Instagram DM için yeni bir özellik duyurdu


21 Nisan 2021 Çarşamba 12:52
ABONE OL
Instagram DM için yeni bir özellik duyurdu

Sosyal medya platformları, hemen hemen tüm insanların birbirleriyle iletişim kurduğu mecra haline geldi. Ancak bu tür platformlarda kötü niyetli insanların sayısı da git gide artıyor. Dolayısıyla kullanıcılar, Instagram ya da çeşitli uygulamalar üzerinden kötü söz ve hakaretlere de mahsur kalıyor.

Uzun süredir bu konu üzerine çalışan Instagram, nihayet kullanıcıların rahatsız edici kelimeleri engelleyeceği yeni bir aracını duyurdu. Bugün erken saatlerde duyurulan bu yeni araç; ifadeler, emojiler ya da doğrudan atılan mesajları otomatik olarak filtreleyecek.

Instagram kötü niyetli kişilerin önüne geçiyor

Genellikle kötü söz ve hakaretlere mahsur kalan kişiler, fenomenler ya da ünlülerdir. Başta fake hesaplar olmak üzere pek çok kişi, istediği şekilde sosyal medya üzerinden hakaretler edebiliyor. Ancak uzun zamandır bu konu hakkında çalışmalar yapan Instagram, geçte olsa yeni aracını duyurdu. Bu araç, çok sayıda istenmeyen ya da hakaret içeren DM’lerin önüne geçecek.

Geçtiğimiz Şubat ayında şirket, birden fazla taciz edici mesaj gönderen kullanıcıların hesaplarını devre dışı bırakacağını söylemişti. 2018’de ise Instagram; bir kişinin karakterine ya da görünümüne yapılan kötü yorumları engellemek için ”saldırgan yorumlar filtresi” aracını genişletti.

Instagram

Kötü niyetli atılan DM’ler Instagram tarafından filtrelenecek

Bugün duyurulan mesaj istekleri filtresi; uygulamanın ”gizli kelimeler” adı verilen yeni bir bölümünde açılıp kapanacak. Bu özellik açık olduğu sürece rahatsız edici mesajlar ayrı bir klasöre gönderilecek. Gizlice filtrelenen bu mesajlar, kullanıcı tarafından dilediği zaman görüntülenecek. Örneğin kullanıcı mesaja dokunduğunda onu okurken, ayrıca silme veya bildirme işlemlerini de gerçekleştirecek.

Şirket uygulamaya eklediği bu özellik için ”ayrımcılık ve zorbalıkla mücadele örgütleriyle” birlikte çalıştığını ifade etti. Ortaklaşa yapılan bu çalışmayla, kullanıcıların hakaret ya da benzer sözleri içeren mesajlar alması otomatik olarak engellenecek.

Instagram’ın bu yeni özelliği, önümüzdeki haftalarda birkaç ülkeye sunulmaya başlayacak. Ancak bu ülkelerin hangisi olacağı hakkında şu an için resmi bir açıklama yok. Sonuç olarak birkaç ay içerisinde DM için getirilen bu yeni özellik herkes tarafından kullanılabilecek.
yazarOkan Güleş

1999 doğumlu. Adana Çukurova Üniversitesi'nde okuyor. Yıllardır teknoloji ile ilgileniyor. ShiftDelete.net'te hem bilgilerini paylaşıyor hem de teknoloji editörlüğü yolculuğunda deneyim kazanıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
26 gün önce

Yorumsuz çünkü instagramım yok

" Instagram DM için yeni bir özellik duyurdu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Instagram DM için yeni bir özellik duyurdu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Instagram DM için yeni bir özellik duyurdu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik! Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik!
  2. 2 Ofis için ON AIR tabelası yaptık Ofis için ON AIR tabelası yaptık
  3. 3 iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi? iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi?
  4. 4 Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme
  5. 5 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
  6. 6 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
  7. 7 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  8. 8 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  9. 9 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
  10. 10 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!