Okunma

İnsan saçından 80 kat ince lens!


03 Ocak 2017 Salı 20:00
İnsan saçından 80 kat ince lens!

Bilim insanları, küçük boyutlarda bir kamera kombosu oluşturmak üzere, sayısal bir sensör üzerine yerleştirilebilen düz bir lens oluşturmuş durumda. İşte, insan saçından bile defalarca ince olan lensin detayları.

Akıllı telefon lensleri çağ atlayacak!

Gelecek nesil akıllı telefonlarda yer alabileceği düşünülen yeni düz lensler, Caltech ve Samsung araştırmacılar tarafından geliştirildi. Geleneksel kamera lensleri, ışığı birden çok cam parçasına yönlendirerek görüntüyü odaklamakta. Bir lensin içbükey şekli, ışığın yoğun orta boyunca ince kenarlardan daha hızlı geçmesini sağlıyor. Işık, setteki diğer parçaların farklı mesafelerdeki çeşitli cam parçalarından geçirildiğinde odaklanmış görüntü oluşuyor.

Araştırmacılar ise cam kullanmak yerine iki tabaka silikon silindir kullanmayı denemiş. Bu silindir koleksiyonu metayüzey olarak adlandırılıyor ve her bir silindirin çapı değiştirilip ayarlanabiliyor. Silindir çaplarının değiştirilmesi ile araştırmacılar, ışığın lensten geçme şeklini çok sayıda cam yerine bir tabaka ile ayarlayıp görüntünün odaklanmasını sağladılar.

Her bir silindir 600 nanometre uzunluğunda ve her bir çift tabaka lens bin 200 nanometre kalınlığına tekabül ediyor. Kıyaslama yaparsak, tek bir tel insan saçının 100 bin nanometre kalınlığında olduğunu belirtebiliriz. Her bir silindirin çapının ayarlanabilmesi, yüzlerce nanometre boyutunda olup ince tabakanın birkaç cam parçasının odak işini yapmasına izin veriyor.

17-01/03/insan-sacindan-80-kat-ince-lens-2.jpg

Fotoğraflar için ışığın odaklanması ile ilgili çalışmalar daha önce de yapılsa da görüntünün lens etrafında bulanık olduğu gözlemlendi ancak yeni araştırmada uygulanan yöntem bu bulanıklığı giderdi ve 70 derecelik görüş açısı sağladı.

Bilgisayar çiplerinden çok daha kolayca üretilebildiği belirtilen metayüzeylerin, çap olarak sadece birkaç milimetre olan küçük lensler yaratma anlamında, ucuz ve kolay ölçeklenebilir olduğunun altı çiziliyor. Ek olarak düz lensler kolayca SMOS sayısal görüntüleme sensörüne eklenebiliyor.

Düz lenslerin bir sensör ile üst üste getirilmesiyle teknoloji, akıllı telefonlar ve giyilebilirler gibi teknolojilere kolayca uygulanabilecek nitelikte. Araştırma ekibi, lenslerin küçük kameralara ve mikroskoplara eklenmesi için deneyler yaparak kullanıp alanını genişletmek hedefinde.

:: Yeni nesil akıllı telefon kameralarındaki lenslerin çıkıntı sorunu ortadan kalkacak mı dersiniz?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “İnsan saçından 80 kat ince lens!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  ciklet orucu bozarmı ?

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Oğoğoğo ağağağağ

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Biz daha santraç günah mı değil mi uğraşalım babam uğraşalım…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  adamsın

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Isıt ısıt ver yapan marka ile üreten yenilik yapan geliştireb firmalar arasındaki farktır bu. Merak edeniniz varsa mobil veya genel anlamda tutkunu olduğunuz markaların patent sayılarına ve bu patentlerin kullanılma be kiralanma oranlarına bakın büyüklüğü küçüklüğü kendinize kısa bi özet geçmiş olursunuz.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Böylece kamera lensini ekranın içine yerleştirebilirler. Çerçevesiz telefonlar gerçek olacak. Xiaomi yaptı ama tam değil.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  millet nelerle ugrasiyor biz daha yilbasi ile noeli ayiramiyoz

" İnsan saçından 80 kat ince lens! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İnsan saçından 80 kat ince lens! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İnsan saçından 80 kat ince lens! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "