Okunma

İnsanlar Haberleri Okumadan Paylaşıyor


22 Haziran 2016 Çarşamba 16:30
İnsanlar Haberleri Okumadan Paylaşıyor

Columbia University ve Fransız Ulusal Enstitüsü, insanların sosyal medya üzerindeki okuma alışkanlıkları, paylaşım içerikleri konusunda bir araştırma yaptı.

Araştırmanın ortaya çıkardığı sonuçlar ise son derece çarpıcı oldu. İnsanlar Facebook, Twitter, Linkedin vb. sosyal medya platformları üzerinde okudukları bir haberi tamamen okumadan paylaşıyorlar.

İçerikleri okumadan paylaşıyoruz

Columbia University ile Fransız Ulusal Enstitüsü’nün ortaklaşa yürüttüğü çalışma sonucunda kullanıcıların sosyal medya üzerinden paylaştıkları içeriklerin tamamını okumadıklarını ortaya koydu.

Gizmodo’da yer alan habere göre araştırmacılar; CNN, New York Times, The Huttington Post, BBC, Fox News gibi haber sitelerinin sosyal medya üzerinden paylaşımlarını bir ay boyunca takip ettiler.

Araştırmacılar, “tipik bir modern tüketim kültürü” olarak adlandırdıkları okur profilinin, haberleri takip etse de, içeriklerin tamamını okumadığını ifade ettiler.

Araştırmanın ortaya koyduğu bir başka sonuç ise, haber sitelerinin sosyal medya üzerindeki içerikleri okuyan yüzde 59 oranında kullanıcılar, paylaştıkları içeriklerin tamamını okumadan paylaşıyorlar.

16-06/22/35358c8.jpg

Fransız Ulusal Enstitüsü araştırmacılardan Arnaud Legout konuyla ilgili yaptığı açıklamada, kullanıcıların bir haberi okumadan paylaşma yoluna gitmesinin tipik bir modern tüketim kültürü davranışı olduğunu, insanların bilginin derinine inme yolunda efor sarf etmeden, bu tip bir davranış kalıbını benimsediğini dile getirdi.

Araştırmada, haberlerin sunuş tarzının kullanıcılar tarafından okunması noktasında en büyük etkenlerden biri olduğunun altı çizildi.

16-06/22/puvbt6ai.png

Araştırmacılar, kullanıcıların sosyal medya alışkanlıklarında yapılan tespitlerin, genel internet kullanımına ilişkini bilgiler verebileceğini ekliyor.

:: Kullanıcıların sosyal medya üzerindeki içerikleri okumada paylaşması tercihlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “İnsanlar Haberleri Okumadan Paylaşıyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Dogrudur su an ki haberi tamamen okumadim mesala

 2. SDN Okuru dedi ki:

  buraya yorum yazmak için üyelik gerekli mi ?

 3. SDN Okuru dedi ki:

  ben sahsen kendim okuyup da paylasiyorum

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Haberlerin sosyal medyada tamamını okuma isteksizliği çoğunlukla reklamların aşırı artması da sebeptir. Sürekli okumayı engelleyen bannerlar çıkıyor.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Çünkü çok uzun ve sıkıcı haberler yapıyorsunuz. Kısa ve öz olmalı.

" İnsanlar Haberleri Okumadan Paylaşıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İnsanlar Haberleri Okumadan Paylaşıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İnsanlar Haberleri Okumadan Paylaşıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "