Okunma

İnsan taşıyabilen modüler drone


01 Ocak 2017 Pazar 13:00
İnsan taşıyabilen modüler drone

Dronelar hızla gelişiyor ve özellikle kargo taşımacılığında kilit rol oynamaya başlıyorlar. Önümüzdeki 10 sene içinde, otonom drone servisi olmayan kargo şirketlerinin ayakta durmasının zor olacağı düşünülürken, ABD ve Avrupa büyük şehirlerinde otonom drone trafiğini gözleyecek ve yönetecek uçuş kontrol kuleleri kurmak için planlar yapmaya da başladılar.

Üstelik sadece kargo şirketleri değil, birkaç sene içinde otonom droneların taksiciliğe başladıklarını ve kalabalık şehir trafiğine girmek istemeyen insanları, büyük şehirler içinde taşıdıklarına şahit olabileceğiz.

Daha gelişmiş drone tasarımlarına ihtiyacımız var

İşte tüm bu planların hayata geçebilmesi için de ağır yükleri ve hatta insanları taşıyabilecek kadar güçlü droneların üretilmesi gerekiyor.

Flyt Aerospace isimli bir havacılık şirketi şimdi ihtiyaca göre modüler olarak büyüyüp küçülebilen ve her türlü yükü taşıyabilecek bir otonom drone prototipini hayata geçirdi.

159 kiloya kadar yük taşıyabilen Flyt 16 modeli, 10 dakikaya kadar da uçuş menziline sahip. Elbette bu araç henüz bir prototip ve mühendislik geliştirmeleri bittiğinde daha fazla yükü çok daha uzun süre uçurtacak kapasiteye ulaşacak.

Elon Musk’ın Gigafactory bünyesinde üreteceği piller sayesinde pillerin ucuzlaması ve küçülmesi sayesinde, bu tür drone’ların da çok daha uzun çalışma süresine ve menzile sahip olacağını biliyoruz.

Firmanın, prototipin çalışma anını gösteren videosunu ise aşağıda izleyebilirsiniz:

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=UCqSgMntD5w]

:: Sizce dronelar ile insan taşımacılığı trafik sorununu çözer mi?
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “İnsan taşıyabilen modüler drone”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bu liseliler tamamen m.la baglamislar. Tek kisilik helikopterleri elektrikli yapsalar ya. Drone ne alaka?

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Videoyu izledim. "Durun, o ne?" dedim. İnsan bir kabin yapar, zavallı adam aşırı rüzgardan grip olacak diye ödüm koptu…

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Sırf bunun için kendi işimi bırakıp kargo firmasında işe girerim

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Gelecekte drone arabaları bekliyorum. Etrafı solar panel ile kaplanarak pili süresi biraz daha uzayabilir. Tabi solar panelin verimliliği çok düşük arttırmaları gerekiyor.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Çözüm olur mu derseniz, evet. Lakin bu teknolojiyi kötü amaçlı kullanan çıkacaktır.

" İnsan taşıyabilen modüler drone konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İnsan taşıyabilen modüler drone ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İnsan taşıyabilen modüler drone ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "