İnsan embriyosu içinde farklı bir doku keşfedildi


03 Ekim 2019 Perşembe 16:00
İnsan embriyosu içinde farklı bir doku keşfedildi

Anne rahmindeki gelişimin bir parçasında, insan embriyosu içerisinde bir başka canlıya ait “el” kaslarının bulunduğu sıra dışı bir süreç keşfedildi. Howard Üniversitesi ve Paris’teki Sorbonne Üniversitesi’nde bilim insanları tarafından devam ettirilen özel immün boyama teknikleri sayesinde, insan embriyosunda yeni atavisleri (Gen interaksiyonu) ortaya çıkardı. İnsan embriyosu içinde bulunan sürüngen kasları bedenimizin nasıl geliştiğini anlamamıza yardımcı oluyor.

İnsan embriyosu içinde sürüngen kasları bulundu

Howard Üniversitesi evrimci biyolog Rui Diogo, “ Balıkların, kurbağaların, tavukların ve farelerin erken gelişimini kendi türlerimizden daha fazla anlıyoruz, ancak bu yeni teknikler insanın nasıl geliştiğini çok daha detaylı görmemizi sağlıyor” açıklamasında bulundu.

250 milyon yıl önce insanların vücudundan terk edilmiş olduğu düşünülen bacak kasları, hiçbir zaman tamamen ortadan kalkmadı. Çoğu insanda doğmadan önce kaslar erir, ancak bu “sürüngen” kalıntıları bazı yetişkinlerde hala bulunabilir. Yeni çalışmada, araştırmacılar birkaç hafta boyuncu yüksek çözünürlüklü 3D’de bir düzineden fazla embriyo ve genç fetüsün dokusunu taradı.

7 haftalık bir çocuğun elinde ve ayaklarında küçük ve görünmesi zor kaslar keşfetti. Bilim insanları ilk kez küçük insanlarda dokuların gelişip kaybolmasına yakından bakmış oldular.

İnsan embriyosu - 1

Araştırmacılar embriyonun gelişim sürecini izlerken ellerdeki ve ayaklardaki kasların yaklaşık üçte biri günler boyunca hareketsiz kalıyor ya da komşu hücre dokularıyla kaynaşıyorlardı. Bu tarz boyama ve görüntüleme teknolojisinin, insani gelişimde kaybolduğu varsayılan diğer aşamaları ortaya çıkarılabileceği düşünülüyor.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “İnsan embriyosu içinde farklı bir doku keşfedildi”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Embriyo ana karnında kas çalışıyor galiba 😀

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  inşaat yapmak için önce kalıp çakılır,beton sertleşince o kalıplar sökülür
  geriye sağlam gerçek beton kalır.
  kedi aynada g… görmüş yara sanmış misali.
  Arkadaşlar gördüğü her kısalmış şeyi kim bilir nelere benzetecekler.
  250 mil. yıl falan at ortaya yalını doğrumu yanlış mı başkası kanıtlansın sen geri çekil izle.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Ateistler kuruntularından başka bişey değil, bir kasta benzerlik var diye neredeyse sürüngen olduğumuzu söyleyecek ler

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  evrim içın güzel bir örnek olmuş. İleride daha çok şeyler bulunacak. Körelmiş yapılardan biri de bu demek ki. Dünün inançları bugünün mitleri oldu, bugünün inançları da yarının mitleri olacak…

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Bugün neden evrim gecirmiyor muyuz? Körelen temel bir organimiz, kasimiz, vs. neden yok? Düsündün mü hic?

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  atavism yeni bir ornegi. eski atalardan kalan korelmis organlarin bazi bireylerde gorulmesi pek cok canli turunde rastlanan bir olay. insanida kuyruk, yunusda arka finler, balinalarda finlerin icinde cikan el tarak kemikleri, ayakli yilanlar. hepsi evrimsel kalintilarin izleri.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  resme baktim, dikkatlice baktim. el sekli ve 5 parmaga gidecege benzeyen kast benzeri yapi var, cizgi cekilip gosterilen seyler avuc ici yada avuc icine baglanan kaslar olabilir, supportive yana ana kastlari destekleyen kaslas olabilir, yani meseleyi nereye cekseniz oraya gider, kimi insanda yok oluyor kimisinde yok olmuyor demisler, yok olmayinca ne oluyormus ? bunlar human emprio development kastlari da olabilir, yani emprio buyurken onun buyumesine destek olan kaslar, soyle dusunun kocaman 5 kat li bina yapacaksiniz yada tek katli, hemen zemini kazip duvar yapmaya basliyorsunuz yaparkende duvarlarin on tarafina sipa dedigimiz merdiven , yada kaldirac gibi seyleri insaat ediyoruz , asil istedigimiz insaat onlarin sayesinde tamamlaninca onlarida kaldiriyoruz, Burda uzun lafin kisasi bu mesele benim acikladigim yerlerede cekilir, onlarinkinede cekilir, kesin cevap icin cok arastirmalari lazim.

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Ne yani insanoğlu nun ataları sürüngen mi? Yaptığınız habere bakın. Ne resim var ne bir delil. . Öyleydi böyle demekle oluyor mu bu işler. O kadar mükemmel olan şey sahipsiz, yapıcısız olur mu?

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Nabayım ? Teknolojimi bu

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  250 milyon yıl önce memeli atalarımız tarafından terk edilmiş olduğu düşünülen bacak kasları, hiçbir zaman tamamen ortadan kalkmadı.
  Cevap : Bazı kimselerin körelmiş veya lüzumsuz organ olarak ileri sürdükleri yapılar, henüz görevi bilinemeyen organlardır. Evrimcilerin bu tip iddialarının hiçbir ilmi delili yoktur.

" İnsan embriyosu içinde farklı bir doku keşfedildi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İnsan embriyosu içinde farklı bir doku keşfedildi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İnsan embriyosu içinde farklı bir doku keşfedildi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Galaxy Note20 serisine yakından baktık! Galaxy Note20 serisine yakından baktık!
 2. 2 Galaxy Buds Live kutu açılışı ve tüm olup bitenler! Galaxy Buds Live kutu açılışı ve tüm olup bitenler!
 3. 3 YouTube kanalımızda bu hafta neler yayınlanacak? YouTube kanalımızda bu hafta neler yayınlanacak?
 4. 4 Yerli elektrikli kepçe HICON 7W'yi kullandık! Yerli elektrikli kepçe HICON 7W'yi kullandık!
 5. 5 Duruşunuzu değiştiren cihaz: KOGDEM Straight Duruşunuzu değiştiren cihaz: KOGDEM Straight
 6. 6 Deniz kenarında çalışan yazılımcı! (Video) Deniz kenarında çalışan yazılımcı! (Video)
 7. 7 İstediği her şeyi tarayan Kodak Alaris E1035 İstediği her şeyi tarayan Kodak Alaris E1035
 8. 8 Samsung Galaxy Note20 Ultra ve Note20 yenilikleri neler? Samsung Galaxy Note20 Ultra ve Note20 yenilikleri neler?
 9. 9 Apple'ın sihirli klavyesini kutusundan çıkarttık! Apple'ın sihirli klavyesini kutusundan çıkarttık!
 10. 10 A101'den Drone aldık, başımıza neler geldi? A101'den Drone aldık, başımıza neler geldi?