Okunma

İnsan beyni fareye aktarıldı!


22 Nisan 2018 Pazar 10:00
İnsan beyni fareye aktarıldı!

Araştırmacılar, hibrit bir beyin çalışmasına imza atarak insan fare beyni oluşturdu. İnsan fare beyni, gelecekte beyin hasarlarının nasıl tedavi edilebileceğini gösteriyor.

Hibrit beyin: insan fare beyni

Nature Biotechnology dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre bilim insanları, insan beyni organoidini fare kafatasına yerleştirmeyi başardılar. Bu çalışma için öncelikle insan beyin hücreleri, organoid (organa benzeyen, çoklu hücre türlerini içeren yapı) denilen yapıyı oluşturmak için laboratuvarda yetiştirildi. İmplante işlemi sonrasında mercimek büyüklüğünde insan beyni, farede kan besleme görevini yürüttü. Hatta iki doku türüyle iletişim bile kurabildi.

İmplante sonrasında fareleri gözlemleyen araştrımacılar, standart olanlara kıyasla farelerin davranışı veya zekasında farklılıklar olmadığını belirtiyor.

insan fare beyni

Bu çalışmanın temel amacı, gelecekte bir gün ‘beyin tamirini’ mümkün hale getirebilmek. Hasar gören veya yaralanan insan beyinlerinin, bu yöntemdekine benzer şekilde tedavi edilmesi umuluyor. Ancak bu çalışmanın, şu anda organoid düzeyinde olduğunu unutmamak gerekiyor. Yani bu tip tedaviler için zamana ihtiyacımız var.

Beyin aktarım çalışmaları hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “İnsan beyni fareye aktarıldı!”

  1. Avcı Keskin dedi ki:

    Fareler akıllansın insanlar aptallaşsın

  2. Mehmet Yılmaz dedi ki:

    Mercimek büyüklüğünde nakil ile beyin kapasitesi 2 katına çıkacak milyonlarca insan var. Müthiş bir haber olduğunu düşünüyorum

  3. Tuncay dedi ki:

    Altin

" İnsan beyni fareye aktarıldı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İnsan beyni fareye aktarıldı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İnsan beyni fareye aktarıldı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "