Okunma

InFocus IN3102 Projeksiyon Cihazı


03 Nisan 2009 Cuma 11:08
InFocus IN3102 Projeksiyon Cihazı

InFocus, projeksiyon cihazı üretiminde önemli markalardan bir tanesi. Test merkezimize ulaşan ürün, IN3102 isimli, DLP teknolojisini kullanan bir projeksiyon cihazı. Bu cihaz, her ne kadar data projektörü olarak tanıtılsa da sunduğu bağlantı seçenekleri ve teknolojilerle “yahu salona koysak olmaz mı?” dedirtenlerden.

InFocus IN3102, sunduğu çözünürlüğe göre iri bir ürün. 1024×768 piksellik çözünürlüğe sahip olan projeksiyon cihazı, 2000:1 kontrast ve 3000 ANSI Lümen ışık gücü sunuyor. Yani çözünürlük hariç, ışık gücü ve görüntü netliği açısından oldukça başarılı. Lamba ömrü ise normal kullanımda 3000 saat, düşük parlaklıkta ise 4000 saat olarak belirtilmiş.

DLP teknolojisini kullanan IN3102, keskin bir görüntü sunuyor. Bu ürün bir data projeksiyon cihazı olduğu için, DLP teknolojinin kullandığı renk çarkı, normal hızlarda dönüyor. Beş bölümü olan renk çarkı, her ne kadar bu iş için tasarlanmamış olsa da, video izlerken de sorunsuz şekilde çalışıyor. Elbette bu iş için üretilmiş projeksiyonlar kadar iyi olduğunu söylemek yanlış olur.

 

Bu projeksiyon cihazında alışılageldik bir USB bağlantısı yok, fakat arka tarafında bir tane mini USB görmek mümkün. İlk başta buna anlam verememeniz olası; fakat işin aslı, bu girişten bu projeksiyon cihazına bir USB kablosuyla bağlantı yaparak, monitöre gibi çıkış almanız mümkün.

DisplayLink Nasıl Çalışır?

DisplayLink teknolojisi, gittikçe yeteneği artan ve görüntüyü ve sesi USB bağlantısı üzerinden gelişmiş bir teknolojiyle monitör ve projeksiyon cihazı gibi ürünlere iletmeye yarayan bir sistem. DisplayLİnk’i kullanmanız için üç şy gerekiyor: DisplayLink destekli bir görüntü birimi, sürücüler ve bilgisayarınızdaki USB yuvası. Hepsi bu kadar basit. En güncel sürücüyü buradan indirebilirsiniz.


Bu üründe klasik analog monitör girişinin yanı sıra, farklı bağlantılara da yer verilmiş. Öncelikle göze çarpan şey, HDMI girişi. Bu giriş sayesinde üründeki 2×3 Watt’lık stereo hoparlör sistemini kullanabildiğiniz gibi, IN3102 üzerinden 3,5 mm’lik stereo bağlantıyla ses çıkışı da alabiliyorsunuz. Tabii HDMI’ın ses taşıyabilen bir yapıya sahip olması gerekiyor.


Bütün giriş ve çıkışları yakından görmek için resme tıklayın.

Diğer görüntü irişlerine bakacak olursa, iki tane D-Sub analog, S-Video ve komponent video bulunuyor. Tekrar çıkış almak isterseniz de yine bir analog çıkış ürüne yerleştirilmiş durumda.  Her ne kadar üründe, yanında Wireless Ready (kablosuz ağa hazır) ibaresi bulunsa da yanında herhangi bir kablosuz ağ aparatı göremedik.

Öncelikle InFocus IN3102’de hiçbir düğme olmadığını düşünüyorsunuz; fakat ürünü çalıştırdığınızda ön taraftaki parlak yüzeyde hemen tuşlar beliriyor. Hepsi dokunmatik olan tuşlar, kullanımı kolaylaştırıyor. Ama adli bir vakada parmak izlerinizin alınması için kimseyi uğraştırmayacağınızı söyleyelim.

IN3102’ye dokunmaya kıyamıyorsanız, dert değil. Kumandası imdadınıza yetişiyor. Kumanda üzerinde, üründeki her türlü tuşu görebiliyoruz. 

Üründeki  menüler tamamen Türkçe. Dolayısıyla ayar yaparken hiçbir sorun çekmiyorsunuz. ,

InFocus IN3102, sıcaklık konusunda öyle çok fazla yanan ve yakan bir projeksiyon cihazı değil. Yaptığımız ölçümlerde bir saatlik çalışma sürecinden sonra, ölçtüğümüz çıkış sıcaklığı 70 derece civarındaydı.

Üründeki gürültü seviyesi, bu sıcaklık seviyelerinde kalmasına rağmen kabul edilebilir düzeyde. Çok fazla bağırmıyor. Orta seviye bir 2+1 ses sisteminiz varsa projeksiyonun sesine kafanız takılmayacaktır.

Yorumlar

Ürünün fiyatı sunduğu performansa göre makul bir düzeyde. Lamba ömrü, sunduğu görüntü parlaklığı ve kontrast değerleri, her yerde ve hatta aydınlık ortamlarda bile yeterince iyi bir görüntü sağlıyor. DisplayLink, sunumları kolaylaştırırken HDMI, daha gelişmiş bir arayüz sunarak son teknoloji ev elektroniği ürünlerini de bu ürüne bağlamanızı sağlıyor. Dolayısıyla, bağlantı seçenekleri neredeyse eksiksiz dersek yanlış olmaz.

InFocus IN3102
Projeksiyon cihazı

Teknoloji: DLP, 0,55 inç DMD
Çözünürlük: 1024×768
Parlaklık: 3000 ANSI Lümen (2400 ANSI lümen, ekonomik)
Kontrast: 2000:1
Renk çarkı: 5 parçalı renk çarkı
Lamba ömrü: 3000 saat (4000 saat, ekonomik)
Girişler: HDMI, DisplayLink USB, D-Sub analog, Component Video, S-Video, 3,5 mm stereo ses girişi, konsol girişi, component ses girişi
Çıkışlar: D-Sub analog, 3,5 mm stereo ses çıkışı,
Hoparlör: 2×3 Watt stereo hoparlör

Üretici: InFocus/ABD
Ülkemize getiren: Özel Bilgi İşlem
Telefon: (216) 444 69 35
Fiyatı: 1221 dolar + KDV

:: Salonunuzdan televizyonu kaldırıp projeksiyon cihazına geçmeyi düşünüyor musunuz?
yazarBerkin Bozdoğan

Hayatını kamera karşısında değişik hareketler yaparak ve oyun sunucularında balistik incelemelerle bulunarak geçiren Berkin SDN ekibinin başına yeni çoraplar örmek için geri döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “InFocus IN3102 Projeksiyon Cihazı”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    hoca çok pahalı yaa..

" InFocus IN3102 Projeksiyon Cihazı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere InFocus IN3102 Projeksiyon Cihazı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda InFocus IN3102 Projeksiyon Cihazı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "