Okunma

İnsanları beyinlerini yiyerek öldüren korkunç bakteri!


10 Temmuz 2018 Salı 12:08
İnsanları beyinlerini yiyerek öldüren korkunç bakteri!

Klebsiella pneumoniae aslında her zaman tehlikeli sayılmaz, ama bir kez kararsızlaştığında tam bir kabusa dönüşebiliyor. Bağırsaktaki mutlu evlerinden uzakta, bu bakteri sizi günler içinde yiyip bitirecek, kabus gibi bir sona götürebilir.

Etinizi yok eden ve tıpta Et Yiyen Bakteri Hastalığı olarak geçen necrotising fasciitis, sağlıklı bir insanı sadece günler içinde felakete sürükleyebiliyor.

Klebsiella pneumoniae beyin ve karaciğerde korkunç hasarlara neden oluyor

Klebsiella pneumoniae genellikle sindirim yolunda, ağızda ve deride dolaşan, oldukça tembel bir bağırsak bakterisidir. Bakterilerin vücutta olması gereken yerden uzağa gitmeleri tıpta çok görülen bir şey. Hatta bakterilerin bu hareketleri bazen bağışık sisteminde sorunlara yok açabiliyor.

Ama Tayvan’da 1980’lerde keşfedilen bir vakada, bateriler konakladıkları kişisinin beyni ve karaciğerini tüketerek necrotising fasciitis nedeniyle ölmesine neden oldular. Üstelik bu bakterilerin harekete geçmesi için kişinin bağışıklık sisteminin sorun yaşaması bile gerekmiyordu.

Bağışıklık sisteminde yaşanan sorunların bakterilere bağlı hastalıklara yol açabileceği uzun zamandır bilinen bir şey olsa da, bu hastanın bakteriler tarafından canlı canlı yenmiş olması, kabus gibi bir ölümü beraberinde getirmişti.

İşin asıl kötü yanıysa, Klebsiella pneumoniae yamyam olmaya karar verdikten sonra bunu teşhis etmenin neredeyse imkansız olması. K.pneumoniae kendini bağışıklık sistemi içerisine gizliyor ve bu gizlilik sona erdiğinde her şey için çok geç oluyor.

Araştırmacıların şu sıralar üzerinde en çalıştığı konulardan biri de bu bakteri türü. Necrotising fasciitis riskini önceden görebilmek için DNA üzerinden teşhis yolları arıyorlar. Bu hastalığa neden olabilecek bakterileri önceden görebilirlerse, bu hastalığın sebep olduğu korkunç ölümlerin önüne de geçebilirler.
yazarEmin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “İnsanları beyinlerini yiyerek öldüren korkunç bakteri!”

  1. efkan dedi ki:

    böyle içeriklere ihtiyacımız vardı

" İnsanları beyinlerini yiyerek öldüren korkunç bakteri! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İnsanları beyinlerini yiyerek öldüren korkunç bakteri! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İnsanları beyinlerini yiyerek öldüren korkunç bakteri! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "