Okunma

İnsan Dışkısından Enerji Üreten Tuvalet


05 Haziran 2016 Pazar 06:00
İnsan Dışkısından Enerji Üreten Tuvalet

Bilimsel faaliyetlerin hayatımıza kazandırdıkları nimetler gün geçtikçe artıyor. Güney Kore‘de geçtiğimiz hafta kullanıma açılan “bilimsel tuvalet” ise oldukça ilgi çekiyor.

Seung-hyun Ko isimli bir sanatçı tarafından tasarlanan yapı 122 metrekarelik bir alan üzerine inşa edildi. 2 katlı bir köşk şeklinde tasarlanan yapının ismi ise Science Walden Pavillion.

Sistem dışkıyı doğal biyolojik olarak çözerek kurutulmuş, kokusuz posa benzeri bir malzemeye dönüştürüyor. Daha sonra mikrobik enerji üretim sisteminde bu malzeme biyodizel yakıta ya da ısı enerjisine dönüştürülüyor.

16-06/05/science-walden-pavillion-960x534.png

Tuvaletin içindeki öğütme sistemi dışkıyı kuru ve kokusuz bir malzemeye dönüştürdüğünde buradan, içinde binlerce mikrop olan bir parçalama tankına aktarılıyor. Mikroplar toz haline gelmiş olan dışkıdan karbondioksit ve metan gazlarını üretiyor.

Yüksek basınç ve bir kapsül kullanılarak karbondioksitbiyoyakıt üretmek üzere yeşil alg yetiştirilmek için kullanıyor. Metan gazı ise daha sonra ısınma amaçlı yakıt olarak kullanılması için depolanabiliyor.

Ayrıca ekip tarafından yapılan bir mobil uygulama sayesinde dışkınızın parasal değerini de hesaplamanız mümkün. Eğer sistem dünya genelinde yaygınlaşırsa, dışkısını satan insanlar görmemiz oldukça olağan.

::Dışkınızı satar mıydınız?
yazarMustafa Kemal Can

Bilgisayar mühendisliği okuyan Mustafa Kemal, çağımızın vazgeçilmezi haline gelen siber güvenliğe ilgi duyuyor. Kariyerini de bu yönde şekillendirmek isteyen Mustafa Kemal'in şimdiki durağı Shiftdelete.net.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

14 yorum - “İnsan Dışkısından Enerji Üreten Tuvalet”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  pis isler bunlar 🙂

 2. SDN Okuru dedi ki:

  maymundan geldik domuza gidiyoruz — hey yönetici onayla şu yorumu sırf senin o görüşün yüzünden benim yorumumu kaldıramazsın ne küfür var ne hakaret üstüne alınan varsa zaten kanaması vardır! kuralları çok iyi biliyorum şimdi onayla bakayım!

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Adamlar yapmış bize de helal olsun demek düşer 🙂

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Daha neler göreceğiz

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Gaz etrafı kokutmaktan başka bisi yapmiyoda dışkı ne yapıyor ki ?

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Dışkım değerli benim öyle herkese satmam

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Dıskın bir isine yariyormu?

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Eskiden bos islere ..oktan isler derdik ya artik demeyin o bile ise yariyo artik :)))

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Çek bakıyım ordan 2 kilo

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Çok iyi düşünülmüş

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Abi bizim liseli çocuklar bunu yapmamışmıydı!? Zaten… Hangisi çalıntı bilgi verinde yanlışlık olmasın.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  DIŞKI SATICILIĞI ANONİM ŞİRKETİ SAHİBİYİM OLOOOMM 😀

 13. SDN Okuru dedi ki:

  maymundan geldik domuza gidiyoruz

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Dışkı değil ama gazımızı satabilseydik satardık etrafı kokutmaktan başka bir işe yaramıyor

" İnsan Dışkısından Enerji Üreten Tuvalet konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İnsan Dışkısından Enerji Üreten Tuvalet ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İnsan Dışkısından Enerji Üreten Tuvalet ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "