Okunma

İngiltere’de Rus hackerların kurbanı olmuş!


23 Haziran 2017 Cuma 17:00
İngiltere’de Rus hackerların kurbanı olmuş!

Son dönemde ülkeler arasında yaşanan krizler sonrasında siber savaşların başlaması kaçınılmaz hale gelirken, ABD seçimlerinde yaşanan sorunlar ile birlikte Rus hackerların adından oldukça fazla söz edilmeye başlandı.

Geçtiğimiz yıl ABD’de düzenlenen başkanlık seçimlerine müdahale ettikleri iddia edilen Rus hackerların, geçtiğimiz yıllarda İngiliz yetkililerin şifrelerini ele geçirdikleri ortaya çıktı.

Şifrelerin büyük bir kısmı LinkedIn saldırında elde edildi!

The Times gazetesi tarafından paylaşılan bir rapora göre, 1000 İngiliz parlamento üyesi, 7000 polis çalışanı ve yine 1000’den fazla diplomata ait parola, Rus hackerlar tarafından toplu olarak satıldı.

17-06/23/computer-hacker.jpg

Şifrelerin büyük bir kısmının 2012 yılında LinkedIn’e gerçekleştirilen saldırıda elde edildiği öğrenilirken, son 5 yılda şifrelerini tamamen değiştirenlerin endişelenmesine gerek olmadığı ifade ediliyor.

Kullanıcıların birden fazla hesap için aynı şifreyi tercih etmesi durumunda bu sızıntıların büyük problemlere yol açtığını belirten Ulusal Suç ve Güvenlik Merkezi, 2012’de gerçekleşen olayın, İngiltere’nin ulusal güvenliği için stratejik bir tehdit teşkil etmediğini açıkladı.

:: Sizce, siber saldırılar ilerleyen zamanda ne tür sorunlara yol açacak?
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “İngiltere’de Rus hackerların kurbanı olmuş!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  İngiltere'de yazılmaz, İngiltere de yazılır. De ayrı yazılır sevgili yazar.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Belki de bir Rus İngiltere'de hakerların kurbanı olmuştur, belli mi olur?…:)

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Ruslardan korkulur

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Tr'nin en çok okunan teknoloji sitelerinden birisisiniz ve attığınız manşet "İngiltere'de". "İngiltere de" olmalı

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Yeter artık be kardeşim Rusları dünyanın kötü çocuğu gibi göstermeyin artık.Yok Amerikan Başkanlık seçimlerine müdahale etmiş yok İngiliz diplomatların kişisel bilgilerini çalmışlar özetle bir yalanı ne kadar çok söylersen o kadar çok insan inanır

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Başlıkta imla hatası var. İngiltere de olacak doğrusu

" İngiltere’de Rus hackerların kurbanı olmuş! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İngiltere’de Rus hackerların kurbanı olmuş! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İngiltere’de Rus hackerların kurbanı olmuş! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "