Instagram’da özçekim yapanlar daha mı mutlu?


18 Temmuz 2020 Cumartesi 13:00
Instagram’da özçekim yapanlar daha mı mutlu?

Instagram artık her anımızı paylaştığımız bir platform haline geldi. Dünyanın en popüler içerik paylaşma ağları arasında yer alan Instagram’a yönelik yeni bir çalışma yapıldı. Bu çalışmaya göre özçekim yapanlar daha mutlu görünüyor.

Instagram’da özçekim yapanlar daha mutlu

Yıllardır sosyal medyanın ‘’sahte’’ bir yer olduğu ve bu sebeple burada yapılan paylaşımların aslında gerçeği yansıtmadığı söyleniyordu. Çok mutlu olmadığı halde insanlar, kendilerini mutlu şekilde yansıtıyor, şeklinde yorumlar yapılıyordu.

Yeni yapılan akademik çalışmalar bunun pek de öyle olmadığını ortaya koyuyor. Araştırmacılardan Rachel Hogg, beğeni ve olumlu yorum alan kişilerin ”anında sosyal onay alma” duygusu ile ilişkilendiriyor ve insanlar bu sayede mutlu hissediyor.

Bu durumda karşımıza Instagram’da aktif şekilde özçekim paylaşımları yapan kişilerin mutlu olduğu sonucu çıkıyor. Bu kişiler hayattan daha çok keyif alıyor ve tatmin duyuyor. Human Behaviour and Emerging Techonologies dergisinde yayımlanan makalede Julie Mclean, Yeslam Al-Saggaf ve Rachel Hogg mutluluğu, beğeni ve olumlu yorumlar şeklindeki anlık sosyal onay almayla ilişkilendiriyor.

Instagram-da- ozcekim-yapanlar- daha-mutlu

Sosyal medya paylaşımları insanların mutluluk duygusu ile ilişkilendirilir hale geldi. Bu aslında etrafımızda gördüğümüz bazı durumlara da açıklık getiriyor. Bununun tam tersi durumlarda, sosyal medya üzerinden zorbalığa uğrayan ve kötü yorumlara maruz kalan kişilerin intihar ettiği görülüyor.

Sosyal medya platformları maalesef ki mutluluk gibi insan duygularının psikolojik yönlerinin kilit noktası haline gelmiş durumda. Önceki araştırmalarda bu ilişkinin seviyesi karışık olarak tanımlanıyor olsa da şu an ‘’özçekim ve mutluluk’’ ilişkilendiriliyor. Peki oranlar ne diyor?

Farklı sosyal medya platformlarından seçilen toplam 373 kadar katılımcı çeşitli soruları cevaplandırdı. Katılımcıların yüzde 73’ü 25 yaşın altında iken, bu katılımcıların yanıtlarının yüzde 22,6’sı erkeklerden yüzde 77,1’i ise kadınlardan geliyor ve ”özçekim” yaptıklarında gelen olumlu yorumlar, kişileri daha mutlu hissettiriyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Instagram’da özçekim yapanlar daha mı mutlu?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Bomboş yaşamlar, boşa nefes, boşa yemek ve daha boşa giden bir sürü şey

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Kendini gösterip mutlu oluyorlar. Diğerleri de güzel olmadıklarını düşünüp depresyona giriyor. Birisi güzel nedir tarif etsin

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Katılıyorum. İnsanlar mutsuz olduğunda o suratla selfi çekip sosyal medyada paylaşmazlar.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Hayır Instagram denen uygulamada herkesin sahte bir hayatı var herkes gül pembe yaşıyormuş gibi pozlar veriyor o kadar.

" Instagram’da özçekim yapanlar daha mı mutlu? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Instagram’da özçekim yapanlar daha mı mutlu? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Instagram’da özçekim yapanlar daha mı mutlu? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
 2. 2 14:45'de Huawei Mate 40 serisi canlı yayınındayız! 14:45'de Huawei Mate 40 serisi canlı yayınındayız!
 3. 3 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
 4. 4 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
 5. 5 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
 6. 6 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
 7. 7 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 8. 8 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 9. 9 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
 10. 10 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!