Okunma

İnsan vücudundan elektrik üreten malzeme!


14 Kasım 2017 Salı 11:30
İnsan vücudundan elektrik üreten malzeme!

İnsan vücudundan elektrik üretimi yeni bir teknoloji olmasa da, artık piezo malzemeler ile daha kolay hale geliyor. Araştırmacılar insan vücudundan elektrik üretmek için yeni bir malzeme geliştirdi.

İnsan vücudundan elektrik üretmek

İsviçre’de Malzeme Bilimi ve Teknolojisi Empa’dan araştırmacılar esnek yeni bir materyal geliştirdi. İnce, esnek, lastikli bir yapısı olan malzeme uzatıldığında ve sıkıştırıldığında elektrik üretebiliyor. Elektrik üretimini piezo elektrik etki sayesinde gerçekleştiriyor.

Malzeme, titreşimleri ses dalgaları gibi elektrik impulslarına dönüştürüyor. Mekanik hareketin elektrik enerjisine dönüşümü daha önce sadece kristal malzemelerde gözlemlenmişti. Ancak araştırmacıların geliştirdiği elastik malzemede de bu etki görüldü. Malzemeyi geliştiren ekipten araştırmacılar, bu piezo elastik malzemenin kalp atışlarından bile elektrik üretebileceğini söylüyor.

İnsan vücudundan elektrik

Ancak bu malzemeyi üretmek pek de kolay bir süreç değil. Polar nanoparçacıklar ve silikonun bağlanması zorlu bir çalışma sürecine neden oluyor. Daha sonra piezoelektrik efekti oluşturmak için malzemeyi sıcak ve soğuğa maruz bırakarak, elastik filmin içine güçlü bir elektrik alanı yerleştiriliyor.

Malzeme ince, esnek, organik yapısı sayesinde insan vücudu ile sorunsuz çalışabilecek kapasitede. Ancak üretiminin daha kolay hale getirilmesi gerekiyor.

:: İnsan vücudu kullanarak piezo etki ile elektrik üretimi hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “İnsan vücudundan elektrik üreten malzeme!”

  1. efe dedi ki:

    M A T R İ X L E N D İ K

  2. Kerim dedi ki:

    Insan vucudunun kendisi elektrik uretiyor zaten. Bizi pil niyetine mi kullanacaklar? Aklima Matrix filmi geldi.

  3. Erdem C. dedi ki:

    olleyy be matrix

" İnsan vücudundan elektrik üreten malzeme! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İnsan vücudundan elektrik üreten malzeme! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İnsan vücudundan elektrik üreten malzeme! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "