Okunma

İndirmeye Evet, Para Ödemeye Hayır!


15 Kasım 2011 Salı 13:30
İndirmeye Evet, Para Ödemeye Hayır!

Pew Internet & American Life adlı şirketin 2260 kişi ile yaptığı araştırmaya göre akıllı telefon ya da tablet cihazına uygulama indirenlerin %56’sı şimdiye kadar hiçbir uygulama için ücret ödememiş durumda.

En az bir kez ödeme yapmış olanlara yakından baktığımızda ise tablet sahiplerinin, akıllı telefon sahiplerine göre çok daha fazla harcama yaptığı açıkça görülüyor.

İşin ilginç tarafı ise geçen sene aynı araştırma yapıldığında bir uygulama için en az bir kez ödeme yaptığını söyleyenlerin oranı bu seneki araştırmayla hemen hemen aynı çıkmış.

Oran aynı kalsa da uygulamalar için ödeme yapan kişi sayısının geçen seneye göre çok artımış olması mobil uygulama pazarında müthiş bir ilerleme kaydedildiği gerçeğini değiştirmiyor.

Geçen sene ABD’deki yetişkinlerin %13’ü bir uygulama için ücret ödemişken bu yıl bu oran %16’ya çıkmış durumda. Belki küçük bir artış gibi görülebilir ama bu oranın milyonlarca kişiye karşılık geldiğini unutmamak gerek.

:: Telefonunuza indirdiğiniz uygulamalar için hiç ücret ödediniz mi? Ödediyseniz hangi uygulama için nekadarlık bir ödeme yaptınız?
yazarHakan Kilyusufoğlu

Yazdığı haberlerdeki olayları farklı bakış açılarından sunmayı seven yazar, SDN’nin yazı işleri müdürü olarak çalışmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “İndirmeye Evet, Para Ödemeye Hayır!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  araştırma lüzumsuz.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  ödemeyecem
  telefona android aldım lisansa para vermemek için pc me linux kurdum. Başka yollardan para kazansınlar artık.

 3. __kadıköyRAP__ dedi ki:
 4. dgncn dedi ki:

  Bunun için araştırma yapmak lüzumsuz.

 5. ~J.c--W_ dedi ki:

  Bedava sirke baldan tatlıdır.

 6. pearljam dedi ki:

  Napster’ın kurucusu Shawn Hanning’ in sloganı. Kendisi için beleş olan herşey güzelmiş.
  bende aynı fikirdeyim.

" İndirmeye Evet, Para Ödemeye Hayır! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İndirmeye Evet, Para Ödemeye Hayır! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İndirmeye Evet, Para Ödemeye Hayır! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "