Okunma

İnsanlar Korsandan Uzaklaşıyor


31 Aralık 2010 Cuma 07:30
İnsanlar Korsandan Uzaklaşıyor

İnternet üzerinden korsan içerik indirilmesi tüm dünyada sıkça rastlanan bir olay. Film, müzik oyun ve kitap gibi şeyleri ücret ödemeden indirip kullanmak dünyanın çoğu yerinde yasak olsa da yapılmaya devam ediyor.

Ancak yapılan bir araştırma insanların yavaş yavaş internet üzerindeki içeriğe para ödemeye başladığını ortaya koydu. (Türkiye Ne Dinliyor?)

Pew Internet adlı bir kurumun ABD’de 1000 adet yetişkin arasında yaptığı araştırmada, internet kullanıcılarının %65’i online içeriğe para ödediklerini belirtti.

Ülkemizde de lisanslı online içeriğe ilgi artıyor

Müzik ve Uygulama

1000 kişilik gruptan 755 kişinin internet kullanıcısı olduğunu açıkladığı araştırmada, müzik, yazılım ve mobil uygulamaların ücret ödeyerek en sık alınan içerikler olduğu ortaya çıktı.

Online içeriğe para verdiğini belirtenlerin büyük bir kısmı (%43) ayda en fazla 10 $ ödediğini belirtirken, sadece %7′lik bir kesim ayda 100 $ civarında ödeme yaptığını söyledi.

Pew Internet‘in yaptığı bu araştırmanın dünyanın genelini temsil ettiği söylenemez fakat insanların artık yavaş yavaş online içeriğe para vermeye başladığı sonucu da kolaylıkla çıkarılabilir.

:: Online içeriğe para veriyor musunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “İnsanlar Korsandan Uzaklaşıyor”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Bunun en büyük sebeplerinden biri firmaların fahiş fiyat ile kazanmak yerine sürümden kazanmaya alışmasıdır. Mesela mobil cihaz uygulamaları o kadar uygun fiyatlılar ki insanlar aynı çikolata alır gibi rahatlıkla alabilmekteler.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Bence Orjinal ürünlere Para Vermelerinin Nedeni İnternetten Kazanılan Para.
    yani Korsanları Upload Edip Oradan Para Kazanmak Diyelim…

" İnsanlar Korsandan Uzaklaşıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İnsanlar Korsandan Uzaklaşıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İnsanlar Korsandan Uzaklaşıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "