Okunma

Terleyebilen robot geliştirildi!


04 Ocak 2018 Perşembe 12:00
Terleyebilen robot geliştirildi!

İnsansı robot çalışmaları yenilikçi bir sistem ile daha gerçekçi hale geliyor. Japonya’daki araştırmacılar terleyebilen insansı robot geliştirerek adeta bilim kurgu filmlerini gerçeğe dönüştürdü.

İnsansı robot terleyebiliyor

Tokyo Üniversitesi araştırmacıları, anatomik olarak bir insanın kas-iskelet sistemindeki karışıklığa benzer yapıda yeni bir insansı robot geliştirdi. Robotu diğerlerinden ayıran özelliği hareket kabiliyetinin yanı sıra “terleyebiliyor” olması. Suni terleme sistemi, bizim sistemimizle benzer şekilde işlemese de hemen hemen aynı görevi üstleniyor. Uzun ve yorucu görevlerde robottaki motorların ısınması su ile azaltılıyor. Belirli bir duruma gelindiğinde ise bu su, buhar olarak dışarı atılıyor.

İnsansı robot

İskeletteki bu soğutma sistemi robotun daha az ısınması ile daha verimli ve daha uzun süre çalışmayı sağlıyor. Bu robot, daha çok bilim kurgu filmlerinde rastladığımız insana benzeyen robotların hayatımıza girmesinin çok da uzak olmadığını gösteriyor. Aşağıdaki video ile robotun egzersiz hareketlerini ve terleme sistemini izleyebilirsiniz.

İnsansı robotlar hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Terleyebilen robot geliştirildi!”

 1. Kerim dedi ki:

  Maksadi nedir anlamis degilim. Neden robotu terletirler? Yag mi cikartiyor terleyince? Soguyor mu? Sonradan agizdan su/yag mi almak gerek.

 2. fsdgsd dedi ki:

  wcye gidenide bekliyoruz

 3. Mustafa dedi ki:

  Video yok

 4. Kerim dedi ki:

  Sebep? Neden robotu terlettiler? Bir nedeni olmali. Cunku insan toksitleri atmak icin ve fazla isiyi dusurmek icin terliyor. Insanin terlemesi iyidir.. Robotu neden terletiyorlar? Sogutma yaglarla yapiliyo cunku.

" Terleyebilen robot geliştirildi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Terleyebilen robot geliştirildi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Terleyebilen robot geliştirildi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "