İnsan embriyosu içinde farklı bir doku keşfedildi


03 Ekim 2019 Perşembe 16:00
İnsan embriyosu içinde farklı bir doku keşfedildi

Anne rahmindeki gelişimin bir parçasında, insan embriyosu içerisinde bir başka canlıya ait “el” kaslarının bulunduğu sıra dışı bir süreç keşfedildi. Howard Üniversitesi ve Paris’teki Sorbonne Üniversitesi’nde bilim insanları tarafından devam ettirilen özel immün boyama teknikleri sayesinde, insan embriyosunda yeni atavisleri (Gen interaksiyonu) ortaya çıkardı. İnsan embriyosu içinde bulunan sürüngen kasları bedenimizin nasıl geliştiğini anlamamıza yardımcı oluyor.

İnsan embriyosu içinde sürüngen kasları bulundu

Howard Üniversitesi evrimci biyolog Rui Diogo, “ Balıkların, kurbağaların, tavukların ve farelerin erken gelişimini kendi türlerimizden daha fazla anlıyoruz, ancak bu yeni teknikler insanın nasıl geliştiğini çok daha detaylı görmemizi sağlıyor” açıklamasında bulundu.

250 milyon yıl önce insanların vücudundan terk edilmiş olduğu düşünülen bacak kasları, hiçbir zaman tamamen ortadan kalkmadı. Çoğu insanda doğmadan önce kaslar erir, ancak bu “sürüngen” kalıntıları bazı yetişkinlerde hala bulunabilir. Yeni çalışmada, araştırmacılar birkaç hafta boyuncu yüksek çözünürlüklü 3D’de bir düzineden fazla embriyo ve genç fetüsün dokusunu taradı.

7 haftalık bir çocuğun elinde ve ayaklarında küçük ve görünmesi zor kaslar keşfetti. Bilim insanları ilk kez küçük insanlarda dokuların gelişip kaybolmasına yakından bakmış oldular.

İnsan embriyosu - 1

Araştırmacılar embriyonun gelişim sürecini izlerken ellerdeki ve ayaklardaki kasların yaklaşık üçte biri günler boyunca hareketsiz kalıyor ya da komşu hücre dokularıyla kaynaşıyorlardı. Bu tarz boyama ve görüntüleme teknolojisinin, insani gelişimde kaybolduğu varsayılan diğer aşamaları ortaya çıkarılabileceği düşünülüyor.
Abone ol
Bildir
guest
10 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

250 milyon yıl önce memeli atalarımız tarafından terk edilmiş olduğu düşünülen bacak kasları, hiçbir zaman tamamen ortadan kalkmadı.
Cevap : Bazı kimselerin körelmiş veya lüzumsuz organ olarak ileri sürdükleri yapılar, henüz görevi bilinemeyen organlardır. Evrimcilerin bu tip iddialarının hiçbir ilmi delili yoktur.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Nabayım ? Teknolojimi bu

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Ne yani insanoğlu nun ataları sürüngen mi? Yaptığınız habere bakın. Ne resim var ne bir delil. . Öyleydi böyle demekle oluyor mu bu işler. O kadar mükemmel olan şey sahipsiz, yapıcısız olur mu?

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

resme baktim, dikkatlice baktim. el sekli ve 5 parmaga gidecege benzeyen kast benzeri yapi var, cizgi cekilip gosterilen seyler avuc ici yada avuc icine baglanan kaslar olabilir, supportive yana ana kastlari destekleyen kaslas olabilir, yani meseleyi nereye cekseniz oraya gider, kimi insanda yok oluyor kimisinde yok olmuyor demisler, yok olmayinca ne oluyormus ? bunlar human emprio development kastlari da olabilir, yani emprio buyurken onun buyumesine destek olan kaslar, soyle dusunun kocaman 5 kat li bina yapacaksiniz yada tek katli, hemen zemini kazip duvar yapmaya basliyorsunuz yaparkende duvarlarin on tarafina sipa dedigimiz merdiven , yada kaldirac gibi seyleri insaat ediyoruz , asil istedigimiz insaat onlarin sayesinde tamamlaninca onlarida kaldiriyoruz, Burda uzun lafin kisasi bu mesele benim acikladigim yerlerede cekilir, onlarinkinede cekilir, kesin cevap icin cok arastirmalari lazim.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

atavism yeni bir ornegi. eski atalardan kalan korelmis organlarin bazi bireylerde gorulmesi pek cok canli turunde rastlanan bir olay. insanida kuyruk, yunusda arka finler, balinalarda finlerin icinde cikan el tarak kemikleri, ayakli yilanlar. hepsi evrimsel kalintilarin izleri.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

evrim içın güzel bir örnek olmuş. İleride daha çok şeyler bulunacak. Körelmiş yapılardan biri de bu demek ki. Dünün inançları bugünün mitleri oldu, bugünün inançları da yarının mitleri olacak…

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Bugün neden evrim gecirmiyor muyuz? Körelen temel bir organimiz, kasimiz, vs. neden yok? Düsündün mü hic?

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Ateistler kuruntularından başka bişey değil, bir kasta benzerlik var diye neredeyse sürüngen olduğumuzu söyleyecek ler

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

inşaat yapmak için önce kalıp çakılır,beton sertleşince o kalıplar sökülür
geriye sağlam gerçek beton kalır.
kedi aynada g… görmüş yara sanmış misali.
Arkadaşlar gördüğü her kısalmış şeyi kim bilir nelere benzetecekler.
250 mil. yıl falan at ortaya yalını doğrumu yanlış mı başkası kanıtlansın sen geri çekil izle.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Embriyo ana karnında kas çalışıyor galiba 😀

" İnsan embriyosu içinde farklı bir doku keşfedildi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İnsan embriyosu içinde farklı bir doku keşfedildi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İnsan embriyosu içinde farklı bir doku keşfedildi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 ABD YASAĞINA XİAOMİ'DEN İLK AÇIKLAMA! ABD YASAĞINA XİAOMİ'DEN İLK AÇIKLAMA!
  2. 2 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  3. 3 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  4. 4 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  5. 5 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!
  6. 6 HP ZBook Create G7 incelemesi HP ZBook Create G7 incelemesi
  7. 7 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3
  8. 8 Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video) Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video)
  9. 9 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak simülatörü yaptık 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak simülatörü yaptık
  10. 10 Hangi uygulama ne kadar verimizi alıyor? (Video) Hangi uygulama ne kadar verimizi alıyor? (Video)