İngiltere bilişim sektörü yeni yetenekler arıyor!


24 Ocak 2019 Perşembe 11:32
ABONE OL
İngiltere bilişim sektörü yeni yetenekler arıyor!

İngiltere’nin dijital ekonomisi son yıllarda şaşırtıcı bir büyüme gösterdi. Bu büyüme de Ankara Anlaşması ile Türkiye’nin de katkısı var. Yurtdışına açılmayı hedefleyen start-up’lar ve şirketler için ideal bir istasyon olan ülkede Brexit belirsizliği Ankara Anlaşması’ndan yararlanmak isteyeler için yeni bir fırsat sunuyor.

İngiltere bilişim sektörü, diğer Avrupa ülkelerinden daha fazla sermaye çekmesiyle dünyanın önde gelen performanslarından birini sergiledi. Bilişim teknolojisi sektörü sadece Avrupa’da değil küresel ölçekte de parlamaya devam ediyor. Küresel bağlantılar, yurt içindeki bu başarının da anahtarı konumunda.

İngiltere çalışmak isteyenler için Ankara Anlaşması kapıları ardında kadar açıyor

Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) verilerine göre bilgisayar programcılığı ve danışmanlığı sektörünün değeri 2017 de yükselişini sürdürerek 100 milyar pounda yaklaştı. İşletmeler, sektördeki şu andaki beceri eksikliklerinin ölçeği konusunda ve Dördüncü Sanayi Devrimi ile Brexit’in bunun daha fazla büyümesine neden olmadaki etkisi konusunda her zamankinden daha net durumda.

Bilişim Teknolojisi sektöründeki bu açık İngiltere’nin Ankara Anlaşması kapsamında Türk vatandaşlarına sağladığı kolaylıklarla birlikte değerlendirildiğinde, özellikle bu sektördeki Türkiye’de bulunan yeteneklere İngiltere’nin cazip fırsatlar sunduğu ve bunun olumlu bir gelişme olduğu değerlendiriliyor. İngiltere’de yaşayan Türkler arasında takip edilen Vatandas.uk blogunda yer alan bilgilere göre Londra’daki teknoloji şirketlerinin müşterilerinin yüzde 33‘ü İngiltere dışındayken, bu oran diğer rakipleri olan Silikon Vadisi‘nde yüzde 30 ve Pekin’de yüzde 7‘dir. İş birliği ve küresel bağlantı, İngiltere teknoloji sektörünün ekonominin geri kalanından 2,6 kat daha hızlı büyümesine yardımcı oluyor.

Dijital teknolojideki işler de yükselişte!

2014’ten 2017’ye kadar dijital teknoloji sektörü istihdamı yüzde 13,2 arttı. Ayrıca sektör işçileri de, ortalama olarak çalışan başına 10.000 pound daha üretken. Dijital teknoloji becerileri gerektiren işler, olmayanlara kıyasla daha yüksek maaşlar vadediyor.

İşveren talebi de artıyor. İngiltere genelinde, işveren talebi, dijital teknoloji becerilerinin arzını geçiyor. Dijital olmayan teknoloji şirketleri, teknoloji her işe yayıldıkça ve yeni çalışma biçimleri geliştikçe, dijital teknoloji çalışanlarına daha fazla bağımlı hale geliyorlar.

Teknoloji tabanlı kariyer sitelerinin yayımladığı freelance programcı arayan iş ilanı verilerine göre Java, SQL, Javascript, C# ve Phython en popüler programlama dilleri arasında yer alıyor. Buna göre JAVA programcılarının günlük ortalama geliri 525 pound, C# 450 pound ve Phyton 525 pound olarak gerçekleşti.

Ancak sektörde, bazıları ekonominin geneli tarafından daha geniş biçimde paylaşılan zorluklar da yaşanmakta. Bunlar arasında, tabii ki İngiltere’nin AB ile değişen ilişkileri yer alıyor. İngiltere teknoloji sektörü, Avrupa’da ön plana çıkmaya devam ederken Brexit, İngiltere’yi daha büyük düşünmeye zorluyor.

Bu nedenle İngiltere’nin sınırlarının ötesine bakması ve performansını gerçekten uluslararası ölçekte değerlendirmesi önem arz ediyor. Birçok kişi Brexit oylamasının teknoloji endüstrisini olumsuz etkileyeceğinden endişe duyuyordu fakat İngiltere’deki teknoloji sektörü, hızla büyüyen bir sektör olarak kendini kanıtladı. İngiltere’nin son dönemde hayata geçirdiği vize başvurularındaki dijitalleşme süreci de teknolojinin yayılımıyla ilgili bir başka gösterge. Türkiye’den dünyaya açılmak isteyen şirket ve kişilere, profesyonel destek veren Lexlegal Global, gerek İngiltere gerekse dünyanın diğer ülkelerinde nasıl bir yol izlemesi gerektiğiyle ilgili ve vize başvuru sistemindeki tüm aşamalarda detaylı bilgi verebiliyor.
yazarEmin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Biz de LexLegal ile Ankara Anlaşması vizemizi aldık, şu an Data Analyst olarak çalışıyorum, profesyonel bir danışmanla çalışınca vize almak çok kolaylaşıyor, Londra’da çalışma fırsatları gerçekten çok fazla.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Merhaba ben de başvurmak istiyorum fakat süreç nasıl işliyor bilgi verebilir misiniz? İlk etapta iş yerinden davet mi almak gerekiyor?

" İngiltere bilişim sektörü yeni yetenekler arıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İngiltere bilişim sektörü yeni yetenekler arıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İngiltere bilişim sektörü yeni yetenekler arıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  2. 2 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  3. 3 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  4. 4 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  5. 5 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  6. 6 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?
  7. 7 Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi! Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi!
  8. 8 Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme
  9. 9 Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik! Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik!
  10. 10 Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik! Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik!