Okunma

İnci Sözlük Satıldı!


23 Ekim 2011 Pazar 12:20
İnci Sözlük Satıldı!

Sözlük siteleri arasında farklı bir yeri olan ve muhalif duruşu, kendine has bir dili ve hatta İstanbul Büyükşehir Belediyesi‘ni destekleyen Boz Baykuşlar adlı bir taraftar grubu dahi olan İnci Sözlük’te bugün şok bir gelişme yaşandı.

Sitenin kurucusu Serkan İnci, yaptığı bir açıklama ile artan masraflar ve hakkında açılan davalar sebebiyle sitenin hisselerinin %35’ini bir bilişim firmasına satarak yönetimden çekildiğini belirtti.

İşte açıklamanın tam metni;

Beyler bayanlar, yazdıklarımı okumadan önce şu şarkıyı dinlemeye başlarsanız duygularıma daha yakından ortak olacağınıza eminim.

Bildiğiniz üzere sözlük üzerinde çok kuvvetli ve belirgin yerlerden baskılar almaktaydık. Bu baskılar öyle bir hal aldı ki, üzerime açılmış dava sayısı 10’un üzerine çıktı.

Amatör ve aktivist ruhla bunlara karşı koymaya çalışırken bir de ekonomik sebeplerden dolayı server sıkıntıları çektik. Keza sizler de bu olaylardan dolayı isyan edip şikayetlerinizi sürekli dile getirdiniz.

Ama bizlerin adı hıdırdı elimizden gelen buydu. Lafı fazla uzatmak istemiyorum çünkü özet geç bizim en bilindik mottolarımızdan; kaderimiz fizy gibi oldu ve hisselerimizin yüzde 35’ini tanınmış bir bilişim firmasına satmış bulunmaktayız.

Ben sizin de memnuniyetsizliklerinizi göz önüne alarak yönetimden çekilme kararı aldım. Artık daha profesyonel ve işi bilen insanların yönettiği bir sözlük olarak eğlencenize devam edebilirsiniz.

Sevgilerle…

Bu haberin ardından hem İnci Sözlük içinde hem de diğer sosyal medya sitelerinde hararetli tartışmalar başlamış durumda.

:: Sizce İnci Sözlük’ün geleceği ne olacak?
yazarHakan Kilyusufoğlu

Yazdığı haberlerdeki olayları farklı bakış açılarından sunmayı seven yazar, SDN’nin yazı işleri müdürü olarak çalışmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

40 yorum - “İnci Sözlük Satıldı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  fikirler asla para ile alinip satilamaz yoneteni degisse de ruhu ayni daha biz oradayiz problem yok

 2. POWER dedi ki:

  Sazan.avi çıkarsa yaptıkları tam bir Salakça.avi olur olur biter <

 3. AliA dedi ki:

  Serkan İnci’nin bizzat sözlüğe yazdığı, ‘Maddi sıkıntılardan dolayı sözlüğün yüzde 35’ini bir bilişim firmasına sattık’ biçimdeki duyuru gazetelerde, internet sitelerinde haberleştirildi. ‘Kime sattınız, neden sattınız?’ diye sormak için aradığımızda, ‘Yok abi satmadık, bu da bir ziyaretti’ dedi…

  – Şimdi siz satılmadı dediğinizde şaşırdık doğrusu. Peki neden öyle bir açıklama yaptınız?

  Önceki eylemlerimizden biri gibi düşünebilirsiniz. İnsanları, kurumları biraz dürtmek, açıklarını göstermek ve izleyip eğlenmek… Ama işin protest yanı da var, onu unutmamak lazım.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Onune gelene herseye kufur edersen davada acilir iceride atlir. sayfada kufurden baska birsey yok. sozluk degil kufurculer platformu.! Ahlaksizliktan baska birsey yok

 5. SDN Okuru dedi ki:

  küfür etmek ve küfür yemek isteyen girsin.. ne biçim sözlük ya.. herkes küfrediyor..

 6. SDN Okuru dedi ki:

  böyle gereksiz bir sözlüğü bile ciddi bir haber yaptıgın için tebrikler hakan.

 7. Aerop dedi ki:

  Sazan.avi

 8. finix dedi ki:

  Alın size Anarşizm!

 9. Haciwhat dedi ki:

  neredeyse ilk açıldıgı zaman üye olup yaklaşık 1 sene kullandıgım bir sözlüktü . zamanın ilerlemesi hereve internet girmesi ve çoluk çocuk (liseli) ismiyle hitap edilet takım siteye üye olmaya başlayınca soğudu herkes siteden . şimdi arkadaş bir şartında demişki , yazarların ikametgah adresleri kimlik bilgileri felan .. Şimdi sen böyle bir şeye kalkıştığın an sözlükte bir tane üye kalmaz kii, armonik sözlük gibi inci sözlüğün eski tayfası tarafından oluşturulmuş ve bunun gibi bir çok site var insanlar oraya kaçar . Kurşun Kaleme Katılıyorum Böyle gereksiz bir site niçin satın alınabilir? ne karı olur ? .. İnci sözlük oyunudur

  ***** diyip gülüp geçiceklerinden ve sazanladıkları tayfayada sdn nin ismini de ekliyeceklerinden eminim..

 10. SDN Okuru dedi ki:

  *****

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Açıkçası Ekşi Sözlük varken diğer pek çok sözlük gereksiz geliyor. Bazen arada birkaç şeye bakmak için girilebilir. İnci’nin farklı bir konsepti vardı ama genede sevemedim ben bir türlü..

 12. Kurşun Kalem dedi ki:

  Ya akıl var mantık var; hangi ciddi bir bilişim firması bu kadar lakayt bir sitenin hisselerini alıp, ciddiyetine zeval getirir. Ayrıca google aramalarında böyle bir bilişim firmasına ulaşılamıyor. ***** deyip dalgalarını geçecekler, işin aslı budur.

 13. St. Benoit dedi ki:

  satın alanların bir web sitesi bile yok. ***** çıkma ihtimali yüksek.

 14. Persona Grata dedi ki:

  Yaşasın liberalizm! Anarşiyi bile satın alır.

  Başka bir forumda gördüm.

 15. shadowknight dedi ki:

  işe yaramaz, gereksiz bir siteydi zaten.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  çok küfürbazlar ya adamın ahlakı bozuluyor 🙂

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Üzüldüm panpalar :/

 18. salak adam dedi ki:

  hem iyi hem kötü
  benim orda hesabım var ama beni çaylak yaptılar bişey yapamıyorum işe yaramıyo artık
  satın alana söyle üyeliği açsınlar yeni üyelik açmalıyım

 19. S i m y a c ı dedi ki:

  5. sözlükte yazar olan / olacak her bireyden ikamet senedi ve vatandaşlık bilgileri istenecek söz konusu bilgileri vermeyen yazarların sözlük ile ilişkisi kesilecektir.

  maddeye bak hele

 20. SDN Okuru dedi ki:

  kahrolsun köpekler inciçöplük

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Kim ne derse desi inci sözlük bana göre bir efsaneydi ve bu satış üstüne ***** nerede rahatça millete sataşıp sonra gülerek tartışmayı sonlandırıyordunuz.

 22. SDN Okuru dedi ki:

  berbat çöp bir siteydi zaten, hiçbir yararı yoktu kapatılsa daha iyi olurdu

 23. SDN Okuru dedi ki:

  şimdi tam babasız kaldır incici p’ler… 🙂
  (onaylayın kendi tabirleri.)

 24. spybot dedi ki:

  Zaten bişeye yaramıyordu iyi olmuş.

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Gereksiz buluyorsan okumazsın, çöplük olduğunu düşünüyorsan girmezsin bu kadar basit. Sadece kendinden farklı düşünen insanların var olduğunu kabullen ve önyargılarının kölesi olma!

  İnci sözlük ruhuna ters bir hamle olmuş. Sözlük benliğini koruyamayacak ve dağılacaktır diye düşünüyorum.

 26. desperado64 dedi ki:

  iyi oldu iyi. küfürbaz topluluğuydu zaten

 27. mei dedi ki:
  Alıntı ChichoSakamoto Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  İnci Sözlük Satıldı!


  Hem seveni hem de sevmeyeni çok olan İnci Sözlük’ün kurucusu Serkan İnci yaptığı açıklama ile siteye gönül verenleri büyük bir hayal kırıklığına uğrattı.

  çok gereksizin yanında inci için o kadar emek veren insanları 1 çırpıd sattılar. Buna kısaca inci öpüldü diyebiliriz

 28. mila12 dedi ki:

  internete yeni bir bakış ve özgürlük anlayışı getiren inci sözlük ( ***** ) adresi şirketimiz özkaynakları kullanarak %35 hisse oranında satın alınmıştır. söz konusu bölümden geriye kalan ise sozlukspot yönetimi tarafından subdomain bedeli olarak elde tutulmaktadır. satın almış olduğumuz %35 lik oran sözlüğün yönetimi ve idari kadrosunun belirlenmesi için yeterli olup moderasyon tabir edilen yönetici kadroya da müdahale yetkisi vermektedir. ( söz konusu sarış bedeli serkan inci tarafından gizli tutulmak istendiğinden açıklanmayacaktır. )

  şirketimiz yaklaşık 10 yıldır internet alanında çeşitli kurum , kuruluş ve gerçek şahıslara hizmet vermektedir. avrupa bilişim dairesi ( eupac ) tarafından sertifikalandırılmış olup ulaştırma bakanlığı tarafından ***** />

  inci sözlük moderasyonu ve yazarları ile ilgili 3 aşamalı bir program dahilinde aşağıdaki uygulamalar planlanmaktadır.

  1 . moderasyon ( idari kadro ) içerisinde 4 kişiden az olmamak şartıyla temourg firması personeli görevlendirilecektir. ( moderatör sayısı 6 ile sınırlandırılıp temourg bilişim tarafından belirlenen moderatörlerin yetkilerine son verilecektir. )

  2. hakkında hukuki süreç başlatılmış / başlatılacak tüm yazarlar ile sözlük ilişiği kesilecektir. istendiğinde kanuni mercilere ıp adresi ve diğer bilgiler teslim ***** />

  3. mevcut server ***** />

  4. bozbaykuşlar , inci portal , inci caps , inci radyo gibi yan himzetlerin sözlük ile bağı kesilerek lağv edilecek gerektiğinde temourg bilişim tarafından tekrar açılmak üzere kapatılacaktır.

  5. sözlükte yazar olan / olacak her bireyden ikamet senedi ve vatandaşlık bilgileri istenecek söz konusu bilgileri vermeyen yazarların sözlük ile ilişkisi ***** />

  6. serkan inci tarafından düzenlenen / düzenlenecek tüm buluşma , zirve , parti , yürüyüş , mizah dergisi , chat toplantıları temourg bilişim tarafından izlenecek , gerektiğinde yetkili mahkeme tarafından yürütmeyi durdurma tedbirleri alı***** />

  tüm bu uygulamalar hayata geçirildiğinde inci sözlük ailesi olarak sanal alemin güçlü , ayakları yere tama basan , milli değerlere , örf ve ananelerimize saygılı bir topluluk olacağımızdan şüphemiz yok. bu yüzden siz inci sözlük yazarlarının desteğini bekliyor oluşturduğumuz bilgi platformuna önerilenizi ***** />

  saygı***** />

  temourg bilişim internet alt yapı hizmetleri ltd şti yönetim kurulu adına

  bekir doudakian

  Sözlükdekiler tarafından yazılan yazı var. Doğrumudur bilemem

 29. emre24 dedi ki:

  Bu işler karanlık işler belki adam kendine daha fazla dava açılmasın diye böyle bir yönteme gitmiş olabilir. : )

 30. S_T_A_L_K_E_R dedi ki:

  İyi de %35’inin satılması bir şeyi değiştirmez ki. Ne yani yeni gelen firma küfredenleri atacak mı? Tabi ki hayır. Kaldıkları yerden devam ediyorlar.

 31. fraud3 dedi ki:

  muhtemelen bu işin içinden de sazan.avi diyip çıkacaklar. tüm siteler yaptığı haberle kalacak yada bana öyle geliyor

 32. totleben dedi ki:

  Yeni yönetim küfürü yasaklasın

 33. POWER dedi ki:

  Ne kadar küfürbaz ve ahlaktan nasibini almamış insan varsa toplanmıştı oraya. iyi oldu.

 34. SDN Okuru dedi ki:

  zaten gecen sene sözlügü birakip sonra geri gelmesinden belliydi ticari seylerin oldugu olayin icinde. hayirlisi olmus diyemiycem severdim cünkü gercekten iyi insanlarda vardi icinde.

 35. SDN Okuru dedi ki:

  İyi oldu iyi. Dava sayısı az bile!!

 36. TaGaLoG dedi ki:

  Her saçma şeyin elbet bi sonu olacaktı

 37. SDN Okuru dedi ki:

  çöplük satılmış temizlenir hiç değilse

 38. topalsolucan dedi ki:

  inciyi öpmüşler

 39. TMac1 dedi ki:

  sözlük sitelerine üyeliğim yok zaten

 40. AliA dedi ki:

  Çok gereksiz bir site…

" İnci Sözlük Satıldı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İnci Sözlük Satıldı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İnci Sözlük Satıldı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "