Okunma

InSight’tan beklentilerin ötesinde başarı!


01 Aralık 2018 Cumartesi 17:00
InSight’tan beklentilerin ötesinde başarı!

Günler önce Mars yüzeyine inen InSight Lander mükemmele yakın bir performans sergiledi. Bu başarı indiği bölgenin yapısı ve inme açısı sayesinde elde edildi.

InSight Lander beklentileri aştı!

InSight’ın Mars yüzeyine ayak basmasının ardından ilk fotoğraflar basınla paylaşılmıştı. NASA’nın yaptığı yeni açıklamalar uzay aracının ne denli başarılı bir iniş sergilediğini gözler önüne serdi.

InSight Lander, yapacağı araştırmalar için çoğu uzay aracında olduğu gibi güneş enerjisini kullanacak. İhtiyaç duyduğu enerjiyi ise 213 cm’lik güneş panellerinden sağlayacak. Araştırmacıların yaptığı açıklamaya göre iki güneş paneli de inişin ardından başarıyla açılıp enerji depolamaya başladı bile.

InSight Lander

Şimdiye kadar Mars görevine yollanan uzay araçları arasında saatte 4.588 watt enerji üretme kapasitesiyle InSight başı çekmeyi başardı. İkinci sıradaki Curiosity sadece 2806 watt üretme kapasitesine sahipti.

Mars’taki görevine başlayan InSight yüzeye 4 derecelik açıyla yerleşmiş bulunuyor. 15 dereceye kadar sınırı olan iniş eğiminin bu seviyede kalması araştırmacıları oldukça memnun etti. Eğer bu sınır aşılsaydı güneş panelleri tam açılmayabilir ve iki yıllık görev süresi için ihtiyaç duyulacak enerji elde edilemeyebilirdi.

Projenin başındaki Tom Hoffman, yaptığı açıklamada “Mars’ta iniş için bir pist bulunmuyor. Kayalar bulunmayan kumlu bir arazi, InSight’ın gerçekleştireceği kazı çalışmaları için ideal bir zemin oluşturuyor.” diyerek gelecek için ümitli konuştu.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “InSight’tan beklentilerin ötesinde başarı!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Yıkanırken kulağıma kaçan su orucumu bozar mı,önce bunu cevaplasınlar

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Şu başka yerine kaçmasın

 2. Anonim dedi ki:

  Adam akilli resim bile yok.

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Helal olsun

 4. Kimseli dedi ki:

  Sakız orucu bozuyor mu beyler?

  1. esxici dedi ki:

   Sadece sen sinirleri bozuyorsun troll kardeş

  2. Anonim dedi ki:

   sanki sen daha çok bozulmuş gibisin

" InSight’tan beklentilerin ötesinde başarı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere InSight’tan beklentilerin ötesinde başarı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda InSight’tan beklentilerin ötesinde başarı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "