir ürün var karşımızda. Tasarımın da sıkı bir görüntü arz ettiğini ve teste gönderilen turuncu gövdenin çok hoş durduğunu da belirteyim.

GPS

Ürün hem arazi kullanımı için uygun hem GPS özelliğine sahip. Bu sayede çektiğiniz fotoğrafların (üzerindeki harita yardımı ile) nerede çekildiğini görebiliyorsunuz. Bu fonksiyon özellikle arazide yapılan çekimlerde çok işe yarıyor. Ancak pil ömrünü olumsuz yönde etkilediğini belirteyim. Neyse ki bu fonksiyonu istediğiniz zaman kapatmanız mümkün.

Çekim özelliklerinde manuel kontrol yok

Kompakt bir model olduğundan AW100‘den gelişmiş anlamda manuel ayarlar beklemiyorum. gerekiyor. Ancak cihazda hiçbir manuel çekim modu da yok. En azından P ya da S gibi bir modu gözlerim aradı. Hedef kitlesi açısından mantıklı bir seçim olsa da arada manuel ayarlar kullanmak isteyenlerin bunu unutmaları gerekiyor.

Manuel ayar eksikliği dışında cihazın fotoğraf makinesi görevlerini başarı ile yerine getirdiğini söyleyebilirim. Klasik Nikon kalitesi bu üründe de bulunuyor ve kullanıcısını üzmüyor.

Full HD video

AW100 Full HD kalitesinde video kayıt edebiliyor. Arazide yaptığınız etkinlik ve spor gibi faaliyetlerinizi bu sayede Full HD olarak kayıt edebiliyorsunuz ki bu güzel bir özellik. Bence bu saatten sonra bir fotoğraf makinesi alacaksanız Full HD video kayıt edebilme özelliğine dikkat etmeniz gerekiyor.

Outdoor için ideal

Neticede AW100 özellikle arazi şartları için tasarlanmış bir model. Bütün özelliklerinin de bu yönde dengelendiğini gözlemledim. GPS, su geçirmeme ve darbeye dayanaklı olması gibi özellikler tamamen bu amaca hizmet ediyor. Outdoor tutkunları için mantıklı bir seçene AW100.

Operasyon hızı biraz yavaş

Fotoğraf makinesi güzel olsa da operasyon hızı anlamında biraz yavaş kalabiliyor. Ayrıca bazı tuşlar biraz ucuz görünüyor. Daha kaliteli bir plastik malzeme kullanılsa fena olmazdı diye düşünüyorum. Öte yandan cihazın pil ömrünün CIPA standartlarına göre 250 kare civarında olduğunu belirteyim.

Uzun lafın kısası

Nikon‘un bu yeni modeli özellikle arazi kullanımı için çok başarılı bir model. Nikon’un ilk kez girdiği bir alan olan outdoor kullanımı konusunda iyi bir başlangıç AW100 modeli. Böyle bir ihtiyacı olanlara önerebileceğimiz bir model.

Teknik Özellikler

 • 16 Megapiksel çözünürlük
 • 5X optik zoom
 • 10 metreye kadar su geçirmeme
 • Darbe ve dış etkenlere dayanıklı gövde
 • 3 inç LCD ekran
 • 1080p Full HD video kayıt
 • Dahili GPS özelliği
 • 3200’e kadar ISO kullanabilme
 • Hazır çekim modları
 • CMOS sensör
 • KDV dahil 1000 TL


Artıları

 • Dış etkenlere dayanıklı gövde
 • Su geçirmeme özelliği


Eksileri

 • Az da olsa manuel ayarlar olmalıydı

 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" İnceleme: Nikon Coolpix AW100 konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İnceleme: Nikon Coolpix AW100 ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İnceleme: Nikon Coolpix AW100 ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "