AB, Instagram’ı çocuk verileri konusunda inceleyecek


19 Ekim 2020 Pazartesi 13:00
AB, Instagram’ı çocuk verileri konusunda inceleyecek

Sosyal medya uygulaması Instagram, İrlanda’nın Veri Koruma Komitesi (DPC) tarafından çocukların platformdaki verilerinin işlenmesiyle ilgili incelemeye alındı. Eğer Instagram’ın AB içindeki gizlilik yasalarını ihlal ettiği tespit edilirse, uygulamanın sahibi konumunda olan Facebook’u büyük para cezaları bekliyor.

Instagram AB’nin incelemesi altında

İrlanda Veri Koruma Komitesi tarafından başlatılan inceleme, Instagram iş hesaplarıyla ilgili iletişim bilgilerini, uygulamayı kullanan herkesin gördüğüne yönelik gelen şikayetlerden kaynaklanıyor. Bazı Amerikalı teknoloji devlerinin Avrupa’daki genel merkezleri İrlanda’da bulunuyor. DPC de 2018 yılında yürürlüğe giren AB Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) kapsamında birliğin önemli denetçileri arasında yer alıyor. Kuruluş, bireylerin çevrimiçi gizlilik haklarının korunması ve para cezası verme yetkilerini elinde tutuyor.

Instagram Avrupa Birliği'nin soruşturması altında

BBC’nin haberine göre kuruluş araştırmanın bu aşamasında Facebook’un çocukların kişisel verilerini işlemek için yasal bir temeli olup olmadığını inceleyecek. Öte yandan Instagram’da çocuklar için yeterince koruma ve kısıtlama filtresinin mevcudiyetine ve uygulanmasına da bakacak. Tüm bunlardan bağımsız olarak da uygulamanın hesap ayarları konusunda GDPR standartlarına göre hareket edip etmediği inceleme altına alınacak.

Araştırmayla ilgili konuşan DPC komiser yardımcısı Graham Doyle, “Instagram İrlanda ve Avrupa’da çocuklar tarafından yaygın olarak kullanılan bir sosyal medya platformudur. DPC bu alandaki bireylerden gelen şikayetleri izliyor ve çocukların kişisel verilerinin işlenmesine ilgili inceleme gerektiren potansiyel endişeleri belirliyor” ifadelerini kullandı.

2019 yılında veri bilimci David Stier, dünya genelinde yaklaşık 200 bin kullanıcının profilini analiz etmiş ve bu profillere kolayca işletme hesabı yetkisi verildiğini tespit etmişti. Instagram işletme hesapları, kullanıcıların telefon, e posta gibi bilgilerinin herkese açık olmasını gerektiriyor. Bu da bazı güvenlik endişelerini beraberinde getiriyor.

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “AB, Instagram’ı çocuk verileri konusunda inceleyecek”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Konu Facebook ve veriler olduğu zaman herşey beklenir

" AB, Instagram’ı çocuk verileri konusunda inceleyecek konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere AB, Instagram’ı çocuk verileri konusunda inceleyecek ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda AB, Instagram’ı çocuk verileri konusunda inceleyecek ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG
 2. 2 C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik! C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik!
 3. 3 iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor? iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor?
 4. 4 JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi! JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi!
 5. 5 Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC
 6. 6 Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC
 7. 7 RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme! RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme!
 8. 8 Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik! Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik!
 9. 9 Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık! Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık!
 10. 10 Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme! Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme!