İngiltere’de ücretsiz dağıtılan laptoplarda ‘virüs’ paniği


22 Ocak 2021 Cuma 22:57
ABONE OL
İngiltere’de ücretsiz dağıtılan laptoplarda ‘virüs’ paniği

Her ülke ihtiyaç sahibi öğrenciler için bazı destekler sunuyor. İngiltere hükümeti de yaklaşık 800 bin kadar dizüstü bilgisayar ve tableti ihtiyaç sahibi öğrencilere dağıttı. Kısa süre önce ücretsiz dağıtılan bu cihazlarda Rusya merkezli sunuculara bağlı virüslerin bulaştığı ortaya çıktı. Şu ana kadar 800 bin öğrenciye ulaşan bu cihazların kötü amaçlı yazılım içermesi oldukça talihsiz bir durum olarak kayıtlara geçiyor. İngiliz hükümeti hemen harekete geçtiğini duyurdu.

Kötü amaçlı yazılım ücretsiz dağıtılan bilgisayarlarda görüldü

BBC tarafından aktarılan habere göre bilgisayarlardaki ilk açığı öğretmenler fark etti. Bradford okuluna gönderilen cihazlarda bulunan şüpheli dosyaların varlığını internet üzerinden forumlardan paylaşan öğretmenler, İngiltere’deki Eğitim Bakanlığı’nın(DfE) harekete geçmesini sağladı.

Konu hakkında araştırmanın acilen başlatıldığını bildiren haberde, Rusya’daki sunucularla bağlantılı olduğu saptanan kötü amaçlı yazılımın öğrencilere verilen laptop ve tabletlerdeki verileri toplayabileceği söyleniyor.

Bir yetkiliye göre konu fark edildiği gibi hemen çözüm yolları üzerine odaklanıldı. DfE yetkilileri söz konusu açığın olduğu öğrencilerle iletişeme geçiyor. Şu an için çok az sayıda bilgisayarda bu yazılımsal açığın olduğunu belirten yetkililer, duruma kısa sürede müdahale ettiklerini söylüyor.

kotu-amacli- yazilim-00

Bunun yanı sıra ilk etapta bu olay, forumlarda paylaşıldı. Oradaki detaylara göreyse söz konusu bilgisayar virüsü( solucan) Windows işletim sistemine sahip bu bilgisayarda 2012’de Microsoft tarafından tanımlanan Gamarue.I‘yı içeriyor. Bu solucan spam e-posta bağlantısı açıldığında geliyor ve kendini USB sürücülerine de kopyalayabiliyor.

İngiltere hükümetinin başlattığı proje kapsamında evde eğitim sistemine geçildiğinde imkanı olmayan öğrencilere bilgisayar desteği sunulmaya başlandı. Hükümetin açıklamasına göre ücretsiz olarak binlerce öğrenciye ulaştırılan bu bilgisayarlarda ve tabletlerde yer alan bu virüs,  cihazlara ‘internet ağı’ yoluyla bulaşıyor. Okullara aynı zamanda ek bir önlem olarak ağlarını da kontrol etmeleri tavsiye ediliyor.

Bilgi güvenliği danışmanı olan Paul Moore BBC’ye, Gamarue solucanının “herhangi bir PC veya ağ için çok ciddi bir tehdit oluşturduğunu” söylüyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" İngiltere’de ücretsiz dağıtılan laptoplarda ‘virüs’ paniği konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İngiltere’de ücretsiz dağıtılan laptoplarda ‘virüs’ paniği ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İngiltere’de ücretsiz dağıtılan laptoplarda ‘virüs’ paniği ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda? 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda?
  2. 2 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık! 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık!
  3. 3 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye! 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye!
  4. 4 Arzum Mixtech Multi Blender inceleme Arzum Mixtech Multi Blender inceleme
  5. 5 Xiaomi Redmi Note 10 serisi ile bizi neler bekliyor? Xiaomi Redmi Note 10 serisi ile bizi neler bekliyor?
  6. 6 MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik
  7. 7 Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon! Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon!
  8. 8 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri
  9. 9 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım? 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım?
  10. 10 Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar! Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar!