Okunma

İngiliz Çocuklar Takip Ediliyor


29 Ocak 2009 Perşembe 09:23
İngiliz Çocuklar Takip Ediliyor

ContactPoint adı verilen bu veritabanı, İngiltere’de yaşayan çocukların internetteki zararlı içeriğe ulaşmasını engellerken, onaylanmış içeriğe ulaşabilmesini sağlıyor ve çocuklara özel bir internet kavramını ortaya çıkarıyor. Bu iş için 224 milyon paunt yatırım yapan İngiliz hükümetinin bu kararı ülkede ciddi tartışmalara yol açmıştı. Hükümet yetkilileri yapılan yatırımın büyüklüğünden çok uygulamanın getireceği etkilerin konuşulmasını isterken, muhalefet partileri global kriz esnasında bu denli büyük yatırım yapılmasını eleştiriyor.


İngiltere hükümetinin kararı ülkede büyük tartışmalara yol açtı.

Bu küçültülmüş internetin bir sonraki aşaması yatırımın büyüklüğünü bir nebze açıklayabiliyor. Çünkü ContactPoint son aşamada ülkede yaşayan 18 yaşın altındaki tüm çocukların bilgilerinin bulunduğu bir veritabanı haline gelecek. Bu veritabanında her çocuk; ismi, adresi, doğum tarihi, okuduğu okul, doktorunun ismi ve anne babanın iletişim bilgileriyle birlikte tanımlanıyor.

Uygulama Çocuklarla Sınırlı Kalmayacak

Hükümetin planları arasında bu projenin daha geniş kitleleri kapsaması da var. Çocuklar için henüz detayları açıklanmayan daha büyük bir projenin hazırlıkları sürerken; hükümet, zaman içerisinde ülkede yaşayanların dörtte birine ait bilgilerin sanal veritabanlarında tutulması için plan yapıyor.

:: Türkiye’de böyle bir uygulamaya ihtiyaç var mı?
yazarMelih Çelik

Gazeteciler Mahallesi Yazarlar Sokak doğumlu olduğu için meslek olarak gazeteciliği seçmiştir. Şu sıralar, geçmişte kendisi için söylenen 'internette on editör gücündedir' ünvanını yeniden almak için uğraşmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" İngiliz Çocuklar Takip Ediliyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İngiliz Çocuklar Takip Ediliyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İngiliz Çocuklar Takip Ediliyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "